X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Żydowski Związek Wojskowy miał zniknąć z kart historii"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 18:30
- Żydowski Związek Wojskowy powstał już jesienią 1939 roku a w jego szeregach znaleźli się ludzie mający przeszkolenie wojskowe, oficerowie rezerwy Wojska Polskiego, którzy od razu przeszli do konspiracji - mówił w Dwójce dr Piotr Gontarczyk.
Audio
  • Zapomniani przywódcy Żydowskiego Związku Wojskowego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Powstanie w getcie warszawskim. Płoną podpalone przez Niemców kamienice przy ulicy Zamenhofa.
Powstanie w getcie warszawskim. Płoną podpalone przez Niemców kamienice przy ulicy Zamenhofa.Foto: Wikimedia/domena publiczna

Warszawa getto ulica Gęsia 1200.jpg
Nieznane zapiski Edelmana o getcie

19 kwietnia będziemy obchodzili 75 rocznicę powstania w getcie warszawskim, wielkiego zrywu mieszkańców dzielnicy żydowskiej w obronie ludzkiej godności. Wszyscy znają nazwiska Mordechaja Anielewicza i Marka Edelmana, przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, prawie nikt nie wie dziś, kim byli Józef Celmajster, Kałmen Mendelson, Mieczysław Ettinger, Paweł Frenkel, Leon Rodal, Dawid Wdowiński. A przecież każdy z nich zasłużył na pomnik, na pamięć, na miejsce w podręcznikach.

- Żydowski Związek Wojskowy został skazany na zapomnienie z uwagi na orientację polityczną, która miała proweniencję narodową, syjonistyczną. W przeciwieństwie do Żydowskiej Organizacji Bojowej, która powstała dużo później i gromadziła głównie lewicową młodzież bez przeszkolenia wojskowego, ŻZW dla komunistów był bardzo niewygodny - przekonywał dr Piotr Gontarczyk.

Jak wyglądały struktury Żydowskiego Związku Wojskowego w relacjach z polskim państwem podziemnym? Dlaczego przywódcy ŻZW, którzy w czasie powstania w getcie obok flagi z gwiazdą Dawida wieszali flagę Polski, są do dziś anonimowi? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: dr Piotr Gontarczyk (Instytut Pamięci Narodowej) i Mariusz Olczak (Archiwum Akt Nowych)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

Mordechaj Anielewicz - jego imię jedni wymawiali ze czcią, inni ze strachem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 05:55
- Mordechaj Anielewicz jako postać przeszedł do legendy i ta legenda powstawała od razu, wtedy, kiedy jeszcze żył, kiedy był przywódcą powstania w getcie - mówiła Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Edelman: najtrudniej uwierzyć we własną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 05:37
- Mówił, że nie ma nic lepszego niż życie i śmierć. Ostrzegał nas przed śmiercią, której sprawcami jesteśmy ze względu na swoją naturę - wspominał pisarz Jacek Bocheński.
rozwiń zwiń