X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Holokaust

Upamiętniono Chaima Eissa. "Jego działalność była odpowiedzią na eksterminację naszych żydowskich współobywateli"

W Ustrzykach Dolnych na Podkarpaciu odsłonięto tablicę upamiętniającą Chaima Eissa, członka Grupy Ładosia ratującej Żydów przed Zagładą w czasie II wojny światowej. Urodzony w Ustrzykach Chaim Eiss był ortodoksyjnym Żydem, jednym z liderów międzynarodowej organizacji Agudat Israel. W czasie II wojny światowej wspierał finansowo akcję paszportową polskich dyplomatów w Szwajcarii w celu ratowania Żydów przed Holokaustem.
Zobacz więcej na temat:  IPN POLSKA II wojna światowa Żydzi podkarpackie Holokaust Ustrzyki historia Polski regiony

"Ślad pamięci po człowieku odważnym". Odsłonięto tablicę upamiętniającą Chaima Yisroela Eissa

W Ustrzykach Dolnych odsłonięto tablicę upamiętniającą Chaima Yisroela Eissa, członka grupy Ładosia. To właśnie w tym mieście urodził się Eiss, który w czasie wojny stworzył sieć przemytu paszportów do gett znajdujących się na terenie okupowanej Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony podkarpackie Holokaust Żydzi historia Polski II wojna światowa IPN Ustrzyki

TYLKO U NAS "To przypomnienie i ostrzeżenie". Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

- Pamięć o historii jest mocnym ostrzeżeniem, do czego może prowadzić sytuacja, w której grupy i ludzie się nie rozumieją. Nie jest takie rzadkie, gdy zaczynamy myśleć o innych, jako tych, których ma nie być w naszym świecie – podkreśla w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl ks. dr Manfred Deselaers - duszpasterz na zagranicę Episkopatu Niemiec, a zarazem wiceprzewodniczący zarządu Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust HISTORIA II wojna światowa Kościół pamięć Niemcy Oświęcim Auschwitz

"Każda książka jest przygodą". Józef Hen o życiu i o pisaniu

– Nie można sobie powiedzieć: teraz napiszę arcydzieło. Wtedy to na pewno nie będzie to. Arcydzieło powstaje mimochodem – mówił Józef Hen w Polskim Radiu w 2013 roku. Znakomity twórca chętnie dzieli się na antenie swymi wspomnieniami, opowieściami i refleksjami.
Zobacz więcej na temat:  Józef Hen historia Polski HISTORIA historia PRL KSIĄŻKA książki literatura proza Tadeusz Boy-Żeleński Warszawa Żydzi Holokaust II wojna światowa pisarz

"Śmierć Zygielbojma". Film o człowieku, który dla idei poświęcił życie

W "Trójkowo, filmowo", tradycyjnie już, nowości filmowe oraz kinowe premiery. Jedną z nich jest "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego, twórcy takich produkcji jak "Żurek" czy "Cudowne lato". Ryszard Jaźwiński rozmawiał nie tylko z reżyserem, ale też z aktorami, których można oglądać w jego najnowszym filmie. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM kino Żydzi II wojna światowa Holokaust Trójka KULTURA

"Śmierć Zygielbojma". Dyrektor NCK: mocny film, porusza trudne tematy

Jak mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), "Śmierć Zygielbojma" to historia, która choć dotyczy II wojny światowej, "opowiada również o współczesności", o tym "w jaki sposób są selekcjonowane informacje", "jak ciężko przebić się z prawdą".
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa KULTURA FILM Rafał Wiśniewski Narodowe Centrum Kultury POLSKA społeczeństwo

Szmul Zygielbojm – samobójstwo na znak protestu

– Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce, którego reprezentantem jestem – napisał 11 maja 1943 roku Szmul Zygielbojm w liście pożegnalnym, dzień przed odebraniem sobie życia. 5 listopada 2021 na ekrany kin wchodzi film "Śmierć Zygielbojma", który przybliża dramatyczne losy tej postaci.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy III Rzesza Holokaust Jan Karski Polskie Państwo Podziemne Warszawa

Po premierze filmu "Śmierć Zygielbojma". Piotr Gliński: moim obowiązkiem jest także kształtować polską kinematografię

- Z powodu różnic dotyczących kilku zdań na temat historii robi się aferę, po której trzeba opowiadać, zamiast mówić o znacznie ważniejszej rzeczy, jaką był ten film i temat, który poruszał. To bardzo niebezpieczne, to nie tylko niszczenie demokracji, ale i polskiej wspólnoty - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gliński, komentując dyskusję po premierze filmu "Śmierć Zygielbojma".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 media społecznościowe Dorota Kania Piotr Gliński film polski Holokaust