To nie firma spożywcza wymyśliła Świętego Mikołaja!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 15:00
- Można oczywiście krytykować komercjalizację Świąt w Stanach Zjednoczonych. Ale to w pewnym sensie powrót do ich pogańskich korzeni - uważna profesor Zbigniew Lewicki. W "Pop-południu" mówiliśmy o przemianach Bożego Narodzenia w amerykańskiej kulturze popularnej.
Audio
  • To nie Coca Cola wymyśliła Świętego Mikołaja! (Dwójka/Pop-południe)
Święty Mikołaj, Chicago
Święty Mikołaj, ChicagoFoto: Douglas Rahden / domena publiczna, wkipedia

- Warto pamiętać, że purytanie w ogóle nie obchodzili Bożego Narodzenia, bo nie było to święto nakazywane przez Pismo Święte - przypomniał gość Marty Strzeleckiej. Zwyczaje kojarzone z tym okresem pojawiły się więc dopiero w połowie XIX wieku. Święty Mikołaj przywędrował na przykład wraz z Holendrami do Nowego Jorku, gdzie obrósł w elementy tradycji angielskiej - opowiadał. Okazuje się, że postać Mikołaja, wykorzystywaną w reklamie popularnego napoju gazowanego, narysował jako pierwszy słynny amerykański rysownik Thomas Nast - ten sam, który wymyślił Wujka Sama. A renifera Rudolfa Czerwononosego wprowadził do pop kultury pracownik agencji reklamowej, pisząc wiersz promujący pewien duży dom handlowy.

Amerykańskie zwyczaje bywają krytykowane przez europejskich, ale też tamtejszych intelektualistów za powierzchowność i konsumpcyjną orientację. - Ale przecież piosenki świąteczne, czy oglądane co roku przeboje filmowe to taka sama część tradycji, jak choinka i prezenty - broni ich profesor Lewicki. Trzeba przy tym pamiętać, że symbolika Świąt jest nieco inna po drugiesj stronie Oceanu. - Mniejsze znaczenie ma tam kontekst religijny, a większy celebrowanie wspólnoty, społecznej i rodzinnej - wyjaśnia Maciej Mrozowski. - W kulturze opartej na indywidualizmie ma to szczególne znaczenie. Przez chwile kariera zawodowa przestaje być najważniejsza i zaczynamy odnajdywać cząstkę boskości w innych ludziach - dodaje.

Gość "Pop-południa" wyjaśnił także, jaki wpływ na tę tendencję mają media i jaj przekłada się ona na programy telewizyjnych tzw. "Christmas Specials". Z kolei Marcin Zawada opowiedział historię "White Christmas", świątecznego przeboju wszechczasów, Bartek Chaciński zachęcił do ściągania prezentów z internetu, a Marek Wałkuski zdradził, jak się świętuje w Waszyngtonie.

mm

Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie USA
Czytaj także

Komu zawdzięczamy pierwszą szopkę?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 16:15
W liliowej Umbrii czy w tęczowej Granadzie, za kołem polarnym czy w indiańskiej chacie, w słonecznej Prowansji czy w krakowskim śniegu, wystrugana czy ulepiona, szopka bożonarodzeniowa wywodzi się z groty niedaleko wioski Greccio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Naturalna choinka symbolem naturalnych świąt"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:30
Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku Jarosław Krawczyk powiedział, że w tym roku choinki będą głównie pozyskiwane z upraw leśnych, a rzadziej z plantacji choinek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta na świecie: w Hiszpanii brak choinki, w Portugalii dorsz na stole, a w Irlandii...

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 10:00
Portugalczyków, Irlandczyków, Hiszpanów i Niemców łączy gorączka przedświątecznych zakupów. Jednak Boże Narodzenie obchodzą w bardzo różny, często dość osobliwy sposób. Korespondenci radiowej Jedynki sprawdzili w jaki.
rozwiń zwiń