X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dzieło autonomiczne. "Kolekcja osobista”

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 08:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu na wystawę "Kolekcja osobista. Sztuka nieprofesjonalna z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów". Gościliśmy kuratorkę wystawy Martę Dejerczyk.
Audio
  • Rozmowa z Selmą French Bolstad i Andreasem Skår Wintherem z norweskiej grupy Morgonrode (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • "Młodo choby starka, czyli Śląsko Bajarka" - o dekonstrukcji krzywdzących stereotypów na temat Śląska i Ślązaków opowiadała Dominika Kierpiec-Kontny (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • O "Konkursie Rzeźby Babiogórskiej" opowiadała Anna Kulka (Dwójka/Poranek Dwójki)
Ostatnia Wieczerza, 1989, Antoni Baran
"Ostatnia Wieczerza”, 1989, Antoni BaranFoto: Arkadiusz Podstawka

"Jonasz w paszczy wieloryba”, ok. 1996, Bolesław Parasion "Jonasz w paszczy wieloryba”, ok. 1996, Bolesław Parasion

Wrocławski historyk sztuki Paweł Banaś i jego żona Anna określają swoje prywatne zbiory sztuki nieprofesjonalnej zebranej w latach 80. i 90. mianem "kolekcji drogi", bo o jej kształcie decydowało otwarcie się na niespodziewane i często przypadkowe spotkania w trakcie odbywanych wspólnie podróży. Przy okazji wakacyjnych wyjazdów kolekcjonerzy odwiedzali rzeźbiarzy tworzących w stylu sztuki ludowej. 


Posłuchaj
12:36 2020_07_18_09_36_50 _PR2_Poranek Dwójki.mp3 Dzieło autonomiczne. "Kolekcja osobista” (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

- Sami kolekcjonerzy twierdzą, że zaczęli gromadzić swoją kolekcję przez przypadek. Inspiracja przyszła z zagranicy ponieważ na terenie Niemiec bardzo popularna w pewnym momencie stała się polska sztuka ludowa. Mąż kuzynki profesora Banasia także zapragnął mieć taką kolekcję i poprosił go o pośredniczenie i pomoc w zakupie dzieł na terenie Polski. Szukając prac dla członka rodziny sami zaczęli się tym interesować. Na początku nie myśleli, że to będzie kolekcja, ale z czasem zaczęli ją tworzyć - tłumaczyła w "Poranku Dwójki" kurator wystawy, Marta Dejerczyk. 

W ich zbiorach znalazły się prace takich twórców, jak m.in. Antoni Kamiński, Stanisław Korpa, Jan Janiak, Tadeusz Kacalak, Jadwiga Matusiak, Czesław Olma, Bolesław Parasion, Władysław Sałdyka, Wacław Suska, Roman Śledź i Józef Zganiacz. 


zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

O sztuce ludowej w folkowym Poranku Dwójki opowiadała też dyrektor Babiogórskiego Centrum Kultury Anna Kulka, a konkretnie - o Konkursie Rzeźby Babiogórskiej. Konkurs odbywa się drugi raz i od teraz w formule Biennale im. Antoniego Mazura. Ma to uczcić wyjątkowego lokalnego artystę. - "Myślę, że jak Pan Bóg mnie stworzył, to pewnie najbardziej pocałował mnie w ręce". Często używam tego cytatu, mówiąc o nim. Jego ręce tworzyły niezwykłe rzecz, rzeźby prawdziwe, żywe, bardzo kolorowe - mówiła w audycji Anna Kulka.

Antoni Mazur rzeźbił zwykle figurki świętych, kapliczki, ołtarzyki, jego rzeźby trafiały na ołtarze w obiektach sakralnych. Był cenionym twórcą sztuki naiwnej. W konkursie jego imienia może wziąć udział każdy dorosły nieprofesjonalny twórca. - Konkurs ma charakter otwarty, obejmuje rękodzieło ludowe w drewnie, rzeźbę lub płaskorzeźbę. Prace powinny nawiązywać do regionu babiogórskiego, podkreślać jego walory przyrodnicze, społeczne albo kulturowe - tłumaczyła Anna Kulka, zapraszając do zgłaszania prac.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Marta Dejerczyk (kuratorka wystawy), Anna Kulka (Babiogórskie Centrum Kultury)

Data emisji: 18.07.2020

Godzina emisji: 7.00

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Folkowisko 9 i 1/2", czyli święto kultury w Gorajcu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 08:00
Wydarzenia muzyczne w czasie pandemii przybierają różne kształty. Wiele festiwali zostało odwołanych. Wirtualnie i w rzeczywistości, w maseczkach i kameralnie - w takiej formie odbędzie się Festiwal "Folkowisko 9 i 1/2" w Gorajcu, a zagrają na nim m.in. Tęgie Chłopy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska małomiasteczkowa w albumie "Portret prowincji"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 11:28
W sobotnim “Poranku Dwójki” … "Portret prowincji", czyli obraz Polski małych miast, miasteczek i wsi. Ponad sześć lat podróży po małomiasteczkowej Polsce zwieńczonej opowieścią o życiu ludzi, która została ujęta za pomocą słów i analogowych, czarno-białych fotografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kvitravn" czyli Wardruna bez kompromisów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 11:28
- Nie jestem zbyt dobry w kompromisach jeśli chodzi o sztukę i jest to również częścią sukcesu Wardruny. Byłem bardzo wierny pierwotnemu pomysłowi i byłem bardzo cierpliwy. Na wiele ofert i sugestii odpowiadałem "nie", ponieważ wymiar artystyczny nie jest dla mnie polem do kompromisów - tłumaczył w folkowym "Poranku Dwójki" Einar "Kvitrafn" Selvik , lider kapeli Wardruna.
rozwiń zwiń