X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Kup pan twierdzę!

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2009 15:07
Jeśli ktoś dysponuje przypadkowo 160 milionami, to ma szansę na zakup Twierdzy Modlin.

Agencja Mienia Wojskowego przygotowuje się do licytacji Twierdzy Modlin. Dokładnie za miesiąc potencjalni kupcy tej historycznej budowli spotkają się w siedzibie Agencji i rozpoczną walkę o twierdzę.

 

 

AMW spodziewa się, że tym razem uda się zlicytować nieruchomość - licytacja odbędzie się bowiem po raz drugi. Wcześniejsza próba zakończyła się fiaskiem. Prezes Agencji - Krzysztof Michalski - powiedział w rozmowie z IAR, że potencjalnego właściciela może skusić obniżenie ceny o kilka milionów i doskonała lokalizacja.

Kto da więcej?

Cena wywoławcza obiektu - wraz z 55 hektarami działki - to 160 milionów złotych. Potencjalny nabywca może liczyć na 50-procentową bonifikatę od wylicytowanej kwoty, ponieważ nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków.

Atrakcyjność twierdzy podnosi również fakt, że za kilka lat powstanie w okolicach Modlina lotnisko. Prezes Agencji nie boi się, że potencjalnych nabywców odstraszy kryzys gospodarczy. Krzysztof Michalski upatruje w tym nawet korzyści. Optymizmu szefa Agencji Mienia Wojskowego nie podziela Aleksandra Szarek - ekspert w dziedzinie nieruchomości. Zdaniem Szarek zlicytowanie tak dużego i drogiego obiektu - w dobie zastoju na rynku - może być bardzo trudne. Ekspert zaznaczyła jednocześnie, że twierdza to bardzo ciekawe miejsce.

Z rozkazu cesarza

Budowę twierdzy rozpoczęto na rozkaz Napoleona. W  1806 roku zapadła decyzja o ufortyfikowaniu  przyczółków w Wyszogrodzie, Modlinie, Serocku i Pradze. Zasadniczy zrąb budowli powstał w latach 1807 – 1812, za czasów Księstwa Warszawskiego. Autorem projektu fortyfikacji był francuski inżynier generał François de Chasseloup-Laubat.

 

Po klęsce wyprawy moskiewskiej Napoleona, twierdza była oblegana przez  dziesięciotysięczną armię rosyjską pod dowództwem Iwana Paskiewicza. Ponad pięciotysięczna załoga broniła się od lutego do grudnia 1813 roku.

W czasach Królestwa kongresowego w twierdzy stacjonowała odziały polskie i rosyjskie. Podczas powstania listopadowego, jesienią 1831 roku, na krótko schroniły się tu oddziały powstańcze, które opuściły Warszawę. 9 października została zdobyta przez Rosjan.

W 1834 roku twierdza została przemianowana na Nowogeorgiewsk. W tym czasie rozpoczęto rozbudowę, która trwała do 1841 roku. Powstały wtedy między innymi koszary. Kolejna rozbudowa i modernizacja nastąpiła w latach 80. XIX wieku, kiedy to zbudowano pierścień 8 fortów wysuniętych przed dotychczasową twierdzę. W 1912 roku rozpoczęto budowę zewnętrznego pierścienia fortów, który składał się z 11 obiektów.

 

 

Podczas I wojny światowej , w sierpniu 1915 roku 80 tysięczna armia niemiecka rozpoczęła oblężenie twierdzy bronionej przez ponad 100 tysięcy żołnierzy rosyjskich. Oblężenie twierdzy trwało tylko 11 dni.

W czasie wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku Modlin był jednym z ważniejszych punktów obrony 5. Armii gen. Władysława Sikorskiego na linii Wkry.

W czasach II Rzeczypospolitej w twierdzy znajdowała się między innymi Szkoła Podchorążych Broni Pancernych i Centrum Wyszkolenia Saperów. Modlin pełnił też rolę poligonu fortecznego.  Zainstalowano tu między innymi eksperymentalne kopuły pancerne, wybudowano doświadczalne schrony bojowe, a także testowano broń forteczną.  W Modlinie mieścił się również port wojenny i stocznia rzeczna.

 Podczas wojny obronnej 1939 roku Modlin był jednym z ostatnich punktów oporu. Ostatecznie twierdza skapitulowała 29 września. 

Na śmietnik historii?

 Po wojnie fort został zajęty przez armię. Obecnie część obiektów niszczeje, inne wykorzystywane są na potrzeby wypoczynkowe i turystyczne. Pojawił się pomysł, aby dawne lotnisko wojskowe zostało wykorzystane dla ruchu pasażerskiego.

Sprzedaż Twierdzy Modlin to nie koniec działalności Agencji. W maju ruszy licytacja kolejnej, atrakcyjnej ale bardzo drogiej nieruchomości. Tym razem pod młotek pójdzie KępaMieszczańska. To ponad dwunastohektarowa działka w samym centrum Wrocławia. Cena wywoławcza - już po 10-procentowej zniżce - wynosi 353 miliony złotych. Agencja Mienia Wojskowego wystawia na sprzedaż nieruchomości i obiekty, które nie są już potrzebne wojsku. Pieniądze ze sprzedaży zasilają fundusz modernizacyjny armii.

Zapraszamy na stronę poświęconą Twierdzy Modlin

 

(IAR/pd)

Czytaj także

Tajemnica Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2009 07:00
Odnaleziono wrak okrętu podwodnego, który zaginął bez wieści ponad 90 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liga Mistrzów w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 06:00
Rejtan i Kościuszko zagrają w ataku, a książe Poniatowski na środku obrony!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twierdzę sprzedam

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 07:00
Za blisko 29 milionów złotych można kupić twierdzę.
rozwiń zwiń