X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Sejm Czteroletni zwany Wielkim

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 05:42
Sejm Czteroletni dawał nadzieję na zmiany w Rzeczypospolitej. Miał przywrócić suwerenność i przyspieszyć reformy gospodarcze kraju. Posłowie rozpoczęli obrady 6 października 1788 roku.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Czteroletni - reprodukcja fotograficzna obrazu Kazimierza Wojniakowskiego z 1806 roku
"Uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Czteroletni" - reprodukcja fotograficzna obrazu Kazimierza Wojniakowskiego z 1806 rokuFoto: Muzeum Narodowe w Warszawie/Wikimedia Commons/dp

Sejm Czteroletni został zwołany za zgodą carycy Katarzyny II. Obradował do maja 1792 roku. Głównym dziełem Sejmu Wielkiego było uchwalenie w dniu 3 maja 1791 nowej Konstytucji ustrojowej. Konstytucja majowa wprowadzała podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, zwiększyła uprawnienia mieszczan, zapowiadała poprawę sytuacji chłopów. Posłowie przyjęli zapisy o likwidacji konfederacji i zasady liberum veto w Sejmie.


Posłuchaj
05:04 Początek obrad Sejmu Czteroletniego - aud. z cyklu Historia Polski.mp3 Początek obrad Sejmu Czteroletniego. Przywrócenie roli hetmanów. Utworzenie Deputacji do poprawy formy rządów - aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Historia Polski" z udziałem prof. Jacka Staszewskiego. (PR, 4.12.2003)

 

O kulisach zwołania Sejmu Czteroletniego, przebiegu obrad i podjętych przez posłów decyzjach mówił w audycjach z cyklu "Historia Polski", nadawanych w grudniu 2003 roku prof. Jacek Staszewski.

- Caryca Katarzyna nie zgodziła się na to, by sejm był skonfederowany – komentował historyk. – A więc zbierający się jesienią 1788 roku Sejm otwierany był pod niezbyt jasnymi auspicjami i nie wiadomo było, co przyniosą najbliższe tygodnie obrad. Przyniosły rzecz, która stała się przełomową dla obrad Sejmu i dla dziejów Rzeczypospolitej.


Posłuchaj
05:43 Rokowania z carycą Katarzyną i władzami Prus - aud. z cyklu Historia Polski.mp3 Kulisy zwołania Sejmu Czteroletniego. Rokowania z carycą Katarzyną i władzami Prus. Wojna Rosji z Turcją - aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Historia Polski" z udziałem prof. Jacka Staszewskiego. (PR, 3.12.2003)

 


Posłuchaj
05:57 Sejm Czteroletni - aud. z cyklu Historia Polski.mp3 Atmosfera Sejmu Czteroletniego, propaganda obozu reform. Kulisy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku - aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Historia Polski" z udziałem prof. Jacka Staszewskiego. (PR, 10.12.2003)

 

Jakie były relacje Rzeczypospolitej z Rosją i Prusami? Czego dotyczyły pierwsze akty prawne podjęte przez Sejm Czteroletni? Co przyniosła Konstytucja 3 maja? Posłuchaj komentarza historyka, prof. Jacka Staszewskiego.

bs

Czytaj także

Targowica znaczy zdrada

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 00:00
27 kwietnia 1792 r. w Petersburgu przeciwnicy reform Sejmu Czteroletniego ze Stanisławem Potockim i Sewerynem Rzewuskim na czele, pod hasłem obrony zagrożonej wolności, zawiązali za zgodą Rosji konfederację przeciw Stanisławowi Augustowi i Konstytucji 3 Maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja 3 maja - dzieło oświeconych monarchistów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 06:00
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. Posłuchaj!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja 3 Maja: zamach stanu w duchu wolnościowym

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 14:29
- Co tu dużo mówić, uchwalono ją z naruszeniem prawa. Ówczesny regulamin sejmowy przewidywał, że projekt powinien wpłynąć do komisji parlamentarnej, zostać wydrukowany, a następnie przez 3 dni posłowie mieli prawo się nad nim zastanawiać. Tu tego zabrakło - opowiada w Jedynce historyk prof. Władysław Kulesza.
rozwiń zwiń