X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zimna wojna ze Stalinem, czyli jak powstała Republika Federalna Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 07:02
- Klęska Niemiec 8 maja 1945 była nie tylko kapitulacją militarną, lecz także unicestwieniem III Rzeszy. Nie oznaczało to jednak, że zwycięskie mocarstwa zdecydują się na całkowitą likwidację państwa niemieckiego – mówił prof. Janusz Stefanowicz.
Audio
  • Okupacja Niemiec - sytuacja po klęsce Niemiec 8 maja 1945 r. Podział na cztery strefy okupacyjne pomiędzy ZSRR, USA, Wlk. Brytanię i Francję. Cztery sektory w Berlinie. Jednoczenie stref zachodnich. Audycja Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Niemcy" (16.03.1998)
  • Przesłanki dla powstania RFN. Postać pierwszego kanclerza Konrada Adenauera. Zakończenie blokady Berlina. Powstanie RFN. Utworzenie Paktu Północnoatlantyckiego. Audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Niemcy" (19.03.1998)
Konrad Adenauer (CDU) zostaje zaprzysiężony na pierwszego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec przez prezydenta Bundestagu Ericha Khlera. 20 września 1949 r. PAPDPA
Konrad Adenauer (CDU) zostaje zaprzysiężony na pierwszego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec przez prezydenta Bundestagu Ericha Köhlera. 20 września 1949 r. PAP/DPA

Po kapitulacji podpisanej 8 maja 1945 Niemcy zostały podzielone na cztery strefy okupacyjne. Już wtedy gotowy był plan konstytucji Niemiec Zachodnich, opracowany przez Radę Parlamentarną. Konstytucja ta weszła w życie 23 maja 1949.

W obszarze wpływów Związku Radzieckiego znalazły się wschodnie tereny III Rzeszy: Meklemburgia, Brandenburgia, Saksonia, Wolne Państwo Anhalt oraz Wolne Państwo Saksonia i Turyngia. Amerykanie mieli nadzór nad Bawarią, Bremą i Hesją. Strefa brytyjska obejmowała: Hamburg, Dolną Saksonię, Schleswig-Holstein i Nadrenię-Westfalię, natomiast Francuzom przypadły: Saara, Nadrenia-Palatynat, Wirtembergia i Badenia.
Alianci zdecydowali też o podziale Berlina na cztery sektory. Stolica byłej III Rzeszy miała być zarządzana wspólnie przez Sojuszniczą Radę Kontroli.

Niemcy
Niemcy pod okupacją aliantów. Berlin, mieszkańcy miasta w kolejce po wodę. 1945-1949. Wikimedia Commons/dp. Fot.: Clark N S, oficjalny fotograf Królewskich Sił Powietrznych. Źr.: Imperial War Museum

Strefy wpływów
W planach zwycięskich mocarstw była odbudowa zdecentralizowanego państwa niemieckiego. Już w kwietniu 1946 r. sekretarz stanu USA zapowiedział, że Amerykanie będą dążyć do jak najszybszego zniesienia stanu okupacyjnego. Podziały między wschodnimi i zachodnimi strefami wpływów stawały się coraz większe. Doprowadziło to do powstania dwóch oddzielnych państw niemieckich.

Niemcy
Niemcy pod okupacją aliantów. Radziecki sektor Berlina. Zbombardowany Alexander Platz ozdobiony wizerunkami Stalina i generałów Armii Czerwonej. 1945-1949. Wikimedia Commons/dp. Fot.: Clark N S, oficjalny fotograf Królewskich Sił Powietrznych. Źr.: Imperial War Museum

Separatystyczna polityka Stalina

Analizę sytuacji po klęsce III Rzeszy przedstawił prof. Janusz Stefanowicz w audycjach z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej – Niemcy", nadanych w marcu 1998 r.
– Zimna wojna oraz pogłębiający się podział Niemiec na strefę wschodnią i połączone strefy zachodnie musiały w konsekwencji doprowadzić do powstania okrojonego państwa niemieckiego – komentował historyk. – Polityka aliantów zachodnich była taka, że doprowadzono do stopniowego jednoczenia okupowanych stref. Najpierw z połączenia dwóch stref: amerykańskiej i brytyjskiej powstała Bizonia, a po dołączeniu strefy francuskiej – Trizonia.

Bonn,

Na zdjęciu.: Bonn, 25.02.1955. Kanclerz Rep. Fed. Niemiec dr Konrad Adenauer przemawia w Bundestagu. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Rolf Unterberg. źr.: Bundesarchiv

Dlaczego Adenauer?

Prof. Janusz Stefanowicz przedstawił też w audycji sylwetkę pierwszego kanclerza RFN – Konrada Adenauera.
– Założenie aliantów zachodnich, że z Rosją się nie da dogadać ma temat jedności Niemiec, było przesłanka podstawową – stwierdził. – Ale była też inna, o której mniej się mówi i mniej się wie.
Zdaniem prof. Janusza Stefanowicza o powstaniu odrębnego państwa niemieckiego, stworzonego z trzech zachodnich stref okupacyjnych zadecydowały też poglądy Konrada Adenauera i  jego krytyczny stosunek do Prus. – Adenauer był przedstawicielem tej części Niemiec, które nie znosiły wręcz hegemonii pruskiej i Prus jako ostoi protestantyzmu – powiedział historyk.

Zimna wojna

Wybór Adenauera był podwójnie dla Zachodu korzystny. Po pierwsze wiadomo było, że całych Niemiec i tak się nie uda odtworzyć i zjednoczyć, a po drugie na czele nowego państwa postawiono człowieka, który łaskawym okiem patrzył na mocarstwa zachodnie. – Konrad Adenauer od razu wypowiedział się za przyjaźnią niemiecko-francuską, sojuszem ze Stanami Zjednoczonymi i za tym, co później przybrało kształt integracji europejskiej – stwierdził prof. Stefanowicz.

Zakończenie blokady Berlina. Utworzenie RFN. Powstanie NRD – posłuchaj komentarza prof. Janusza Stefanowicza.

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemiecki pretekst do napadu na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 14:50
"Stworzę propagandowy powód rozpoczęcia wojny; nieważne, czy będzie on wiarygodny" - zapewniał swoich generałów Führer na posiedzeniu sztabu głównego 22 sierpnia 1939 roku. Takim właśnie powodem była prowokacja gliwicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierre Laval – zdrajca czy człowiek zasłużony dla Francji?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 05:30
- Laval uosabiał postawę dużej części Francuzów: iść na współpracę z Niemcami, maksymalnie z niej korzystać i jak najwygodniej doczekać do zwycięstwa - mówił dr Jan Zamojski, oceniając ostatniego premiera kolaboracyjnego rządu Vichy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mordowali zamiast leczyć. 73 lata temu zakończył się proces nazistowskich lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 05:30
20 sierpnia 1947 zakończył się tzw. proces lekarzy. Trybunał amerykański skazał siedmiu oskarżonych na karę śmierci, dziewięciu na karę dożywotniego lub terminowego pozbawienia wolności, zaś siedmiu postawionych przed sądem uniewinniono.
rozwiń zwiń