X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Kościuszko wraca na Wawel

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 08:00
- W wielką bramę zamku wawelskiego wjeżdża samochód z dwoma przyczepami. Transport był bardzo trudny, ponieważ rozmiary pomnika nie pozwalały na przejazd naszymi drogami – relacjonował reporter Polskiego Radia.
Audio
  • Kościuszko wraca na Wawel - fragm. audycji "7 dni w kraju i na świecie"
Pomnik Tadeusza Kościuszki na Wawelu, Wikimedia Commons
Pomnik Tadeusza Kościuszki na Wawelu, Wikimedia Commons

10 sierpnia 1960 roku do Krakowa przywieziony został pomnik Tadeusza Kościuszki. Monument był dziełem dwóch lwowskich rzeźbiarzy: Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela. Wykonany w 1900 roku, przez kilka lat, z powodu braku zgody co do miejsca ustawienia, był przechowywany w magazynie. Dopiero w 1921 podjęto decyzję, że pomnik stanie na Wawelu.  

W lutym 1940, Niemcy zniszczyli rzeźbę. 20 lat później powrócił na dawne miejsce. Tak, jak kiedyś stoi dziś na bastionie króla Władysława IV Wazy.

Był to jedyny pomnik w Polsce, który został zrekonstruowany przez stronę niemiecką. Odrestaurowali go mieszkańcy Drezna i jako dar przywieźli do Krakowa.

Posłuchaj, jak przebiegała podróż pomnika do Polski.