X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Muzeum Pamięci Sybiru pozyskało zdjęcie obrońcy Grodna Tadeusza Jasińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 05:45
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku pozyskało wyjątkowy eksponat - zdjęcie nastoletniego obrońcy Grodna Tadeusza Jasińskiego. Fotografia znajdzie się na wystawie stałej.
Tadeusz Jasiński z mamą
Tadeusz Jasiński z mamąFoto: Muzeum Pamięci Sybiru

Niezwykłe znalezisko

Zdjęcie zostało przekazane Muzeum Pamięci Sybiru w depozyt przez Stowarzyszenie "Grupa Wschód", zrzeszające miłośników historii. Fotografia jest datowana na jesień 1938 roku lub wiosnę 1939 roku i przedstawia Tadeusza Jasińskiego idącego wraz ze swoją mamą ulicą. 

- Informacje o istnieniu pamiątek po Tadeuszu Jasińskim dotarły do nas, czyli do członków Stowarzyszenia "Grupa Wschód", kilkanaście lat temu. Rozpoczęliśmy żmudne poszukiwania. Bardzo zależało nam na tym, aby przywrócić bohaterowi twarz – mówił Andrzej Bieluczyk podczas konferencji prasowej.

Udało się odnaleźć osoby, które opiekowały się matką chłopca - Zofią Jasińską. Potwierdziły one, że portret Tadeusz Jasińskiego istnieje. Na początku roku członkowie stowarzyszenia odszukali kilka przedmiotów należących do Zofii Jasińskiej - między innymi pocztówki i zdjęcia, wśród których była fotografia Zofii z synem. 

- Jako stowarzyszenie uznaliśmy, że portret i zdjęcie naszego bohatera powinno zostać wyeksponowane w Białymstoku, gdzie żyła i zmarła mama Tadeusza - powiedział Bieluczyk Polskiej Agencji Prasowej. 

Jak ocenił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński podczas wtorkowej konferencji prasowej, nikt nie miał wątpliwości, że tak wyjątkowy eksponat powinien się znaleźć na wystawie stałej. 

- Myślę, że każdy, kto interesuje się obroną Grodna, słyszał o tej postaci. Dzisiaj bohater jest już znany. Poprzez przybliżenie jego historii chcemy pokazać, jak naprawdę wyglądała obrona Grodna – powiedział Śleszyński.

Bohater, który odzyskał wizerunek

Kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru dr Marcin Zwolski powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że znalezisko "zrobiło ogromne wrażenie".

- Tadeusz Jasiński to symbol obrony Kresów, to postać, która figuruje w tej chwili chyba w każdej książce historycznej, w każdym podręczniku do historii mówiącym o obronie wrześniowej - dodał.

Dr Marcin Zwolski powiedział również, że dotąd wszystkie informacje o Tadeuszu Jasińskim, jakimi posługiwali się historycy, pochodziły jedynie ze wspomnień Grażyny Lipińskiej. Dlatego też wiele rzeczy należało zweryfikować. Szczególnie że personalia Bohatera nie pojawiły się w żadnej innej znanej relacji na temat obrony Grodna.

- Dzisiaj możemy powiedzieć, że z całą pewnością Tadeusz Jasiński istniał i miał 15 lat, kiedy zginął, walcząc z butelką z benzyną w ręku przeciwko sowieckim czołgom - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Zwolski.

Kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru oświadczył także, że weryfikacja pamiątek trwała kilka miesięcy. Podczas niej zauważono wiele rozbieżności zarówno we wspomnieniach Lipińskiej, jak i tych przekazanych przez Zofię Jasińską. Niektóre z nich udało się rozstrzygnąć, innych jeszcze nie.

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Zostało powołane do życia w 2017 roku, a jego siedziba powstała pod koniec 2019 roku. Muzeum znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ulicy Węglowej. Aktualnie trwają przygotowania do otwarcia, które zaplanowano na 17 września. Fotografia przedstawiająca Tadeusza Jasińskiego będzie prezentowana na wystawie stałej.

PAP/swi/jb

Czytaj także

17 września 1939. Zdradziecki atak Stalina na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 06:00
Tego dnia, 82 lata temu, na rozkaz Stalina na pozbawione obrony tereny wschodniej Rzeczpospolitej ruszyło 700 tys. żołnierzy Armii Czerwonej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak Polacy bronili się przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 05:48
– Agresja sowiecka przesądziła o klęsce Polski – oceniał historyk, prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia w 2004 roku. Pomimo rozpaczliwej sytuacji, zdradziecki atak Związku Sowieckiego z 17 września 1939 roku spotkał się ze zdecydowanym oporem Polaków.
rozwiń zwiń