X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Namiestnik Moskwy, towarzysz Bolesław Bierut

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 05:35
- Z łaski Józefa Stalina zostaliście wielkorządcą moskiewskim w Polsce, przedłużyliście tradycje namiestników carskiej Rosji w Warszawie – mówił o Bolesławie Bierucie zbiegły funkcjonariusz bezpieki, ppłk Józef Światło.
Prezydent RP Bolesław Bierut, 3 lipca 1949.  Wikimedia Commonsdp. Źr.: Sześcioletni plan odbudowy Warszawy, Warszawa 1950, Książka i Wiedza. Autor: Dąbrowiecki Stanisław, Agencja Fotograficzna - Film Polski
Prezydent RP Bolesław Bierut, 3 lipca 1949. Wikimedia Commons/dp. Źr.: "Sześcioletni plan odbudowy Warszawy", Warszawa 1950, Książka i Wiedza. Autor: Dąbrowiecki Stanisław, Agencja Fotograficzna - Film Polski

21 grudnia 1948 roku Bolesław Bierut został wybrany I Sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.


Posłuchaj
12:57 Bolesław Bierut.mp3 Bolesława Bieruta nazywa się małym polskim Stalinem - mówil Jan Nowak Jeziorański o Bolesławie Bierucie. (Archiwum RWE)

 

Prezydent

5 lutego 1947 Bolesław Bierut został wybrany przez Sejm Ustawodawczy, ukonstytuowany w wyniku sfałszowanych wyborów, na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wcześniej, 28 czerwca 1945, powołany został w Polsce Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. Dominującą rolę odgrywali w nim przedstawiciele ugrupowań komunistycznych i lewicowych. Kilka miesięcy później, w grudniu odbył się I Zjazd Polskiej Partii Robotniczej, na czele której stał wówczas Władysław Gomułka.


Posłuchaj
02:02 Bolesław_Bierut_powstanie PZPR.mp3 Przywitanie uczestników I zjazdu PZPR przez prezydenta Bolesława Bieruta, z cyklu "Głosy naszej historii”. (PR, 15.12.1948)

 

Bolesław Bierut wszedł do Biura Politycznego KC PPR jako tajny członek. Przedstawiano go jako bezpartyjnego szefa Krajowej Rady Narodowej, powstałej w noc sylwestrową 1 stycznia 1944. Tymczasem Bierut ściśle współpracował z wywiadem sowieckim i pilnie stał na straży interesów Moskwy.

- Za życia Józefa Stalina wygłaszaliście na jego cześć najbardziej wiernopoddańcze hymny, jakich nie śpiewano nawet na cześć carów rosyjskich – opisywał prawdziwe oblicze Bieruta ppłk Józef Światło na antenie Rozgłośni Polskiej RWE w cyklu "Za kulisami bezpieki i partii".


Posłuchaj
08:22 Bierut a władza na Kremlu - Za kulisami.mp3 "Bierut a władza na Kremlu" - rewelacje funkcjonariusza bezpieki ppłk. Józefa Światły emitowane na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 1955 r. w cyklu "Za kulisami bezpieki i partii"

 

Antagonista Gomułki

Po wyborze na Prezydenta RP Bierut szybko zabrał się za porządki w partii. Stojący na czele PPR, Władysław Gomułka niechętnie odnosił się do planów kolektywizacji polskiej wsi. Był też przeciwny sankcjom wobec przywódcy Komunistycznej Partii Jugosławii marszałkowi Josipowi Broz "Tito", z którym Stalin zerwał w 1948 roku stosunki.

Podczas wizyty na Kremlu w Moskwie 15 sierpnia 1948 roku Bierut uzyskał zgodę na pozbycie się z szeregów partii Władysława Gomułki. Tow. Wiesław ustąpił po burzliwych obradach plenum KC PPR, 31 sierpnia. Kilka dni później, 3 września 1948 Bolesław Bierut został także nowym sekretarzem generalnym Polskiej Partii Robotniczej.


Posłuchaj
17:38 przemówienie prezesa rady ministrów bolseława bieruta po pow___22_tr_0-0_99343281dc69de4[00].mp3 – Śmierć Stalina to tragiczna, niepowetowana i najboleśniejsza strata, jaka mogła ugodzić w nas wszystkich – mówił Bolesław Bierut po powrocie z pogrzebu w Moskwie. (PR, 11.03.1953)

 

bs

Czytaj także

22 lipca 1944 – prawda o kłamstwie władzy ludowej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 05:45
- Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego to świadectwo epoki, świadectwo przejmowania władzy państwowej w Polsce przez siły zależne od Związku Radzieckiego - powiedział historyk, prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siostry zakonne miały trafić do obozów pracy - taki był cel akcji "X-2"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 05:45
Cała akcja była ukrywana. Przygotowania do jej przeprowadzenia objęte były ścisłą tajemnicą. Nadano jej kryptonim "X-2".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zidentyfikowano kolejne ofiary komunistycznego reżimu. Rodziny: nie myśleliśmy, że dożyjemy takiej chwili

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 21:18
W czwartek IPN podał nazwiska dziewięciu kolejnych ofiar reżimu komunistycznego wydobytych z kwatery "Ł" na Powązkach. Rodziny nie kryły wzruszenia.
rozwiń zwiń