Historia

Historia Białorusi. Część 6: Litbieł

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 05:55
Bolszewicy natychmiast po pokonaniu Białoruskiej Republiki Ludowej przystąpili do tworzenia marionetkowego komunistycznego państwa. Los pierwszej radzieckiej Białorusi miał się jednak okazać niezwykle krótki.
Panorama Wilna na pocztówce z 1919 roku
Panorama Wilna na pocztówce z 1919 rokuFoto: Polona

Na początku 1919 roku powstała Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka. Już 27 lutego wspólnie z analogiczną Litewską Republiką Radziecką weszła w skład tzw. Litbiełu, czyli Litewsko-Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej ze stolicą w Wilnie.

Posłuchaj
07:50 litbieł ___112_99_iv_tr_0-0_1030802895efeb53[00].mp3 Prof. Oleg Łatyszonek opowiada o historii Litbiełu w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Białoruś". (PR, 11.01.1999)

– Można podejrzewać, że od początku intencją bolszewików było utworzenie Litbiełu. Dopiero proklamacja niepodległości Litwy i Białorusi zmusiła ich do stworzenia najpierw narodowych republik, a następnie połączenia ich w jeden kraj – mówił prof. Oleg Łatyszonek w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Białoruś".

Akt ogłoszenia niepodlegości Białorusi.jpg
Historia Białorusi. Część 5: Proklamacja niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej

Komuniści wcielają w życie program krajowców

Powołanie Litbiełu było skierowane przeciwko niepodległościowym aspiracjom zamieszkujących go narodów. Nie miało to jednak oznaczać – przynajmniej w założeniach – prześladowania poszczególnych grup etnicznych, które miały zagwarantowany szereg swobód, w tym do nauczania we własnych językach na wszystkich szczeblach szkolnictwa.

– Litbieł odwoływał się, jeżeli odejmiemy od niej komunistyczną narrację, do idei krajowej, popularnej w Wilnie przed wybuchem I wojny światowej. Polegała na uznaniu wszystkich narodów zamieszkujących ziemie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego za tubylcze i równouprawnione – powiedział prof. Oleg Łatyszonek.

Przejęcie przez bolszewików spuścizny środowiska krajowców można uznać za wyjątkowy chichot historii zważywszy na to, że tworzyli go w większości ziemianie polskiego pochodzenia. Co więcej, jednym z najbardziej prominentnych działaczy krajowych był Raman Skirmunt, który zasiadał w rządzie zniszczonej przez bolszewików Białoruskiej Republiki Ludowej.

Polscy bolszewicy

Bolszewicy, idąc dalej za postulatami krajowców, rozciągali granice Litewsko-Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej na obszar Wielkiego Księstwa Litewskiego, w tym na Podlasie i Suwalszczyznę. W rzeczywistości jednak Litbieł sprawował faktyczną kontrolę nad obszarem rozciągającym się od Wilna do Mińska.

Przeciwko istnieniu Litbiełu żywo zaprotestował rząd Polski, który widział w nim niebezpieczeństwo dla świeżo odzyskanej niepodległości. Szczególne zagrożenie dostrzegano w obecności Polaków w rządzie komunistycznego państwa.

Piłsudski Wilno 1200.png

"Do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego". Jak Piłsudskiemu nie udało się odbudować Rzeczpospolitej

Podział narodowości w Litewsko-Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej był objawiał się także w sposobie zorganizowania armii. Istniały osobne jednostki litewskie, białoruskie i polskie, które w przyszłości miały być zalążkiem polskojęzycznej Armii Czerwonej.

Piłsudski nadciąga

Litbiełu, pomimo szczytnych deklaracji, nie ominął tradycyjny bolszewicki terror klasowy. Został on zakończony dopiero wraz z upadkiem komunistycznego państwa w wyniku ofensywy Wojska Polskiego, przeprowadzonej w kwietniu 1919 roku.

16 kwietnia 1919 roku Polacy zajęli Wilno, w którym dotąd rezydowały władze Litbiełu.  Wkrótce Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał odezwę "Do mieszkańców byłego Wielkiego Ksiestwa Litewskiego", w której proponował prawdziwe odrodzenie idei krajowej.

***

POLSKIE RADIO dla Bialorusi.jpg
Polskie Radio - Serwisy specjalne dla Białorusi

Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o pilnym zmodyfikowaniu obowiązującej ramówki i wprowadzeniu na antenie Programu 1 Polskiego Radia specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które będą poświęcone obecnej sytuacji w tym kraju. Dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim, Program 1 jest dostępny z "powietrza" na falach długich o częstotliwości 225 kHz na terenie prawie całej Europy i pokrywa zasięgiem całe terytorium Białorusi.

Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy są emitowane 3 razy dziennie: rano po godzinie 6.30, w magazynie "W samo południe" po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie "Polska i Świat".

sa

Czytaj także

Historia Białorusi. Część 1: Od Rogwołoda do Powstania Styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 05:50
Mieszkańcy Białej Rusi wkraczają na scenę dziejową mniej więcej w tym samym czasie, co twórcy państwa polskiego i Moskwy. Oba te żywioły będą mocno wpływać na kształtowanie się białoruskiej państwowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Białorusi. Część 2: Narodziny ruchu narodowego

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 05:50
Białoruskie przebudzenie narodowe było udziałem potomków wyzwolonych prawosławnych chłopów i spolonizowanej katolickiej szlachty. Te dwa żywioły kształtowały świadomość narodową Białorusinów na przełomie XIX i XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Białorusi. Część 3: Bieżeństwo - wielki exodus roku 1915

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 05:50
- Pod wpływem pogłosek o barbarzyństwie Niemców potoki uchodźców zalały wszystkie drogi prowadzące na wschód – komentował prof. Oleg Łatyszonek na antenie Polskiego Radia. Ziemie białoruskie przeżyły w czasie I wojny światowej katastrofę demograficzną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Białorusi. Część 4: Sprawa białoruska pod koniec Wielkiej Wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 06:00
Rok 1917 okazał się przełomowy dla wciąż skromnego białoruskiego ruchu narodowego. To wtedy powstały pierwsze organizacje, które wystosowały postulaty stworzenia własnego, niepodległego państwa.
rozwiń zwiń