Historia

Cezary Łazarewicz: to jest historia kłamstwa w PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 13:00
- System ten pozwalał zaszczuć jednostkę i zatuszować zabójstwo - mówił Cezary Łazarewicz, autor książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka".
Cezary Łazarewicz, autor książki Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka.
Cezary Łazarewicz, autor książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka".

Książka Cezarego Łazarewicza zdobyła nagrodę w 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku” w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku".

Reporter szczegółowo opisuje historię śmierci Grzegorza Przemyka – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność organów sprawiedliwości III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych. W opowieść o Przemyku autor wplata historie jego rodziców – poetki Barbary Sadowskiej i ojca Leopolda - przyjaciół, świadków jego pobicia czy sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo. Jednocześnie odkrywa kulisy działań władz i wpływ, jaki na tuszowanie sprawy wywarli między innymi Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak czy Jerzy Urban.


- Opisuję historię tych wszystkich działań, które miały doprowadzić do zmylenia przeciwnika, do oszukania społeczeństwa i do tego żebyśmy uwierzyli, że to nie milicjanci pobili Grzegorza Przemyka – mówi autor.

Czytaj także

"Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 14:00
Fragmenty reportażu Cezarego Łazarewicza o zabójstwie Grzegorza Przemyka dokonanym przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy zwycięzców konkursu "Książka Historyczna Roku"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 21:14
Jakub Tyszkiewicz, Bartłomiej Szyprowski, Cezary Łazarewicz, Wojciech Hausner i Marek Wierzbicki zostali laureatami 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego.
rozwiń zwiń