X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Czcimy pamięć bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2011 06:00
Portal polskieradio.pl przygotował specjalny serwis poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Znajdą w nim Państwo tysiące niepowtarzalnych relacji, wspomnień powstańczych i audycji radiowych.
Audio

Czcimy pamięć bohaterów, pamiętamy o tragedii powstańców, nie chcemy zapominać o naszej historii. Powstańczy serwis Portalu Polskiego Radia przypomina heroiczny zryw z 1944 roku.

Pamięć o Powstaniu Warszawskim w polskim narodzie nie słabnie mimo upływu lat. Nie udało się jej stłumić komunistom, choć próbowali. Podkreślaniu heroicznych cnót szeregowych powstańców towarzyszyło potępienie dowództwa AK. W ten sposób zmywano także odpowiedzialność ze Związku Sowieckiego, którego wojska, na rozkaz Stalina, nie wkroczyły do powstańczej Warszawy, pozwalając Niemcom na krwawe złamanie oporu.

W ostatnich latach pamięć o 1944 roku ożyła i nabrała nowego wymiaru. Polacy nie muszą pamiętać już tylko o tragedii powstania. Nie brak opinii, że było to najważniejsze wydarzenie w polskiej historii. Pamięć o Powstaniu stała się kulturowym fenomenem, przekraczającym historyczny horyzont. Powstanie Warszawskie to dzisiaj wydarzenie o charakterze nieomal mitycznym, niosące ze sobą uniwersalne przesłanie o potrzebie wolności. A także o cenie, którą trzeba za nią zapłacić.

W specjalnym serwisie Portalu Polskiego Radia posłuchać można wspomnień powstańców, obejrzeć mapkę powstańczej Warszawy i prześledzić powstańcze epizody dzień po dniu.

Wśród setek dźwięków mogą Państwo odnaleźć znakomite cykle powstańcze. Na szczególną uwagę zasługuje 67 audycji pt. Dni Walczącej Stolicy. Powstawały one od wiosny 1981 roku. W ciągu kilku miesięcy solidarnościowego karnawału, dzięki Władysławowi Bartoszewskiemu i wspaniałym dziennikarzom programu III Polskiego Radia, Annie Sudlitz i Krzysztofowi Oczkowskiemu. Był to pierwszy po wojnie całościowy cykl opowiadający o walczącej Warszawie, gdzie wspomnienia uczestników przeplatane były cytatami ze źródeł, które w niepowtarzalny sposób odczytywał  Zbigniew Zapasiewicz. Nim gen. Jaruzelski wypowiedział wojnę narodowi, tysiące radiosłuchaczy zapoznało się z historią Powstania. Po wprowadzeniu stanu wojennego Anna Sudlitz została wyrzucona z Radia, a Krzysztof Oczkowski i Władysław Bartoszewski internowani. Ich audycje przetrwały, a w czterdziestą rocznicę wybuchu Powstania, były emitowane na falach Radia Wolna Europa.

Kolejny cykl, jaki znajdą Państwo w naszym serwisie to, Powstańcze Kalendarium przygotowane przez Edytę Poźniak i Witolda Banacha, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowali 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji. Za swój cykl dziennikarze Informacyjnej Agencji Radiowej byli nominowani do prestiżowej nagrody Grand Press 2009 w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne.

Zapraszamy do odwiedzania strony

LOGO
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak