X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy narzekanie może być czymś pozytywnym?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 11:40
Narzekamy prawie na wszystko: na pogodę, złe samopoczucie, relacje z kolegami w pracy, sąsiadami i rodziną. Gdzie leży granica między zdrowym, a patologicznym narzekaniem? 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: wavebreakmedia/Shutterstock

Psychologia pozytywna to nie optymistyczne rozważania nad dobrem i złem. To krytyczna analiza zjawisk, które wpływają na nasz dobrostan o. Piotr Kwiatek

Temat przyczyn, które motywują nas do narzekania, bada w swojej codziennej praktyce zawodowej ojciec Piotr Kwiatek, psycholog i psychoterapeuta. Który w ramach swojej terapii wykorzystuje elementy psychologii pozytywnej. Narzekanie, jak wyjaśniał, jest naturalnym procesem pozbywania się negatywnych emocji, ale w tym rodzaju terapii nie chodzi o koncentrowaniu się na problemach.

- Psychologia pozytywna skupia się na tym, co w nas dobre. Bada emocje i zależności, które wpływają na to, że jedne grupy społeczne działają dobrze, a inne nie. Szuka źródła sukcesu – komentował.

Mamy duży problem z wyrażaniem naszych potrzeb. Narzekanie ma funkcję oczyszczającą, służy komunikacji, ale nie sprawia, że czujemy się lepiej o. Piotr Kwiatek

- Na terapii staramy się rozwiązywać problemy, szukając aspektów pozytywnych. Szukamy celu, wzmacniamy zaangażowanie - wyjaśniał.

Dlaczego wyrobiliśmy w sobie mechanizm narzekania i przed czym ma nas chronić? Czy możemy i powinniśmy przestać to robić? Co chcemy powiedzieć drugiej osobie, narzekając? Więcej na temat przyczyn i skutków narzekania w rozmowie z ojcem Piotrem Kwiatkiem, psychologiem i psychoterapeutą pracującym w nurcie psychologii pozytywnej.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: O. Piotr Kwiatek (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 20.08

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budowanie prawdziwych relacji. "Zaczyna się, kiedy jeszcze o tym nie wiesz"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:42
 - Ludzie, którzy nie potrafią kochać samych siebie są jak worek z dziurką. Bez względu na to, ile będziemy sypać do niego z zewnątrz, zawartość będzie się wysypywać. Więc, zanim wejdziemy w relację, trzeba "zacerować" samego siebie - mówił Andrzej Śmiech, doradca personalny, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praktyk życia: jak odnaleźć wewnętrzny spokój?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 16:21
Będąc na szczycie korporacyjnej kariery postanowił przewartościować swoje życie i zostać kapelanem więziennym, coachem, motywatorem i specjalistą od spraw trudnych. Czy dziś Andrzej Cichocki może powiedziec o sobie, że jest szczęśliwy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niech myśli myślą się same". Jak medytować skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:29
Niektórzy uważają ją za dziwną praktykę duchową, inni za praktyczne narzędzie, jeszcze inni za chwilowa modę. Jak twierdzi Medytacja może być jednak także skutecznym i konkretnym narzędziem, które pomaga osiągnąć określone cele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socjofobia - kiedy paraliżuje nas chorobliwa nieśmiałość

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 12:43
Fobia społeczna to trzeci najczęstszy problem natury psychologicznej, zaraz za depresją i alkoholizmem. Paniczny lęk przed kontaktami z innymi ludźmi często mylony jest z nieśmiałością. Na czym polega różnica, skąd bierze ta fobia i czy można nad nią zapanować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyuczona bezradność. Dlaczego rezygnujemy i czujemy się gorsi?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 11:00
Co sprawia, że tak łatwo się poddajemy? Jak się okazuje bezradność to cecha, której da się nauczyć. Kiedy nasze działania są nieskuteczne, możemy nabieramy przekonania, że nie mamy nad nimi kontroli, co szybko rozprzestrzenia na całe nasze życie.
rozwiń zwiń