X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Niepodległej na urodziny". Paderewski, Kilar i polsko-niemiecka uwertura

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 14:13
- Jesteśmy dumni, że uwerturę "Zur Namensfeier" Beethovena mogliśmy zaprezentować na estradzie Konzerthausu - podkreślał maestro Marek Pijarowski, który 23 października - w ramach uroczystego koncertu zorganizowanego w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - dyrygował Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.
Audio
  • Rozmowa o berlińskim koncercie "Niepodległej na urodziny" (Filharmonia Dwójki)
Uroczysty koncerty Niepodległej na urodziny w berlińskiej Sali Koncertowej, 23.10.2018
Uroczysty koncerty "Niepodległej na urodziny" w berlińskiej Sali Koncertowej, 23.10.2018Foto: PAP/Jacek Turczyk

Podczas koncertu zabrzmiały dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Aleksandra Tansmana i Wojciecha Kilara. Swoisty pomost pomiędzy narodami stworzyła uwertura "Zur Namensfeier" Ludwiga van Beethovena.

- Mam do siebie pretensje, że dopiero teraz odkrywam tę uwerturę. Może nie jest ona zbyt popularna, ale napisana z takim znawstwem instrumentacyjnym, że śmiało może otwierać wielkie koncerty - przyznał Marek Pijarowski. Dyrektor Filharmonii Poznańskiej natomiast, Wojciech Nentwig, opowiadał w Dwójce, jak doszło do wyboru tego właśnie dzieła. - Wpadliśmy na pomysł, by połączyć elementy niemieckie, i to najwyższej próby, z polskimi. Ta uwertura została dedykowana księciu Antoniemu Radziwiłłowi, mocno związanemu z Berlinem, z Poznaniem, a nade wszystko z podostrowskim Antoninem - przypominał Wojciech Nentwig.

Więcej o programie koncertu "Niepodległej na urodziny", a także o bieżącej działalności Filharmonii Poznańskiej w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: Marek Pijarowski (dyrygent), Wojciech Nentwig (dyrektor Filharmonii Poznańskiej)

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 20.40

jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Pijarowski: nie jestem typem boksera

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 15:00
- Swoim studentom powtarzam "primum non nocere" - mówił znakomity dyrygent o sztuce "nieprzeszkadzania" orkiestrze i soliście. W niedzielę (22.05) Marek Pijarowski po raz drugi stanął na czele Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń