Mądrość - czy jest osiągalna?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 00:00
Niektórzy uznają ją za niedościgły ideał, inni sądzą natomiast, że można ją posiąść. O mądrości rozmawialiśmy w "Rachunku myśli" z prof. Aldoną Pobojewską i prof. Krzysztofem Szmidtem z Uniwersytetu Łódzkiego.
Mądrość jest tyleż pożądana, co deficytowa
Mądrość jest tyleż pożądana, co deficytowaFoto: Donenko Oleksii/Shutterstock

Jest tyleż pożądana, co deficytowa. Niektórzy uznają ją za niedościgły ideał, inni sądzą, że można ją posiąść. Dotyczy ludzkich spraw, wspierając się na inteligencji, wiedzy, doświadczeniu życiowym, wyobraźni i moralności.

O mądrości rozmawiać będziemy w audycji z prof. Aldoną Pobojewską z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego oraz prof. Krzysztofem Szmidtem - kierownikiem Katedry Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości na Wydziale Nauk o Wychowaniu tejże uczelni.


Posłuchaj
60:03 2023_12_09 23_00_04_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Mądrość - czy jest osiągalna? (Rachunek myśli/Dwójka) 

W jednej z poprzednich audycji rozmawialiśmy o nowej teorii mózgu Jeffa Hawkinsa - neurobiologa i inżyniera komputerowego z Doliny Krzemowej.

Ludzki mózg początkowo skupiał się wyłącznie na rywalizacji i walce o przetrwanie. Dopiero potem nauczył się wykorzystywać układy odniesienia i przyswoił model świata, dzięki czemu zaczęliśmy współodczuwać, tworzyć, a przede wszystkim myśleć. Oba sposoby funkcjonowania istnieją jednak obok siebie, a napięcia pomiędzy starym a nowym mózgiem są przyczyną rozterek i niekonsekwencji w naszym działaniu.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 9.12.2023

Godz. emisji: 23.00

pg/zch

Czytaj także

Wolter – gwiazda filozofii i hipokryta

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 05:40
Był człowiekiem pełnym sprzeczności. Zasłynął jako oświeceniowy myśliciel, który głosił wolność słowa i wyznania, ale jednocześnie poparł rozbiory Polski. Po latach stwierdził, że został wykorzystany przez absolutystycznych monarchów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śniadanie z Seneką". Tłumaczka: wiele nauk Seneki brzmi dobrze tylko na papierze

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 17:43
- Seneka miał tylko taki ogląd ludzkiej natury i tylko taki wgląd w naturę ludzkich emocji, jaki mógł mieć, nawet będąc luminarzem swoich czasów. W związku z tym wiele z tego, co on twierdzi z całą bezwzględnością, jeśli chodzi np. o sposoby, jak sobie radzić z negatywnymi emocjami, brzmi bardzo dobrze tylko na papierze. W praktyce natomiast się nie sprawdzi - mówił w Dwójce Nina Wum, tłumaczka książki "Śniadanie z Seneką. Nauki stoików na dzisiejsze czasy" Davida Fidelera.
rozwiń zwiń