Niezwykłe odkrycie w Poznaniu. Odnaleziono księgi z prywatnych zbiorów braci Grimm

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 17:35
W Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odnaleziono, uznane wcześniej za zaginione, księgi braci Grimm. Autorki tego odkrycia - prof. Eliza Pieciul-Karmińska i Renata Wilgosiewicz-Skutecka - opowiedziały w audycji "Wybieram Dwójkę", jak dokonały tego znaleziska i co oznacza ono dla nich i całego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W Poznaniu odnaleziono 27 ksiąg ze zbiorów braci Grimm
W Poznaniu odnaleziono 27 ksiąg ze zbiorów braci GrimmFoto: Shutterstock/Paola Paulino
  • W Poznaniu odkryto 27 ksiąg z prywatnych zbiorów braci Grimm.
  • Do tej pory dzieła uważane były za zaginione.
  • Wśród znalezisk jest pierwsze wydanie "Simplicissimusa" z 1669 roku.

Prof. Eliza Pieciul-Karmińska z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Renata Wilgosiewicz-Skutecka z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu dokonały niezwykłego odkrycia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. W wyniku wielomiesięcznych poszukiwań odnalazły dwadzieścia siedem ksiąg z prywatnych zbiorów braci Grimm.

Wśród odnalezionych woluminów jest bezcenne pierwsze wydanie "Simplicissimusa" z 1669 roku. Część ksiąg zawiera zapiski wykonane ręką Jakuba i Wilhelma Grimmów. Autorzy słynnego zbioru baśni często robili notatki na wyklejkach książek i opisywali interesujące ich motywy.

Księgi braci Grimm w bibliotece

Renata Wilgosiewicz-Skutecka, która pracuje w poznańskiej bibliotece powiedziała, że wiadomo było, iż biblioteka posiada woluminy braci Grimm, ale nie w takiej liczbie. - O tym, że mamy książki z księgozbioru braci Grimm, wiemy od dawna. Badania na ten temat prowadzimy od lat 90. W 2002 roku powstał katalog inkunabułów przygotowany przez prof. Wydrę i tam już łatwo można znaleźć, że mamy sześć woluminów z księgozbiorów braci Grimm - relacjonowała.

- Badając dalej nasze zbiory, odkrywaliśmy nowe książki. Wiedzieliśmy, że jakiś fragment księgozbioru braci Grimm trafił do Poznania. Jednak to dopiero wiedza i wizyta w bibliotece prof. Pieciul-Karmińskiej sprawiła, że nasze poszukiwania nabrały tempa i werwy - podkreśliła.

Wynik pracy zespołowej

Profesor Eliza Pieciul-Kamińska zdradziła, że znalezisko było ogromną niespodzianką. - To było dla nas zaskoczenie. Każda znaleziona książka by nas zaskoczyła i nie spodziewałyśmy się, że znajdziemy ich tak wiele. Na dodatek te książki są bardzo szczególne - zaznaczyła.

Choć odnalezione księgi mają olbrzymią wartość historyczną, sentymentalną oraz ekonomiczną, to zdaniem prof. Pieciul-Karmińskiej cenna jest przede wszystkim praca wszystkich badaczy. - To piękne znalezisko, ponieważ jest wynikiem pracy zespołowej. Pokazuje także, że UAM w Poznaniu w swej różnorodności wspiera takie badania - powiedziała.


Posłuchaj
14:42 PR2 2024_04_26-16-31-52.mp3 Prof. Eliza Pieciul-Karmińska i Renata Wilgosiewicz-Skutecka o odnalezieniu ksiąg braci Grimm (Wybieram Dwójkę)

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: prof. Eliza Pieciul-Karmińska i Renata Wilgosiewicz-Skutecka (UAM w Poznaniu)

Data emisji: 26.04.2024

Godz. emisji: 16.30

dz/pg

Czytaj także

Anna Król: Big Book Festival to literackie laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 17:00
- Co roku mamy motto, a tegoroczne hasło "Do widzenia, do jutra" jest nieco przewrotne. Odnosi się ono do 10. rocznicy festiwalu, zamykamy pewne realizacje. Równocześnie mamy poczucie, że przez te 10 lat zmienił się obraz literatury, także trochę dzięki nam. Powstało kilka innych niż nasza ciekawych imprez literackich, udało się pokazać, że obcowanie z literaturą jest ciekawym sposobem spędzania czasu - mówiła w Dwójce Anna Król, dyrektor i pomysłodawczyni Big Book Festivalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Literatury Dziecięcej w Rabce. "Temat został wybrany trochę ze strachu"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 17:47
- Ja akurat jestem z pokolenia, którego życie przypadło, wydaje mi się, na spokojniejsze czasy. Natomiast, gdy rozmawiałam z młodszymi kolegami, to oni naprawdę się bali. Przede wszystkim chodziło o lęki klimatyczne, do tego dołożył się covid, teraz wojna... Pomyśleliśmy, że trzeba się nad tym wszystkim zastanowić, bo nie może być tak, że siądziemy i zaczniemy wszyscy rozpaczać - mówiła w Dwójce Iwona Haberny, organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznań Katharsis Festival - jakie były początki polskiego państwa?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 17:00
- Program tegorocznego Poznań Katharsis Festival jest bardzo bogaty i obfituje w wyjątkowe wydarzenia. Jednym z nich będzie "Pieśń o Rolandzie", epicki seans w nowym przekładzie i wykonaniu Jacka Kowalskiego i Klubu św. Ludwika. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również pierwszy koncert festiwalu "Śpiew templariuszy", sięgnięcie do jednego z najbardziej ikonicznych tematów średniowiecza - mówili w Dwójce Jan Kiernicki i Jan Billert.
rozwiń zwiń