"Płynące wieżowce": ludzki film o miłosnym trójkącie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 18:45
- Zależało nam na prawdzie, na opowiedzeniu o człowieku. A to, co będzie się działo z filmem, kiedy go wypuścimy w świat, to jest inna sprawa - mówił reżyser Tomasz Wasilewski w Dwójce.
Audio
  • Tomasz Wasilewski: Chciałem by "Płynące wieżowce" były ludzkim filmem (Wybieram Dwójke)
Płynące wieżowce: ludzki film o miłosnym trójkącie
Foto: facebook.com/PlynaceWiezowce‎

- Mnie i ekipie bardzo zależało, żeby to był ludzki film. Mieliśmy pięć miesięcy prób przed rozpoczęciem zdjęć i wtedy w ogóle odrzuciliśmy płeć. Zastanawialiśmy się po prostu co czuje człowiek, który jest z drugim człowiekiem i zakochuje się w kimś innym, co czuje osoba zostawiana i co czuje człowiek, który wchodzi w taką relację - mówił Tomasz Wasilewski, reżyser "Płynących wieżowców" w "Wybieram Dwójkę".


Potem podcza prób wrócili do tematu płci, co, jak mówił reżyser, jeszcze raz całe rozumienie scenariusza wywróciło do góry nogami. "Płynące wieżowce" to trójkąt miłosny, ale też opowieść o polskim społeczeństwie, o ludziach pogubionych w życiu, którzy próbują się odnaleźć i kochać. Sylwia (Marta Nieradkiewicz) odkrywa, że jej chłopak Kuba (Mateusz Banasiuk) jest coraz bliżej z Michałem (Bartosz Gelner).
- Ja i ta trójka aktorów wyjeżdżaliśmy poza Warszawę, spędzaliśmy gdzieś razem tydzień, pracowaliśmy, piliśmy, rozmawialiśmy, Próbowaliśmy zbliżyć się do siebie, nie wyobrażam sobie, by przy realizacji takiego filmu do wewnątrz mieć dystans z aktorem - mówił Wasilewski w Dwójce.
"Płynące wieżowce" wygrały prestiżowy konkurs "East of The West" w Karlovych Varach, bardzo dobrze przyjęte zostały na Festiwalu Tribeca w Nowym Jorku. Teraz film startuje w konkursie głównym 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

/

usc

Zobacz więcej na temat: FILM film polski
Czytaj także

Usłyszeć, dotknąć i doznać strachu. Kino Davida Lyncha

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 20:03
- Filmy Davida Lyncha mają to do siebie, że są rzeczywistością emocjonalną. Pokazującą schizofrenię, stan paranoi bohaterów. Rozpadają się w ciąg strumieni, nad którymi nikt nie panuje poza naszymi emocjami - powiedział w Dwójce krytyk filmowy Janusz Wróblewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Wasilewski: szukam bohaterów, którzy są wewnętrznie połamani

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 14:44
- Homoseksualizm to temat rzadko podejmowany w polskim kinie i to było dla mnie totalnym wyzwaniem - powiedział w rozmowie z Jedynką reżyser Tomasz Wasilewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reżyser, mistrz i młody fotograf, czyli przyjaźń w polskim dokumencie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 19:19
- To nie było tak, że ja kręciłem film, tylko kręciłem naszą przyjaźń- mówił Piotr Stasik, reżyser filmu "Dziennik z podróży".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruce Lee – filozof i mistrz… tańca cha-cha

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 13:20
- Lee łączył wiele pozornie przeciwstawnych elementów. Był przecież Chińczykiem z Hong Kongu, ale urodzonym w Stanach Zjednoczonych. Niewiele osób wie, jak wieloma rzeczami – poza sztukami walki – zajmował się i to z sukcesem – mówił w Trójce Radosław Pyffel.
rozwiń zwiń