POLIN Music Festival - muzyczna wspólnota niezbędna w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 17:30
- Wojna na Ukrainie, polsko-białoruska granica, trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii, kryzys ekonomiczny - w takich czasach trudno rozkoszować się muzyką. W Muzeum POLIN jest to narzędzie do opowiadania historii, zapraszamy do wspólnego słuchania, bycia razem, wspierania Centrum Spotkań Ukraińskiego Domu - mówił w Dwójce Kajetan Prochyra, kurator sceny muzycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne
  • Po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią ponownie możemy zaprosić słuchaczy do wspólnego doświadczania muzyki podczas POLIN Music Festivalu.
  • Pięć koncertów, polskie prawykonania znakomitych utworów i premiery wyjątkowych płyt znów na scenie muzealnego audytorium.
  • Podczas trzech festiwalowych dni wystąpią m.in.: David Krakauer, Michael Guttman, Jing Zhao, Alexey Botvinov, Kwartet Śląski, Bastarda Trio oraz orkiestry: Sinfonia Varsovia i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie.

"Wokół nas morze ognia"

Jak świętować, kiedy koncert otwierający festiwal zbiega się z pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Na to pytanie odpowiedzieli nasi goście: Jakub Muraszkowski z Centrum Spotkań Ukraińskiego Domu oraz Kajetan Prochyra, kurator sceny muzycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - W tym roku będziemy także przypominać, że 80 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Muzeum znajduje się w sercu przedwojennej żydowskiej dzielnicy, przygotowujemy wystawę czasową, poświęconą cywilnemu doświadczeniu powstania i opartą na świadectwach zwykłych ludzi, którzy chcieli przeżyć. Tytuł tej wystawy brzmi "Wokół nas morze ognia", tak się dzisiaj czuję - stwierdził Kajetan Prochyra

Czytaj też:

To także wojna z ukraińską kulturą i tożsamością 

Jakub Muraszkowski dodał, że muzyka pomaga przepracować traumatyczne doświadczenia. - Pomaga ludziom, zwłaszcza w przypadku wydarzeń takich jak wojna, którą Rosja od roku prowadzi na Ukrainie. Trzeba pamiętać, że państwo rosyjskie walczy również z kulturą i tożsamością ukraińską - zaznaczył. - Nasz festiwal otworzymy utworem Zoltana Almashiego, który jest poświęcony miastu Mariupol, a na zakończenie zabrzmi III Koncert fortepianowy Alemdara Karamanova. To autor hymnu Krymu, nie wiem, czy jego muzyka kiedykolwiek rozbrzmiewała w Polsce - powiedział Kajetan Prochyra.

Bastarda ku pamięci Mirona Zajferta

Festiwalowy koncert Bastardy będzie promował nowy, trzypłytowy box zespołu. - Tej muzyki nie byłoby bez Mirona Zajferta, ten występ będzie jemu poświęcony. O nim zawsze będziemy pamiętać, ale szczególnie będziemy go wspominać podczas tego koncertu - podkreślił.

Posłuchaj
15:46 2023_02_23 16_30_42_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 POLIN Music Festival - muzyczna wspólnota niezbędna w czasie wojny (Wybieram Dwójkę)

 

POLIN Music Festival to trzydniowe święto muzyki, jedno z najważniejszych w roku wydarzeń na scenie muzycznej muzeum. Jego inicjatorem jest Michael Guttman - wybitny skrzypek i popularyzator muzyki izraelskiej na świecie, a także fundator fortepianu Steinway, który usłyszeć można podczas koncertów w Muzeum POLIN.

Ideą POLIN Music Festival jest prezentacja różnych odcieni muzyki żydowskiej, poszukiwanie wspólnych korzeni współczesnej muzyki izraelskiej i polskiej oraz tworzenie specjalnych projektów, często dzięki spotkaniom muzyków z Polski i zagranicy.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: Jakub Muraszkowski (Centrum Spotkań Ukraińskiego Domu), Kajetan Prochyra (kurator sceny muzycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

Data emisji: 23.02.2023

Godzina emisji: 16.30

uk/mo

Czytaj także

Wspólna platforma internetowa odkrywa tajemnice i zbiory muzealne

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 09:30
Pięć polskich muzeów stworzyło wspólną platformę internetową, dzięki której można w jednym miejscu poznać zdigitalizowaną część ich zbiorów. Prezentacja cały czas się powiększa, jest także możliwe, że zwiększy się liczba instytucji na platformie.
rozwiń zwiń