X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nie żyje Paweł Nowisz. "Będzie nam go bardzo brak w Teatrze Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 18:22
- Paweł Nowisz to część historii Teatru Polskiego Radia. Ktoś dla nas bardzo ważny i czuły, przyjaciel po prostu - mówił o zmarłym w piątek (15.10) aktorze teatralnym, filmowym i radiowym Janusz Kukuła, szef Teatru PR.
Paweł Nowisz
Paweł NowiszFoto: Krzysztof Jarosz/Forum

audiobook 1200.jpg
"Przywracamy również pamięć" - Janusz Kukuła o "Radiobooku"

Paweł Nowisz miał 81 lat. Debiutował na deskach teatru w 1964 roku. W czasie swojej kariery był związany m.in. z Teatrem Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej czy Teatrem Narodowym. Występował w spektaklach Jerzego Jarockiego, Kazimierza Dejmka czy Adama Hanuszkiewicza, a także w Teatrze Polskiego Radia.

- To Wacław Zdrojowy z powieści radiowej "W Jezioranach". To bohater bardzo wielu słuchowisk. Był mistrzem budowania postaci w kilku zaledwie słowach. To niezwykle wymagające, a Paweł w sekundzie potrafił zbudować postać taką, w której emocje, motywacje i wewnętrzne konflikty, słuchacz natychmiast mógł uwierzyć. To cecha najlepszych aktorów. Był obsadzany w rolach charakterystycznych postaci, często spod ciemnej gwiazdy, ale był człowiekiem niezwykle ciepłym, życzliwym, mądrym i bardzo, bardzo delikatnym - wspominał zmarłego Janusz Kukuła.


Posłuchaj
03:49 Wybieram Dwójkę 15.10.2021 nowisz.mp3 Wspomnienie o Pawle Nowiszu, aktorze związanym z Teatrem Polskiego Radia (Wybieram Dwójkę)  

Jak podkreślał krytyk teatralny Tomasz Miłkowski, Paweł Nowisz zapisał się jako bardzo potrzebny w teatrze epizodysta. - Gdzieś tam się pojawiał w tle i swoim spojrzeniem, głosem, lekkim przechyleniem głowy coś sugerował. Nawet w takich drobnych epizodach, jak w "Śmiesznym staruszku" Tadeusza Różewicza w Teatrze Telewizji, gdzie grał właściwie niemą rolę obrońcy. Tylko sobie popatrywał, czasem się uśmiechnął i tworzył pewną atmosferę. Ta umiejętność zawsze mu towarzyszyła - opowiadał. 

Paweł Nowisz urodził się w 1940 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Lalkarskim oraz na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Szerokiej publiczności najbardziej znany jest z takich produkcji jak: "Zmiennicy", "Rozmowy kontrolowane", "Pułkownik Kwiatkowski", "Fuks" czy "Różyczka". W ostatnich latach można było go oglądać w "Prawie Agaty", "Cichej nocy" czy nowej odsłonie serii "Kogel-mogel", z którą był związany od drugiej części.

***

Przygotowała: Monika Pilch

Goście: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia), Tomasz Miłkowski (krytyk teatralny)

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 15.25

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg

Czytaj także

Wspomnienie Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 13:30
W "Muzyce w kadrze" tym razem słuchaliśmy muzyki nieodżałowanego Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, który odszedł już prawie miesiąc temu, 31 lipca. Podjęliśmy próbę spojrzenia na jego twórczość przez pryzmat wspomnień, skojarzeń, wrażeń jego słuchaczy - Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdy był wiedźmą, to dzieci się jej bały i jednocześnie się śmiały". Jarosław Gajewski o Wiesławie Gołasie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 17:00
- W środowisku słynął z tego, że potrafił zagrać wszystko, tryskał inwencją, uwielbiał pracować. Dar wyrażania siebie, różnych rzeczy, które są poza człowiekiem, były jego udziałem  - tak na antenie Dwójki Wiesława Gołasa wspominał aktor Jarosław Gajewski.
rozwiń zwiń