X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jacek Wasilewski: dżdżownica powinna nazywać się deszczownica

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 17:50
- Historia tego słowa to dobry przykład historii języka polskiego. Jeżeli wcześniej mówiło się deżdż, to nie wymawiało się tego dźwięcznie, tylko mówiło się deszcz. Ten zapis "deszcz" w mianowniku spowodował, że cała odmiana poszła do wymiany. Zamiast dżdżu mówiliśmy deszczu itd. - opowiadał w "Wybieram Dwójkę" autor "Bezecnika gramatyki polskiej".
Okładka książki Bezecnik gramatyki polskiej. Tajemnice językowego półświatka
Okładka książki "Bezecnik gramatyki polskiej. Tajemnice językowego półświatka"Foto: materiały prom./wyd. BOSZ

Posłuchaj
13:58 Wybieram Dwójkę 24.06.2021 wasilewski.mp3 W językowym półświatku z prof. Jackiem Wasilewskim (Wybieram Dwójkę) 
telewizor 1200.jpg
Internet i VOD to koniec telewizji jaką znamy?

To książka, przed którą oficjalnie przestrzega profesor Jerzy Bralczyk, i która prowadzi czytelnika przez niebezpieczne zakamarki językowego półświatka. - Przez 20 lat siedziałem razem z prof. Bralczykiem w Zakładzie Retoryki na Wydziale Dziennikarstwa UW i sobie figlowaliśmy, mówiąc o tym, jak dziwnie zachowuje się jednak język polski, kiedy podejść do niego z ufnością logika. Rzeczywiście tak jest, że gdy chcemy się np. odchudzić, to tak naprawdę się odgrubiamy. Gdy sobie o tym opowiadaliśmy, zabawom nie było końca - wspominał prof. Jacek Wasilewski.

Język jak żywa materia

Autor książki "Bezecnik gramatyki polskiej. Tajemnice językowego półświatka" rozkłada język polski na czynniki pierwsze i zastanawia się, dlaczego "oczko wypadło temu misiu", który z przypadków w gramatyce języka polskiego ma problem ze swoją męskością oraz dlaczego żółć jest najbardziej polskim słowem, jakie istnieje.

- Język polski nas zaskakuje, bo okazuje się, że jest wiele form zupełnie poprawnych, istniejących, i my jakoś ich nie stosujemy. A kiedy zaczynamy myśleć o tym, jak one by brzmiały, to ich stosowanie sprawia nam bardzo duży kłopot. Weźmy taki rodzaj nijaki. Jeżeli sobie powiemy o tym, jaka jest w czasie przeszłym trzecia osoba liczby pojedynczej w zdaniu, w którym słoneczko mówi, że szło po łące, to poprawnie powinno brzmieć ono: "Ja, słoneczko, szłom po łące" - podkreślał Jacek Wasilewski.

W dalszej części rozmowy gość audycji zdradził, jaki wpływ na powstanie "Bezecnika gramatyki polskiej" miał jego syn Wojtek.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Jacek Wasilewski (autor książki "Bezecnik gramatyki polskiej. Tajemnice językowego półświatka")

Data emisji: 24.06.2021

Godzina emisji: 16.30

pg

Czytaj także

Miejsce wulgaryzmów w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 20:00
- Okazało się, że coś, co było narzędziem ulicy, przeszło teraz do tak zwanej narracji oficjalnej, czyli języka polityki i kultury. Stoimy wobec bezprecedensowej wulgaryzacji języka - mówiła dziennikarka Joanna Bojańczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grażyna Majkowska: jak większość językoznawców, jestem tradycjonalistką

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:02
- Jest z tym kłopot, że nie chcemy przyznać, tak jak to było do tej pory tradycyjnie, że formy męskie mają charakter ogólny. Odnoszą się i do kobiet, i do mężczyzn. Kiedy mówię ogół lekarzy, to jest znacznie krócej i prościej - mówiła w Dwójce prof. Grażyna Majkowska, językoznawca.
rozwiń zwiń