X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
mowa

Język polski. Trudny, ale piękny. Znamy laureatów Plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej

- Uczono nas, że wartość słowa jest nadrzędna - mówi w rozmowie z Katarzyną Jankowską Barbara Młynarska-Ahrens, zdobywczyni Złotego Lauru Akademii Mistrzów Mowy Polskiej. Wśród laureatów Plebiscytu Mistrza Mowy Polskiej znalazła się natomiast Agnieszka Kunikowska, dziennikarka Polskiego Radia, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Agnieszka Kunikowska język polski mowa

Dziennikarka radiowej Jedynki wyróżniona. Agnieszka Kunikowska z tytułem Mistrza Mowy Polskiej

Dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia Agnieszka Kunikowska została wyróżniona tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Jest również aktorką dubbingową i lektorką telewizyjną. Wawrzyn Mistrza Mowy Polskiej otrzymał Marek Gaszyński, dziennikarz radiowy i autor tekstów piosenek. Wyróżnienia przyznano w czasie gali, która odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska mowa społeczeństwo Polskie Radio POLSKA

Ważne jest nie tylko co mówimy, ale też jak mówimy

Dobra dykcja, wyrazistość mowy, odpowiednia intonacja. To jest klucz do tego, żebyśmy byli dobrze zrozumiani, żeby innym chciało się nas słuchać. A co w sytuacji, kiedy natura nie obdarzyła nas dobrą dykcją albo wręcz dała niechciany prezent w postaci wady wymowy? Co robić, żeby poprawnie powiedzieć na głos "zmiażdż dżdżownicę na czczo" lub "koszt poczt w Tczewie"?
Zobacz więcej na temat:  logopedia mowa język polski Agnieszka Kunikowska

Ekspert od komunikacji: spotkań bezpośrednich nie da się niczym zastąpić

W dobie pandemii i najróżniejszych komunikatorów coraz rzadziej rozmawiamy z kimś "twarzą w twarz". A coraz więcej osób przyznaje, że brakuje im takich rozmów. - I nie ma się czemu dziwić, bo wszystkie badania wskazują, że kontaktów bezpośrednich nie da się zastąpić - wyjaśnia prof. Aneta Załazińska z UJ. 17 grudnia to dzień rozmów "twarzą w twarz".
Zobacz więcej na temat:  komunikacja rozmowa kontakty mowa Agnieszka Kunikowska

Polskie gwary: czy pani/pan mnie rozumie?

Mieszkaniec północnych Chin nie jest w stanie porozumieć się z mieszkańcem Chin południowych, tak różnią się ich języki. Na tym tle Polska wydaje się krajem dość jednorodnym językowo, chociaż i u nas mogą się pojawić problemy podczas rozmowy.
Zobacz więcej na temat:  Poznań Zakopane język polski regiony społeczeństwo Podhale wielkopolskie rozmowa mowa Jacek Butlewski Przemysław Bolechowski Trójka Łukasz Ciechański Małgorzata Łukowska

16. Festiwal Opowiadania. Święto krótkiej prozy

- W ciągu kilkunastu lat festiwal zbudował sobie formę relacji z publicznością, ale też jakąś markę pomiędzy pisarzami i performerami, ponieważ wykorzystujemy różne formuły, mocno się różniące od przyzwyczajeń osób uczestniczących np. w spotkaniach autorskich z pisarzami - opowiadał w Dwójce dyrektor artystyczny Festiwalu Opowiadania Marcin Hamkało.
Zobacz więcej na temat:  literatura Bartosz Panek Dwójka mowa opowiadanie

"Alternatywka" Młodzieżowym Słowem Roku. Wiesz, co znaczy?

- W tym roku w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku zwyciężyła "alternatywka". Jeżeli byśmy się przyjrzeli słowom zgłaszanym do tego plebiscytu, ale też innym wyrazom uznawanym za nowe, to zobaczymy niezwykłą kreatywność językową użytkowników polszczyzny - mówiła dr Agata Hącia o nowych słowach pojawiających się w języku polskim.
Zobacz więcej na temat:  język polski Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia mowa