Nowy termin eliminacji XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Naszym priorytetem jest żywe uczestnictwo"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 13:59
- Konkurs Chopinowski to bardzo często szansa jedna na życie dla artystów, którzy wiele lat pracują, by pokazać się na przesłuchaniach. Dlatego naszym priorytetem jest, aby bez względu na to, kiedy to się stanie, uczestnicy mogli stanąć do konkursu w sposób bezpieczny - mówił w Dwójce dr Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Joaquin Corbalan P

Szklener NIFC 1200.JPG
XVIII Konkurs Chopinowski. Rekordy, rozmach i koronawirus w tle

Posłuchaj
07:28 Wybieram Dwójkę 26.01.2021 Szklener.mp3 Dyrektor NIFC Artur Szklener o zmianach terminów przesłuchań eliminacyjnych do Konkursu Chopinowskiego (Wybieram Dwójkę)

Niedawno pojawiła się informacja o przesunięciu z kwietnia na lipiec przesłuchań pianistów, zakwalifikowanych do tegorocznego, XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Dr Artur Szklener podkreślił, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom, widzom i jurorom.

- Obowiązują nas nie tylko przepisy lokalne, ale również ograniczenia ruchu międzynarodowego. Przez cały czas śledzimy prognozy, analizujemy i przygotowujemy plany, biorąc pod uwagę wszystkie możliwości. Wciąż jednak wiemy za mało, żeby mówić z pewnością o rzeczywistym przebiegu wydarzeń - mówił dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Czytaj też:

Mimo, że termin eliminacji uległ zmianie, lista uczestników i skład jury pozostały takie same. Decyzja o przeniesieniu eliminacji poprzedzona została również konsultacjami z jurorami konkursu.

- Ostatnie tygodnie spędziliśmy głównie na ustaleniach nie tylko terminu, ale też możliwych scenariuszy, gdyby okazało się, że pianiści z któregoś kraju nie mogą dotrzeć. Mamy wówczas plan B., czyli zorganizowanie zdalnych przesłuchań dla wszystkich uczestników eliminacji w bardzo podwyższonym reżimie powtarzalności sytuacji – zarówno od strony akustycznej, jak i samego sprzętu. Jury przesłuchiwałoby takie nagrania w trybie retransmisji - wyjaśnił dr Artur Szklener.

Czytaj też:

Aby ułatwić przesłuchania konkursowe, a także uprzyjemnić oglądanie przesłuchań melomanom, organizatorzy skorzystają w tym roku z najnowszych technologii, czego efektem będzie transmisja VR.

- W miejscu, gdzie pierwotnie zasiadało jury, umieścimy specjalną kamerę z zestawem mikrofonów, które spowodują, że będzie można oglądać konkurs właśnie z tamtego miejsca. Co ciekawe, tzw. ambisoniczny dźwięk powoduje też zmianę brzmienia. Ale naszym głównym priorytetem jest jednak żywe uczestnictwo publiczności - mówił gość audycji.

***

Gość: Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 16.20

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

Czytaj także

Garrick Ohlsson. 13-latek w szkole dla geniuszy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 14:00
- Pierwszy raz zagrałem na pianinie w wieku 3 lat. Od tamtej pory wszystko szło mi jak z płatka - mówił bez fałszywej skromności Garrick Ohlsson, zwycięzca VIII i juror XVII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Książek: Ogólnopolski Konkurs Chopinowski jest po to, żeby się poznawać

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 11:23
- Ogólnopolski Konkurs Chopinowski jest taki bardzo nasz – wszyscy się znamy mniej lub bardziej z jurorami i uczestnikami. A założenie jest takie, żeby móc się porównywać na gruncie polskim - mówił w Programie 2 Polskiego Radia laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnicząca jury Konkursu Chopinowskiego: finaliści mogą nas zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:51
- To, co z tego konkursu można wnioskować, to dobry poziom i przygotowanie. Pierwsza trójka, jak i pozostali finaliści, mogą nas zaskoczyć w kwietniu oraz w październiku - komentowała wyniki zakończonego właśnie Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury.
rozwiń zwiń