Seong-Jin Cho: zawsze czuję zdenerwowanie, gdy występuję w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 17:30
- To moment, który budzi we mnie szereg wspaniałych emocji, ale też trudnych wspomnień. Zdaję sobie sprawę, że czas biegnie tak szybko, a jednocześnie jak wiele wydarzyło się w moim życiu. Odczuwam wdzięczność, że od czasu konkursu mogę regularnie występować w Warszawie. Kocham polską publiczność i jestem zaszczycony, że mogę przed nią wystąpić - mówił w Dwójce laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Seong-Jin Cho.
Seong-Jin Cho
Seong-Jin ChoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Przed wielkim konkursem 1200.jpg
"Chopin i inni", czyli Dwójka transmituje koncerty z cyklu "Przed Wielkim Konkursem – recitale mistrzowskie"

Posłuchaj
07:31 [ PR2]PR2 (mp3) 1 październik 2020 17_22_05.mp3 Seong-Jin Cho o koncercie w ramach cyklu "Przed Wielkim Konkursem" (Wybieram Dwójkę)

W oczekiwaniu na kolejny Konkurs Chopinowski, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował cykl recitali i koncertów kameralnych "Przed Wielkim Konkursem". Otworzy je znakomity koreański pianista Seong-Jin Cho, który wykona m.in. Sonatę fortepianową op. 1 Albana Berga i Sonatę h-moll S 178 Ferenca Liszta. Zdaniem muzyka, między tymi dwoma utworami jest wiele podobieństw.

- W obu sonatach nie ma przerw między częściami. Dzielą się na sekcje, ale w gruncie rzeczy to dzieła jednoczęściowe. Sonata Liszta to, rzecz jasna, jedno ze szczytowych dzieł repertuaru pianistycznego i jest dla mnie jak olbrzymie wyzwanie. Z kolei jeśli chodzi o Berga, to zawsze jestem pod wrażeniem faktu, że gdy pisał swoją sonatę, miał zaledwie 25 lat, a uczynił ją swoim pierwszym oficjalnym dziełem, jako opus 1. Czuję się więc nieco onieśmielony, gdy gram ten uwór - wyznał pianista.

Czytaj też:

Muzyk podkreślił, że sonata Liszta traktuje o życiu i miłości. Berga jest natomiast bardziej tajemnicza. - Czasem jest romantyczna, w innym miejscu dramatyczna. Jest utworem o podobnej skali, a to oznacza wielką skalę. Opowiada jednak zupełnie inną historię. Wśród pianistów jest bardzo znana, ale chciałbym, żeby stała się także bliższa publiczności - opowiadał.

Seong-Jin Cho mówił również m.in. o pozostałym repertuarze, który wykona podczas recitalu "Przed Wielkim Konkursem", a także dlaczego uważa, że Scherzo h-moll Chopina jest "diaboliczne".

***

Rozmawiał: Andrzej Sułek

Gość: Seong-Jin Cho (laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina)

Data emisji: 1.10.2020

Godzina emisji: 17.20

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

Czytaj także

Kaja Danczowska: mama nauczyła mnie, jak wypoczywać nad morzem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 12:37
- Jak jeździłam z mamą nad morze, to w ogóle nie wykorzystywałam tego. Byłam zdenerwowana, bez przerwy musiałam ćwiczyć, bo za chwilę jakiś koncert, uciekałam. Ale mama trzymała tutaj posterunek. Zawsze na piachu, zwinięta w kłębek, trzęsła się z zimna, ale ostatnia schodziła z plaży. To było imponujące, teraz dopiero to widzę - mówiła znakomita skrzypaczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lang Lang w alei sław

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:48
Najnowsza płyta Lang Langa zawiera dwa nagrania wykonań pomnikowego dzieła J.S. Bacha - "Wariacji goldbergowskich". - Wielu pianistów, gdy myśli o Bachu odczuwa pewien rodzaj respektu. W powszechnym myśleniu o brzmieniu muzyki Bacha jest coś kwadratowego. Warto pozwolić sobie na więcej swobody - mówił znakomity chiński pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Tworek: miałem szczęście do pedagogów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 14:51
- Zadziałanie na wyobraźnię i na piękno dźwięku, wyjście od jego urody do techniki. Nie odwrotnie - mówił o pedagogice swojego mistrza prof. Jana Hofmanna w audycji "Cafe Muza" maestro Maciej Tworek.
rozwiń zwiń