Matthias Goerne: Beethoven był absolutnym geniuszem

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 18:16
- Każdy jego utwór to arcydzieło: kwartety smyczkowe, jedyna opera, sonaty fortepianowe, msze, symfonie. Ale co do pieśni pojawiają się wątpliwości, czy rzeczywiście są dobre i jak to możliwe, że geniusz nie odniósł sukcesu w tym jednym gatunku. Tymczasem ja jestem pewny, że Beethoven nie zawiódł nas także jako autor pieśni - mówił w Dwójce znakomity niemiecki baryton.
Matthias Goerne
Matthias Goerne Foto: PAP/Axel Heimken

Posłuchaj
06:00 _PR2_AAC 2020_08_25-16-12-21.mp3 Matthias Goerne o płycie z pieśniami Beethovena, nagranej wraz z Janem Lisieckim (Wybieram Dwójkę)

jan lisiecki 1200 PAP.jpg
Jan Lisiecki: zaproszenie od Matthiasa Goernego było dla mnie szokiem

We wtorek (25.08) w ramach Festiwalu "Chopin i jego Europa", Matthias Goerne wraz z pianistą Janem Lisieckim wystąpili we wspólnym recitalu z pieśniami Ludwiga van Beethovena. Po tę nieczęsto wykonywaną twórczość obaj artyści sięgnęli w związku z obchodzoną w tym roku 250. rocznicą urodzin niemieckiego kompozytora.

- To nasz pierwszy wspólny projekt, ale od dłuższego czasu śledzę dokonania Jana, słucham jego płyt i koncertów, staram się na bieżąco poznawać jego osiągnięcia. Duchowość Jana stanowi swoiste wyzwanie, jest on bowiem nie tylko fantastycznym pianistą, doskonałym w repertuarze klasycznym, pokonującym największe trudności, nie tracąc przy tym nic z wielkiej artystycznej wolności - podkreślił Matthias Goerne.

- Jan ma cudowną elastyczność, swobodę i niezwykłą muzykalność, zachowując wewnętrzną wolność daje zarazem śpiewakowi oparcie. Budzi zatem zaufanie. Jest on także po prostu fantastycznym człowiekiem, otwartym, ciekawym świata i inteligentnym. Reprezentuje wszystko, co potrzebne, by czuć się z kimś dobrze.

Czytaj też:


Matthias Goerne 1200 PAP.jpg
Matthias Goerne: praca nad muzyką Beethovena jest dość skomplikowana

Zdaniem śpiewaka, Beethoven był jednym z twórców i "wynalazców" niemieckich pieśni XIX wieku. - Był niezwykle religijnym człowiekiem, który stawiał jednak pytania. Nie był naiwny. Większość jego pieśni można śmiało zestawić z najlepszymi osiągnięciami Schumana i Schuberta na tym polu - podkreślił gość audycji. Dodał również, że pieśni Beethovena nie są najłatwiejsze. - Ich fundamentem nie jest po prostu melodia, to raczej rodzaj polifonicznej konstrukcji, budowanej w trakcie całego utworu. Nie jest też tak, że głos śpiewaka jest cały czas na pierwszym planie. Raczej instrument został zaopatrzony w tekst - opowiadał Matthias Goerne.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Gość: Matthias Goerne (niemiecki śpiewak, baryton)

Data emisji: 25.08.2020

Godzina emisji: 16.15

Czytaj także

Jan Jiracek von Arnim: Chopin jest w sednie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:59
- Jako nauczyciel uczę się dużo dzięki studiowaniu pism o pedagogice Chopina. Nie wszyscy uświadamiają sobie, że Chopin nieczęsto występował publicznie, natomiast miał w Paryżu od 200 do 300 uczniów. Czuję się z nim bardzo związany - mówił w studiu koncertowym Programu 2 Polskiego Radia pianista i pedagog Jan Jiracek von Arnim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dmitry Ablogin: jako nastolatek starałem się naśladować Chopina

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 11:51
- Chopin wywarł na mnie wielki wpływ jako na młodego artystę. Będąc nastolatkiem, zaczytywałem się w jego korespondencji i starałem się naśladować go przy klawiaturze - mówił w Programie 2 Polskiego Radia rosyjski pianista, laureat I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Szumieł: Kevin Kenner jest stuprocentowym kameralistą

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 21:50
- Podczas pracy nad koncertami i w trakcie nagrań nigdy nie mieliśmy wrażenia, że on jest solistą, a my mu akompaniujemy. To była symbioza i coś tak integralnego, że każdy odbiorca ma wrażenie, że to naprawdę kameralna forma koncertu - mówił w Dwójce altowiolista z Apollon Musagète Quartett.
rozwiń zwiń