Nienapisane historie kobiet. Wystawy Fundacji ARTon

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 18:01
- Udostępniamy w repozytorium cyfrowym archiwa artystek, które w latach 60. i 70., i wcześniej, miały wystawy, ale pamięć o nich się zatarła. Niewątpliwie ranga ich prac jest prekursorska - mówiła o projekcie prowadzonym przez Fundację ARTon jej prezes, Marika Kuźmicz.
Audio
  • Rozmowa z Mariką Kuźmicz o projekcie “Not Yet Written Stories - Women Artists Archives Online” (Wybieram Dwójkę)
Plakat
PlakatFoto: Mat. prasowe

Fundacji ARTon przygotowuje 4 międzynarodowe wystawy (w Warszawie, Lublanie, Zagrzebiu i Rydze) pod wspólnym hasłem "Not Yet Written Stories - Women Artists' Archives Online". Mają one przywrócić pamięć o twórczości awangardowych artystek z Polski, Słowenii, Chorwacji i Łotwy. Elementem tego przedsięwzięcia jest również rozbudowa innowacyjnego repozytorium online. 

Poszukiwania od dłuższego czasu trwają w kilku niezależnych archiwach. Ich efekt domaga się więc nie tylko opisania, ale i upublicznienia. Wspomniane kraje znalazły się w kręgu zainteresowań Fundacji ARTon dzięki wcześniejszej współpracy. - Interesuje mnie sztuka naszych sąsiadów, kontynuujemy pracę z partnerem z Chorwacji. Po jakimś czasie wspólne kwerendy mają szansę przerodzić się w wystawę - tłumaczyła prezes Fundacji.

Wertowanie zasobów muzealnych i akademickich nadal trwa. - Ten projekt, to w bardzo dużym stopniu poszukiwanie w archiwach. I to jest ten moment, w którym jesteśmy - zaznaczyła Marika Kuźmicz, która wśród rodzimych artystek czekających na przypomnienie, wymieniła znaczące, ale nieznane postaci. - Jest to na przykład, jeśli chodzi o Polskę, Jadwiga Singer, to jest prekursorka sztuki wideo w Polsce. Studenci prowadzą własne badania w archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i tam objawiają nam się nazwiska, które wymagają kompletnie fundamentalnego opracowania.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, majowy termin otwarcia wystawy zatytułowanej "Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy, czyli nieopowiedziane historie studentek ASP w Warszawie 1918-39" w galerii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wciąż stoi pod znakiem zapytania.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość:  Marika Kuźmicz (prezeska Fundacji ARTon)

Data emisji: 23.03.2020

Godzina emisji: 16.30

uk

Czytaj także

Drugie życie eksponatu. Do czego przyzwyczaili nas artyści i galerie sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 14:50
- Tytuł wystawy nawiązuje do eseju George'a Pereca o tym samym tytule. Autor pisze w nim jaką rolę odgrywa w naszym życiu codzienność i jaką wagę przywiązujemy do tzw. codziennych rytuałów - mówiła Agata Cieślak z Austiackiego Forum Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura salonowa XIX wieku, czyli "Warszawski Salon Muzyczny"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 17:00
- Spotkania salonowe były bardzo ważne. To były miejsca, w których prezentowało się nowe utwory i promowało swoją muzykę, nawiązywało nowe kontakty. Można zatem traktować to w czysto towarzyskim i intymnym charakterze, jak i dość ważnym elemencie muzyki - opowiadała pianistka Katarzyna Drogosz, która z zespołem Arte Dei Suonatori nagrała płytę "Warszawski Salon Muzyczny".
rozwiń zwiń