Stanisław Barańczak – poeta o inżynieryjnym umyśle

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 19:05
- To absolutnie wyjątkowa postać. Z jednej strony mamy poetę, z drugiej - inżynieryjny umysł do konstruowania książek eseistycznych, poetyckich. Nie widzę jakiejś sprzeczności, choć też trudno byłoby mi znaleźć inny przykład kogoś, kto tak łączy te dwie, wydawałoby się, zupełnie różne umiejętności - mówiła w Dwójce Joanna Szczęsna.
Audio
  • Joanna Szczęsna o książce "Tablica z Macondo" Stanisława Barańczaka, zbiorze esejów poety z czasu pobytu w USA (PR, 13.11.2018)
Stanisław Barańczak
Stanisław BarańczakFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Okładka książki

We wtorek (13.11) minęła 72. rocznica urodzin Stanisława Barańczaka. Z tej okazji do księgarń trafiło pierwsze polskie wydanie zbioru esejów poety z czasu pobytu w USA – "Tablica z Macondo". W tomie znalazły się refleksie poety dotyczące amerykańskiej kultury, szkice o tłumaczonych przez niego poetach, takich jak John Donne czy George Herbert oraz eseje o polskich pisarzach, np. o Norwidzie czy Tuwimie.

- Z jednej strony jest to fantastyczny opis Ameryki, ale też są tu fantastyczne eseje o naturze funkcjonowania w dwóch językach, o wygnaniu, o twórczości. Uważam, że otwierający ten tom esej o pisaniu wiersza po śmierci Grażyny Kuroń najbardziej zbliżył mnie do tajemnicy twórczości, do zrozumienia tego, jak rodzi się wiersz - podkreślała autorka posłowia do nowowydanego zbioru esejów zmarłego w 2014 roku pisarza.

Jak rozumieć okładkę książki "Tablica z Macondo"? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Gość: Joanna Szczęsna (autorka posłowia do książki "Tablica z Macondo" Stanisława Barańczaka)

Data emisji: 13.11.2018

Godzina emisji: 16.45

pg

Czytaj także

Barańczaka hołdy dla Szekspira i NBA

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 22:30
- U Barańczaka widać ogromną skalę zainteresowań, od spraw metafizycznych po drobiny życia codziennego. Na każdy dzień możemy znaleźć u niego jakieś zdanie - mówił w Dwójce Marek Zagańczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potęga konkretu. Poetyckie światy Stanisława Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:00
- On pozostaje zaskakująco jednolity, a jednocześnie różnorodny w swojej twórczości. Niesamowita konsekwencja - mówił o zmarłym przed ponad rokiem Stanisławie Barańczaku jego przyjaciel - poeta Ryszard Krynicki.
rozwiń zwiń