Antyhitlerowskie przemówienia Thomasa Manna

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 14:49
- W tych tekstach wraca sprawa, którą pisarz poddawał pod dyskusję już w "Czarodziejskiej górze": niemieckiego romantyzmu, strasznej, nieprzeniknionej strefy niemieckiej duszy - podkreślała Małgorzata Łukasiewicz, opowiadając o książce "Niemieccy słuchacze! Przemówienia radiowe z lat 1940–1945" Thomasa Manna.
Audio
  • Małgorzata Łukasiewicz o książce "Tomasz Mann. Niemieccy słuchacze. Przemówienia radiowe 1940-1945" (Wybieram Dwójkę)
Thomas Mann
Thomas Mann Foto: www.shutterstock.com/Kingarion

man_1200.jpg
Doktora Manna diagnoza niemieckiej duszy

Książka ta stanowi zbiór audycji emitowanych przez Radio BBC od października 1940 do maja 1945 roku, w których Thomas Mann próbuje odwieść Niemców od fascynacji Hitlerem. - BBC zaproponowało Mannowi takie pogadanki w ramach uprawiania dywersji ideowej na terenie Niemiec - przypominała Małgorzata Łukasiewicz.

Kim był dla Niemców Thomas Mann? Dlaczego jego postawa podczas wojny spotkała się w niektórych kręgach z ostrą krytyką? W jakim sensie Mann zaklinał wojenną rzeczywistość oraz: kto tak naprawdę słuchał jego audycji i jaki był ich rezonans?

***

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Małgorzata Łukasiewicz (tłumaczka, eseistka)

Data emisji: 18.09.2018

Godzina emisji: 17.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/pg

Czytaj także

Autor książki "Sny wojenne": to wojna powołała mnie do życia

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 18:45
- Moi rodzice poznali się w czasie wojny na pogrzebie dwóch nowosądeczanek zastrzelonych przez Niemców. No i stąd się wziąłem – mówił w Dwójce Marek Harny.
rozwiń zwiń