Tomasz Pindel: wielkie skupiska Polonii są również w Ameryce Południowej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 16:59
- Trochę zapominamy o istnieniu Polonii w innych zakątkach świata niż USA i Europa Zachodnia. Niewątpliwie dotyczy to Ameryki Łacińskiej, a przecież takie kraje jak Argentyna czy Brazylia mają ogromne Polonie i były miejscem masowej, dość niesamowitej migracji - mówił Tomasz Pindel, autor książki "Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody".
Audio
  • Tomasz Pindel o książce "Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Za horyzont
Okładka książki "Za horyzont"Foto: mat. promocyjne

el-salvador_1200.jpg
"Komiks Ameryki Łacińskiej to polityka, przemoc i seks"

Galicyjscy chłopi w Brazylii, legioniści na Haiti, Mrożek w Meksyku, żołnierze Andersa w Argentynie czy młodzi ludzie, którzy przypadkiem trafili do Chile i już tam zostali. Tomasz Pindel rusza na nieznany ląd: przeczesuje archiwa i literaturę, dociera do różnych pokoleń emigrantów i słucha ich niezwykłych historii.

- Zależało mi bardzo, żeby w tej książce pokazać nie tylko historię, która oczywiście jest ważna i fascynująca, ale też to, co z niej zostało i w jaki sposób dziś możemy oglądać jej efekty - tłumaczył w Dwójce autor.

Największe fale polskich emigrantów napłynęły do Ameryki Łacińskiej (głównie Argentyna i Brazylia) w latach 90. XIX wieku i na początku XX w. Dlaczego decydowali się na tak odległą wyprawę? Co dziś robią Polacy i osoby z polskimi korzeniami na kontynencie południowoamerykańskim? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Tomasz Pindel (autor książki "Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody" i publikacji literaturoznawczych, biograf Mario Vargasa Llosy)

Data emisji: 17.07.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/mko

Czytaj także

"Większość Kolumbijczyków wstydzi się za Escobara"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:00
- Trudno jest uznać go za bohatera narodowego w Kolumbii. Spotkałem się z wypowiedziami Kolumbijczyków, którzy uznawali go za kogoś takiego jak Hitler - mówił w Dwójce Maciej Wesołowski, podróżnik i dziennikarz National Geographic.
rozwiń zwiń