"Cyrk przetrwał, bo nie ma w nim blagi"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 16:00
Każda epoka widziała w nim coś innego. Awangarda lubiła cyrk jako odtrutkę na sztukę wysublimowaną, a socrealizm za pedagogikę społeczną chwalącą ciężką pracę cyrkowca porównywaną z trudem robotnika – mówił w Dwójce Grzegorz Kondrasiuk.
Audio
  • "Cyrk w świecie widowisk", czyli naukowo o sztuce wzgardzonej (Wybieram dwójkę)
Okładka książki Cyrk w świecie widowisk
Okładka książki "Cyrk w świecie widowisk"Foto: mat.prasowe

Chrzest Chrystusa Spanger 1200.jpg
Manieryzm wrocławski. Sztuka, która nie znosiła pustki

Gośćmi audycji "Wybieram Dwójkę" byli Grzegorz Kondrasiuk i Rafał Sadownik, dzięki którym powstała książka ukazująca cyrk nie tylko w ujęciu historycznym, lecz także jako zjawisko interesujące antropologów, socjologów a nawet filozofów. "Cyrk w świecie widowisk" to efekt pracy interdyscyplinarnego zespołu, dzięki której możliwe było opowiedzenie o spektaklach, artystach i instytucjach cyrkowych w Polsce i w Europie, począwszy od XVII wieku aż po czasy współczesne.

- Każda epoka próbowała na swój sposób instrumentalizować cyrk, wykorzystywać go do swoich egoistycznych potrzeb. Może dlatego, że - jak pisał Antoni Słonimski - w cyrku nie ma blagi. Trzeba w nim od początku do końca wykonać swoje zadanie, które bardzo często jest ciężką pracą opartą nierzadko na ryzyku lub nadzwyczajnej umiejętności - stwierdził Grzegorz Kondrasiuk.

Czym różni się "stary" cyrk od "nowego"? Czy jego współczesną stylistykę można jeszcze nazywać jarmarczną? Dlaczego cyrk nazywany jest pułapką na widzów? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: Grzegorz Kondrasiuk (redaktor książki "Cyrk w świecie widowisk") i Rafał Sadownik (organizator lubelskiego "Karnawału Sztukmistrzów")

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 16.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/bch

Czytaj także

Gdy Kurt Vonnegut nie był jeszcze zgorzkniały...

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 12:00
- Vonnegut osiąga sukces po czterdziestce. Jest już wtedy twórcą zgorzkniałym - stwierdził Piotr Kofta. A jak wyglądały młodość i wczesna twórczość kultowego pisarza?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cisza jako wyzwanie. Kulturowe aspekty bezdźwięku

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 10:46
- Staraliśmy się podejść do tego tematu tak, żeby to nie był prosty poradnik pod tytułem "wycisz się" - mówił w Dwójce Rafał Żak, współautor książki "Cisza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkiej klejnoty razem. Wystawa nabytków Biblioteki Gdańskiej PAN

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 16:00
- To wystawa najcenniejszych i najciekawszych nabytków, które trafiły do naszych zbiorów specjalnych w 2017 r. Wśród nich jest m.in. mapa Polski z 1593 roku Gerarda de Jode – mówiła w Dwójce dr Anna Walczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łacina to fundament zachodniej cywilizacji"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 19:00
- Jej znajomośc daje możliwość zrozumienia dziejów Zachodu, ale nie tylko. Ten język nie jest potrzebny wszystkim, nie jest niezbędny. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest bardzo przydatny - mówiła w Dwójce Inga Grześczak z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń