Wszystkiej klejnoty razem. Wystawa nabytków Biblioteki Gdańskiej PAN

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 16:00
- To wystawa najcenniejszych i najciekawszych nabytków, które trafiły do naszych zbiorów specjalnych w 2017 r. Wśród nich jest m.in. mapa Polski z 1593 roku Gerarda de Jode – mówiła w Dwójce dr Anna Walczak.
Audio
  • O najcenniejszych nabytkach Biblioteki Gdańskiej PAN (Wybieram Dwójkę)
Biblioteka Gdańska PAN
Biblioteka Gdańska PANFoto: PAP/Stefan Kraszewski

chopin_1200x660.jpg
Dziedzictwo Chopinowskie. Wielka digitalizacja spuścizny geniusza

Eksponaty, o które wzbogaciła się gdańska biblioteka, pochodzą z darów lub zakupów dokonanych na aukcjach, w antykwariatach i od osób prywatnych. Na wystawie znalazły się m.in. grafiki wykonane przez XVII-wiecznego gdańskiego miedziorytnika i rytownika Jeremiasza Falcka.

- Zbiory specjalne to stare druki, mapy, rękopisy, grafiki, ekslibrisy, numizmaty i inne dokumenty życia społecznego. Wydzielono je ze względu na czas powstania, unikatowość czy też materiał, z jakiego je wykonano - przypomniała dr Anna Walczak, kierowniczka Pracowni Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Gdańskiej PAN. - Wśród nich znajduje się mapa Polski autorstwa Gerarda de Jode, która jest najstarszą mapą naszego kraju w zbiorach Biblioteki Gdańskiej, oraz pocztówka, którą Wisława Szymborska wysłała do gdańskiego poety - dodała.

W jaki sposób pracownicy biblioteki wyszukują potencjalne eksponaty? Jakich innych zakupów dokonała biblioteka i które z nabytków mogą być udostępnione publiczności? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: dr Anna Walczak (kierowniczka Pracowni Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki) oraz Beata Gryzio (Pracownia Starych Druków)

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 16.30

Rozmowę wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/jp

Czytaj także

Bezcenne nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 09:30
W latach 2014–16 kolekcja Muzeum Narodowego wzbogaciła się o cenne dzieła. Od 17 listopada są one udostępnione zwiedzającym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iwona Chmielewska, tkaniny, kolaże i Mały Nobel

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 17:00
- Gotowe materiały zawsze mnie inspirują.  Co prawda ostatnio więcej rysuję, ale nadal bardzo lubię używać dużo starych papierów, takich jak np. kartoniki z nawiniętymi na nie nićmi – powiedziała toruńska ilustratorka Iwona Chmielewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Litery są polityczne. Ważne jest to, jak się pisze"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 14:49
- To, skąd się biorą kroje pisma, co one oznaczają i jak są używane uwikłane jest w splot kontekstów społecznych, politycznych i kulturowych - mówiła w Dwójce Agata Szydłowska.
rozwiń zwiń