Szczepan Twardoch nie wie, co go czeka

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 13:29
- Autor nie ingerował w adaptację swojej książki - mówił w Dwójce o inscenizacji "Morfiny" w Teatrze Ślaskim Robert Talarczyk.
Audio
  • Marek Mierzwiak rozmawia z Eweliną Marciniak i Robertem Talarczykiem o adaptacji "Morfiny" Szczepana Twardocha (Wybieram Dwójkę)
Szczepan Twardoch
Szczepan TwardochFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Chciałam zrealizować sztukę na postawie powieści Szczepana Twardocha, bo to jest niezwykle zmysłowa historia - opowiadała Ewelina Marciniak, reżyserka spektaklu. - Od razu wiedziałam, że to jest ważny temat. Intrygowała mnie kwestia tego, jak myślimy o przeszłości - dodawała.

Pisarz od razu zgodził się na pomysły inscenizacyjne Eweliny Michalak i nie ingerował w jej pracę. Premiera spektaklu przygotowywanego przez Teatr Śląski odbędzie się w przestrzeni ekspozycyjnej galerii Szyb Wilson. - Przestrzeń wolna od konwencji teatralnej wydaje mi się najlepszymi miejscem, do przekazania tego tematu - mówiła Ewelina Marciniak.

Autor: Marek Mierzwiak

Goście: Ewelina Marciniak (reżyserka), Robert Talarczyk (dyrektor Teatru Śląskiego)

Audycja: "Wybieram Dwójkę"

Data emisji: 6.11.2014

Godzina emisji: 16.00

iż/bch

Czytaj także

Makbet: fatum, determinizm i historyczna mistyfikacja

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 00:00
- Dla mnie to przede wszystkim dramat o tym, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani i przez jakie siły. To obecnie problem bardziej chyba nawet aktualny niż w czasach Szekspira - mówił o "Makbecie" Antoni Libera, jeden z gości audycji "Te wstrętne lektury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Być nastolatką w latach dwudziestych. Wspomnienia Stefanii Grodzieńskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 18:25
– Na zabawie jeden z chłopców zapytał, czy lubię tańczyć. Sądząc, że prosi do tańca, odparłam: "tak, bardzo! ". Wtedy on spochmurniał i rzekł: "to szkoda, bo ja bardzo nie lubię". To był Aleksander Bardini – mówiła w archiwalnym nagraniu Stefania Grodzieńska. 2 września mija 100. rocznica urodzin artystki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie jest łatwo zostać następcą Szekspira. Jak pisać dramaty?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 14:15
Nie brakuje chętnych, którzy chcieliby pójść śladami Szekspira i stać się ikoną dramatopisarstwa. Droga jednak jest bardzo długa. Czy mogą w tym pomóc najnowsze pozycje książkowe z rodzaju poradników? I czy tak naprawdę... warto się starać?
rozwiń zwiń