Ameryka chce w to wierzyć: dwaj dziennikarze obalili prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 04:00
- Oczywiście afera Watergate była zdecydowanie bardziej skomplikowana, a swoje role odegrało w niej o wiele więcej osób. Szok związany z odwołaniem prezydenta domagał się jednak równie mocnego mitu - mówił w Dwójce Włodzimierz Nowak, redaktor serii "Reporterzy Dużego Formatu - Klasyka".
Audio
  • Włodzimierz Nowak o książce Carla Bernsteina i Boba Woodwarda "Wszyscy ludzie prezydenta. Historia dziennikarskiego śledztwa wszech czasów" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Aldona Łaniewska-Wołłk rozmawia z uczestnikami dyskusji "Po co światu dziennikarze?" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Justyna Nowicka rozmawia z organizatorami wystawy norweskiego fotografa Rune Erakera w krakowskim MOCAK-u (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Rozmowa Dawida Dziedziczaka z Przemysławem Strożkiem i Tomaszem Kireńczukiem o książce "Marinetti i futuryzm w Polsce 1909-1939 (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
Kompleks Watergate w Waszyngtonie
Kompleks Watergate w WaszyngtonieFoto: wikipedia/Card

Serię zainaugurowało - wydane 40 lat od publikacji oryginału - tłumaczenie legendarnej książki Carla Bernsteina i Boba Woodwarda "Wszyscy ludzie prezydenta. Historia dziennikarskiego śledztwa wszech czasów".

- Ci dwaj młodzi dziennikarze zajęli się sprawą włamania na osiedlu Watergate praktycznie przez przypadek - opowiadał gość Katarzyny Nowak. - Tym bardziej imponuje mi odpowiedzialność, z jaką do tej sprawy podeszli. Oni weryfikowali wszystkie informacje w kilku źródłach i nie zakładali, że każdy powyżej sołtysa to przestępca i złodzieja. Dopiero po roku śledztwa zaczęli nieśmiało brać pod uwagę hipotezę, że we wszystko może być zamieszany prezydent... - wyjaśniał.

W sprawie Watergate do myślenia daje też solidarne zaangażowanie różnych mediów, który w tym wypadku nie kierowały się traktowaną bezwzględnie zasadą konkurencji. Jak ma się to do sytuacji środków masowego przekazu w Polsce na początku XXI wieku? Okazuje się, że Włodzimierz Nowak nie ma o polskim dziennikarstwie złego zdania. Szczegóły w załączonym nagraniu.

W audycji "Wybieram Dwójkę" zdaliśmy także relację z dyskusji "Po co światu dziennikarze?", w której udział wzięli reporterzy, m.in. Małgorzata Szejnert i Mariusz Szczygieł. Zaprosiliśmy Państwa na wystawę prac norweskiego fotografa Rune Erakera, która otwarta została w krakowskim MOCAK-u. Prezentowane na ekspozycji fotografie są dokumentacją podróży po 22 krajach, których mieszkańcy cierpią z powodu wojen, represji politycznych, głodu. Wyemitowaliśmy też rozmowę z Przemysławem Strożkiem i Tomaszem Kireńczukiem o książce "Marinetti i futuryzm w Polsce 1909-1939. Obecność - kontakty - wydarzenia". Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

mm

Zobacz więcej na temat: dziennikarstwo fotografia USA
Czytaj także

Początek Watergate

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2012 00:00
17 czerwca 1972 roku w kwaterze wyborczej demokratów, która mieściła się w kompleksie biurowym Watergate w Waszyngtonie przyłapano włamywaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bill Clinton – prezydentura w cieniu skandali

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 05:30
Romans prezydenta Billa Clintona z asystentką Monicą Lewinsky zwrócił oczy całego świata w stronę Białego Domu. Chociaż prezydent prawie stracił stanowisko, to paradoksalnie "afera rozporkowa" tylko zwiększyła jego popularność.
rozwiń zwiń