O Polaku, który podbił Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 18:37
Tadeusz Kościuszko to jeden z naszych najbardziej niezwykłych bohaterów. O tym, jaki był naprawdę, możemy dowiedzieć się z nowo wydanej biografii.
Audio

– Polacy nie mają pojęcia o tym, kim był Kościuszko – mówił w Dwójce Alex Storozynski, wybitny dziennikarz (zdobywca Pulitzera), autor książki "Kościuszko - książę chłopów". Biografia Naczelnika, pisana w zamyśle dla Amerykanów, pozwala poznać Kościuszkę jako nie tylko utalentowanego inżyniera i żołnierza – na jej kartach odsłania się nam człowiek z krwi i kości, pełen pasji i namiętności.

W rozmowie z Michałem Montowskim Alex Storozynski opowiadał przede wszystkim o amerykańskim etapie życia Tadeusza Kościuszki. Wyjaśniał m.in., jak w ogóle doszło do współpracy między wyróżniającym się absolwentem Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej a Benjaminem Franklinem. Jak się okazuje, nieprawdą jest, co sugerowali niektórzy historycy, jakoby Kościuszko przybył do Ameryki z listem polecającym, który pomógł mu odnaleźć się w obcym dla niego kraju. Na sławę i wielkie poważanie wśród Amerykanów Kościuszko zapracował sobie sam – zajmując się fortyfikacją ważnych miejsc, w tym: budową twierdzy West Point nad rzeką Hudson. To w West Point, przypomniał Alex Storozynski, nasz rodak ma swój największy pomnik. – Kościuszko miał trudne dla obcokrajowców nazwisko – mówił dziennikarz. – Jerzy Waszyngton pisał jego kilkanaście wersji. Ale po West Point już pisał poprawnie.

Trzeci prezydent USA Thomas Jefferson powiedział o Kościuszce: "Najczystszy spośród synów wolności, jakiego znałem". Tematem rozmowy z autorem nowo wydanej biografii Naczelnika było również Kościuszkowskie rozumienie wolności: bardzo nowoczesne jak na swoje czasy, ogarniające wiele grup wówczas wykluczanych (nie tylko chłopi, ale i, na przykład, Żydzi). – To był człowiek, który miał pomysł na to, jak ma wyglądać umowa społeczna, kwestia praw obywatelskich – podkreślił prowadzący audycję.

Aby wysłuchać całej rozmowy – i dowiedzieć się m.in. o wstydliwych momentach biografii Kościuszki czy też poznać historię carskiego płaszcza, w którym obnosił się Jefferson – wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Alex Storożyński jest dziennikarzem, zdobył wiele nagród prasowych, łącznie z Pulitzerem (w 1999 r. za tekst o oszustwach finansowych teatru Apollo na nowojorskim Harlemie), a także nagrodę Associated Press dla piszących opinie polityczne, nagrodę Deadline Club oraz Society of Professional Journalists, jak również Nagrodę im. George’a Polka. Jest dyrektorem wykonawczym Fundacji Kosciuszkowej na Manhattanie, organizacji polonijnej zajmującej się promocją edukacji i wymiany kulturalnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską.

Czytaj także

Kosą w Moskala

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 06:00
Zwycięstwo dawało wiarę na pomyślne rozstrzygnięcie powstania i pokazało możliwości, nawet słabo uzbrojonych mas chłopskich.
rozwiń zwiń