W 1991 roku Vukovar przypominał Warszawę '44

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 15:00
- Chorwatów w Vukovarze boli, że w momencie napadu na miasto część ich serbskich sąsiadów po prostu zniknęła - mówił w Dwójce Ante Nazor, autor scenariusza dokumentu "Vukovar 1991".
Audio
  • Zniszczenie Vukovaru w 1991 roku - dyskusja z udziałem Tomasza Kowalczewskiego, Grzegorza Brzozowicza i Ante Nazora (Miasta Walczące/Dwójka)
Widok jednej z głównych ulic Vukovaru w roku 2007. To chorwackie miasto zostało prawie całkowicie zniszczone podczas walk chorwacko-serbskich w 1991 roku
Widok jednej z głównych ulic Vukovaru w roku 2007. To chorwackie miasto zostało prawie całkowicie zniszczone podczas walk chorwacko-serbskich w 1991 rokuFoto: Modzzak/Wikipedia

W 1991 roku Jugosłowiańska Armia Ludowa najechała około 45-tysięczny Vukovar. Szacowano, że to stare miasto, będące jedną z pereł europejskiego baroku, będzie się bronić przez kilka dni. Zaciekłość obrońców sprawiła jednak, że Serbowie zdobywali je przez trzy miesiące, niszcząc dom po domu. Po kapitulacji obrońców doszło do masowych mordów.
- Kiedy miasto znalazło się pod serbską okupacją, oddzielono Chorwatów od Serbów - opowiadał Ante Nazor, Dyrektor Chorwackiego Centrum Pamięci i Dokumentacji Wojny Domowej. -  Są przypadki gdy Serbowie z Vukovaru chronili swoich chorwackich sąsiadów, ale były też przykłady, gdy wydawali obrońców Vukovaru w ręce wojska. Do dnia dzisiejszego ponad 400 osób uznawanych jest za zaginione - dodawał.
W 1998 roku Vukovar w wyniku pokojowych negocjacji został wcielony do Chorwacji. Wydarzenia z jesieni 1991 roku do dziś są tam jednak odczuwane.
***
Tytuł audycji: Miasta walczące
Prowadzący: Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz

Goście: Tomasz Kowalczewski (korespondent), Grzegorz Brzozowicz (dziennikarz muzyczny), Ante Nazor (Dyrektor Chorwackiego Centrum Pamięci i Dokumentacji Wojny Domowej)
Data emisji: 27.12.2014
Godzina emisji: 12.00
bch

Czytaj także

Slobodan Milošević - syn popa i wojującej ateistki

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 06:52
- Gdzie dokonaliśmy czystek etnicznych? Wszystko co robiłem, było walką o pokój - mówił Milošević w wywiadzie dla tygodnika ”Newsweek” w grudniu 1998 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naga Wyspa - przy niej obóz niemiecki "to był raj"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 14:30
- W Chorwacji obozów koncentracyjnych było więcej niż w Polsce i Niemczech razem, żaden z dowódców nie był Niemcem, nie używano cyklonu B. A ludzie ginęli w straszliwym upodleniu - mówił w "Przestrzeniach kultury" Wiesław Walkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Chorwacji: trauma wojny, rodzina w rozsypce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 12:59
- W chorwackim teatrze dochodzą do głosu rozmaite traumy związane z wojną, z rozpadem Jugosławii. Na scenie obserwujemy społeczeństwo po transformacji, co dla nas jest ciekawe, bo jesteśmy w podobnej sytuacji - opowiada krytyk teatralny Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń