Berlin 1945. Gwałt jako doświadczenie zbiorowe

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 15:00
- Kilkadziesiąt tysięcy cywili zginęło w nalotach i z rąk Armii Czerwonej. Sto tysięcy kobiet zostało zgwałconych - wymieniał prof. Borodziej w audycji "Miasta walczące”.
Audio
  • Berlin 1945. Gwałt jako doświadczenie zbiorowe (Miasta walczące/Dwójka)
Piotr Semka, prof. Włodzimierz Borodziej i prof. Andrzej Leder. W dyskusji o okupowanym Berlinie i hitlerowskich Niemczech nie brakowało kontrowersji. Padło nawet słowo bzdura..
Piotr Semka, prof. Włodzimierz Borodziej i prof. Andrzej Leder. W dyskusji o okupowanym Berlinie i hitlerowskich Niemczech nie brakowało kontrowersji. Padło nawet słowo "bzdura"..Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Berlin w 1945 roku z dumnej stolicy faszystowskiej Europy zmienił się w podbite i podzielone miasto. Mężczyźni zginęli na froncie, trafili do obozów jenieckich lub wysłani zostali do przymusowej pracy. W mieście zostały gruzy oraz kobiety, z którymi Armia Czerwona obchodziła w się w sposób wyjątkowo okrutny...

Filozof kultury profesor Andrzej Leder zwrócił uwagę, że ta trauma, choć obecna w indywidualnym doświadczeniu ofiar i ich rodzin, nigdy nie została przepracowana przez zbiorową pamięć Niemców. Także ze względu na swoiste polityczne tabu. - W to miejsce wszedł Ruch Wypędzonych. To była jedyna krzywda, o której można było głośno mówić - zasugerował publicysta Piotr Semka.

W audycji padło oczywiście pytanie o to, w jaki sposób Hitler uwiódł niemiecki proletariat. Zadecydowały względy ekonomiczne? A może jednak chodziło o "rozkosz pasywnego udziału w zbrodni"...

Tytuł audycji: Miasta walczące

Prowadziła: Barbara Schabowska

Gość: prof. Włodzimierz Borodziej (historyk), prof. Andrzej Leder (filozof kultury, psychoterapeuta), dr Magdalena Saryusz-Wolska (historyk), Piotr Semka (publicysta)

Data emisji: 29.11.2014

Godzina emisji: 12.00

mm/kul

Czytaj także

Churchill, Truman, Żukow. Posłuchaj, co mówili w dniu zakończenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 06:00
- Keitel rzucił na nas nienawistne spojrzenie, usiadł na krawędzi krzesła i bez pośpiechu podpisał pięć egzemplarzy aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec - mówił marszałek Gieorgij Żukow. Posłuchaj wyjątkowych, archiwalnych nagrań!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Już w 1939 roku Hitler chciał zburzyć Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 18:00
- W miejscu Warszawy miało powstać zupełnie nowe miasto przeznaczone dla ludności niemieckiej. Planowano zachować zaledwie 18-tysięczną grupę Polaków na prawym brzegu Wisły jako niewolniczą siłę roboczą - mówił w nowej audycji "Miasta walczące" dr Paweł Ukielski z IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francuzi nigdy nie skapitulowali

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 17:00
"Dlaczego wieża Eiffla jest tak wysoka? By z daleka było widać białą flagę" – ironizują powstańcy warszawscy, bohaterowie filmu "Miasto 44" Jana Komasy. W audycji z cyklu "Miasta walczące" pytaliśmy, czy zasadne jest zestawianie sytuacji Francji i Polski w okresie II wojny światowej.
rozwiń zwiń