Lech Majewski: mój debiut nie wpisywał się w kino moralnego niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 13:00
- Znalazłem ten poemat i zafascynował mnie. Ponieważ kocham malarstwo protorenesansu, które jest bardzo statyczne, to postanowiłem zrobić ten film w takich statycznych ponad pięciuset kadrach, które rozrysowałem - mówił o swoim debiucie pt. "Rycerz" z 1980 roku reżyser Lech Majewski, bohater cyklu "Zapiski ze współczesności" w radiowej Dwójce.
Lech Majewski jest autorem takich dzieł filmowych, jak Dolina Bogów, Młyn i krzyż, Onirica, Angelus, Ogród rozkoszy ziemskich czy Wojaczek
Lech Majewski jest autorem takich dzieł filmowych, jak "Dolina Bogów", "Młyn i krzyż", "Onirica, "Angelus", "Ogród rozkoszy ziemskich" czy "Wojaczek"Foto: Tytus Żmijewski/PAP
  • Lech Majewski jest malarzem, poetą, pisarzem, reżyserem filmowym, teatralnym i operowym.
  • Jego prace są pokazywane w galeriach i muzeach całego świata, a filmy weszły do kanonu ("Dolina Bogów" czy "Młyn i krzyż").
  • Jego wrażliwość estetyczną kształtowały Wenecja i rodzinne Katowice.

Filmowy debiut Lecha Majewskiego - "Rycerz" z 1980 roku - oparty był na częściowo zachowanym średniowiecznym poemacie o rycerzu, który podróżuje nad brzeg morza w poszukiwaniu złotostrunnej harfy, która podobno została wywieziona z królestwa i zatopiona w morzu. Rycerz chce ją przywieźć z powrotem do swojego upadającego kraju, żeby odbudować harmonię, bowiem dźwięk harfy przywraca poczucie szczęścia i spełnienia.

Lecha Majewskiego przepustka w świat

- W Polsce film nie został za dobrze przyjęty, bo w tym czasie rządziło kino moralnego niepokoju. Niemniej jednak "Rycerz" pozwolił mi zacząć pracę na świecie. Najpierw dostał się on do Anglii, gdzie został doceniony przez Johna Boormana i Wernera Herzoga na festiwalu w Cambridge dotyczącym inspiracji dawną sztuką. A potem znalazłem się w Nowym Jorku i mój film był nawet pokazywany w Lincoln Center, bo miałem ze sobą kopię filmową - opowiadał reżyser.

Współpraca z producentem Milosa Formana

Lech Majewski wspominał recenzję w "New York Times", w której Janet Maslin stwierdziła, że "Rycerz" to bardzo ważny film dla współczesnej Polski, ponieważ pokazuje poszukiwanie wyjścia, analogicznie do "Solidarności".

- Zarzuty w Polsce były takie, że mój film jest apolityczny. I nagle czytam taką recenzję... Dzięki temu co napisała Janet Maslin poznałem Michaela Hausmana i Milosa Formana. Hausman został producentem mojego pierwszego amerykańskiego filmu, który oparłem o swoją debiutancką powieść pt. "Kasztanaja" - tłumaczył gość Dwójki.

Artysta wszechstronny

Lech Majewski jest autorem takich dzieł filmowych, jak "Dolina Bogów", "Młyn i krzyż", "Onirica, "Angelus", "Ogród rozkoszy ziemskich" czy "Wojaczek". W jego filmach wystąpili m.in. John Malkovich i Viggo Mortensen, a jego twórczość podziwiali chociażby Mick Jagger czy George Harrison.

Jego najnowszy film to "Brigitte Bardot cudowna" z 2021 roku. Wcześniej nakręcił film "Dolina Bogów" (2019), rodzaj filmowej baśni dla dorosłych. John Malkovich zagrał w nim najbogatszego człowieka świata. Partnerują mu takie gwiazdy światowego kina jak Josh Hartnett, Berenice Marlohe, John Rhys-Davies i Keir Dullea. Zdjęcia do "Doliny Bogów" powstawały w stanie Utah w USA i we Wrocławiu, a muzykę skomponował laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.

Czytaj także:

Gość Dwójki jest także pisarzem, poetą i malarzem, jego prace są pokazywane w galeriach i muzeach całego świata.

Lech Majewski przyszedł na świat 30 sierpnia 1953 roku w Katowicach i pomimo tego iż zrobił światową karierę, wciąż podkreśla znaczenie, jakie ma dla niego miasto rodzinne. W pewnym okresie swojego życia Lech Majewski mieszkał w Wenecji, która go zachwyciła, dziś jego siedzibą jest włoska Pula. Wciąż odwiedza miejsca na całym świecie i nie ma wątpliwości, że podróżowanie "wydłuża życie".


Posłuchaj
15:43 2024_01_08 12_44_40_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Lech Majewski o swoich związkach z Wenecją (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:57 2024_01_09 12_43_44_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Lech Majewski o Śląsku w czasach swojego dzieciństwa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:33 Dwójka zapiski 10.01.2024.mp3 Lech Majewski o swoim debiucie filmowym i wyjeździe za granicę (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:07 2024_01_11 12_45_58_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Lech Majewski o dialogu z wielkimi mistrzami z przeszłości (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

12:41 2024_01_12 12_47_02_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Lech Majewski o swym pisarstwie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotował: Jakub Kukla

Gość: Lech Majewski (reżyser, malarz, poeta, pisarz)

Data emisji: 8-12.01.2024

Godz. emisji: 12.45

pg/mo


Czytaj także

Premiery kinowe tygodnia: "Black Adam", "The Silent Twins", "Brigitte Bardot cudowna"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 12:30
Kino to doskonały pomysł na jesienne dni. W tym tygodniu widzowie na dużym ekranie będą mogli zobaczyć m.in. amerykański film akcji "Black Adam", "Brigitte Bardot cudowną" - polski dramat na podstawie powieści Lecha Majewskiego czy długo wyczekiwany film Agnieszki Smoczyńskiej pt. "The Silent Twins". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Leszek Wosiewicz. Cezary Harasimowicz: to ogromna, niespodziewana strata

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 10:00
- Leszek Wosiewicz był świetnym reżyserem. Połączyło nas spojrzenie na rzeczywistość przez obiektyw, który nie jest do końca wielką powagą - mówił w Dwójce Cezary Harasimowicz, scenarzysta, aktor, pisarz i przyjaciel zmarłego reżysera.
rozwiń zwiń