X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Nie żyje kompozytor i dyrygent Zdzisław Szostak

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 16:38
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował dyrygenturę u Artura Malawskiego oraz kompozycję u Bolesława Szabelskiego, zmarł w sobotę (7.09) w Łodzi. Miał 89 lat.
Prof. Zdzisław Szostak
Prof. Zdzisław SzostakFoto: Grzegorz Michałowski/PAP

Zdzisław Szostak był autorem muzyki symfonicznej (m.in. Uwertura koncertowa na orkiestrę, 1954; Concertino darmstadzkie na skrzypce, fortepian i orkiestrę, 2002; Missa Latina na solistów, chór i wielką orkiestrę symfoniczną, 2003), muzyki kameralnej (m.in. Kwintet na instrumenty dęte, 1952); Arabeska na obój i fortepian, 2006; Scherzo-Toccatina na fagot i fortepian, 2006; Ad libitum et Quasi Polonaise na kontrabas i fortepian, 2015).

Skomponował muzykę do ponad 40 filmów, współpracując z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie oraz Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, tworząc kompozycje dla wybitnych reżyserów filmowych i telewizyjnych (m.in. "Aria dla atlety" w reż. Filipa Bajona, 1979; "Rycerz" w reż. Lecha Majewskiego, 1980; "Koniec świata" w reż. Doroty Kędzierzawskiej, 1988). 

Jako dyrygent pracował ze wszystkimi filharmoniami w Polsce. Przez 16 lat, w latach 1971-1987, był dyrygentem i dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej. Dyrygował także Sinfonią Varsovią oraz Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Współpracował również z orkiestrami zagranicznymi, m.in. w Niemczech i we Włoszech.

Kilkanaście płyt z muzyką symfoniczną

W jego dorobku fonograficznym jest kilkanaście płyt z muzyką symfoniczną. Jako dyrygent nagrał także muzykę do ponad 200 filmów takich kompozytorów jak m.in. Wojciech Kilar, Jerzy Maksymiuk czy Zbigniew Preisner.

W 1975 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 1984 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2006 Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Laureat wielu nagród, m.in. medal za osiągnięcia artystyczne w "Łódzkiej Wiośnie Artystycznej" (1973), LIX Nagroda Artystyczna im. Włodzimierza Pietrzaka za kompozycję "Missa Latina" (2006), nagroda Miasta Łodzi (2010), filmowa nagroda kina Charlie "Złote Glany" (2011).

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego napisał na Twitterze: "Nie żyje prof. Zdzisław Szostak. Człowiek-instytucja, nestor łódzkiej sceny muzycznej, twórca niezapomnianej muzyki filmowej, doskonały interpretator, pedagog. To wielka strata dla polskiej kultury i dla Łodzi".

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magdalena Zawadzka: Romuald Szejd miał rzadkie dziś zalety

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 10:23
- Był uroczym towarzysko i przemiłym, dobrym człowiekiem. Kochał zwierzęta. Reprezentował to, co w tej chwili jest w zaniku: klasę, inteligencję, wielką kulturę i kindersztubę. Współpraca z nim to była prawdziwa przyjemność - wspominała twórcę Teatru Scena Prezentacje aktorka.
rozwiń zwiń