Emigracja: blaski i cienie. Jan Bielatowicz

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 01:17
27 marca 2010, godz. 23:00

Jan Bielatowicz to postać bardzo specjalna – wspominał Jerzy Giedroyc – mój kolega z Brygady Karpackiej, ciekawy poeta, wielki patriota.

Kolejna audycja z cyklu „Emigracja: blaski i cienie” z udziałem dr Małgorzaty Ptasińskiej-Wójcik z IPN będzie poświęcona Janowi Bielatowiczowi.

Urodzony w 1913 roku Bielatowicz – prozaik, poeta, krytyk literacki, redaktor i biograf – ukończył polonistykę na UJ w Krakowie, zajmował się dziennikarstwem, a po wybuchu wojny przeszedł na Węgry, gdzie organizował przerzuty polskich żołnierzy do Francji. Został aresztowany i osadzony w obozie, skąd uciekł. Przez Jugosławię i Turcję przedostał się do Hajfy, by zgłosić się do polskiego wojska. Służył w 5 Pułku Strzelców Podhalańskich i w 3 Batalionie Strzelców Karpackich; walczył pod Tobrukiem i w kampanii włoskiej (odznaczony Krzyżem Walecznych za udział w bitwie pod Monte Cassino). Po wojnie osiadł w Anglii. Był redaktorem naczelnym katolickich tygodników „Gazeta Niedzielna” i „Życie", miesięcznika „Droga” oraz redaktorem Biblioteki Polskiej „Veritasu”. Współpracował z „Wiadomościami” Mieczysława Grydzewskiego, z paryską „Kulturą” i z Radiem Wolna Europa.
 
Na audycję o Janie Bielatowiczu zaprasza Ewa Stocka-Kalinowska.