X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polacy są celem numer jeden". Stanisław Żaryn o rosyjskiej propagandzie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 11:51
- Polsko-amerykański sojusz jest pod stałym ostrzałem rosyjskiej propagandy - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zaprezentował on ostatnie działania informacyjne rosyjskiej propagandy wymierzone w Polskę, USA, inne kraje i nasze wzajemne relacje.
Moskwa
MoskwaFoto: pixabay.com

W ocenie Stanisława Żaryna w ramach walki informacyjnej z Zachodem Kreml realizuje kilka własnych narracji, korzystając m.in. z narzędzi walki informacyjnej.

b9 duda biden 1200 twitt.jpg
"Nasz głos wewnątrz NATO brzmi znacznie silniej". Soloch o spotkaniu grupy B-9

Jak zaznaczył to strategiczny sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych jest jednym z głównych obszarów oddziaływania informacyjnego Rosji na Polskę. Celem strategicznym Kremla jest doprowadzenie do wycofania interesów amerykańskich z Europy Środkowej, a działania informacyjne Rosji są podporządkowane polityce agresywnej wobec Zachodu.

- Jednym ze stałych obszarów oddziaływania Kremla na Zachód są próby atakowania sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych oraz oczernianie obu krajów. Strategiczny sojusz, mający kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO, stał się w ostatnich latach jednym z głównych celów ataków informacyjnych Moskwy - ocenił Stanisław Żaryn.

Czytaj także:

Jak dodał, głównymi liniami tej narracji wymierzonymi w USA, Polskę i NATO są kreowanie Rosji, jako ofiary agresji Zachodu, przedstawianie Amerykanów, jako strony niebezpiecznej oraz podsycania napięć między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Rosyjska propaganda

Według ministra koordynatora służb specjalnych rosyjska propaganda prowadzi też stałe działania, których celem jest też promowanie antyamerykańskich treści w Polsce, straszenie Polaków obecnością amerykańską w naszym kraju, publikowanie zmanipulowanego obrazu Polski i USA oraz manipulowanie obrazem relacji międzypaństwowych i generalne manipulowanie relacjami Zachód-Rosja, przez oskarżanie USA i Polski o agresję wobec Rosji.

Joe Biden Shutterstock 1200.jpg
USA – Rosja. Co dzieje się w relacjach między państwami?

- Jednym z głównych wątków realizowanych przez propagandę Kremla jest próba przekonania opinii publicznej, że to Zachód, w szczególności USA oraz Polska, jest stroną agresywną wobec Rosji. W przekazie medialnym Moskwy to właśnie działania państw NATO wymuszają reakcję Kremla - zaznaczył rzecznik.

- W ten sposób propagandowe media rosyjskie tłumaczą opinii publicznej podejmowanie decyzji agresywnych wobec innych państw, w tym zwiększanie presji militarnej na kraje Europy Środkowej - dodał.

Jak wskazał Stanisław Żaryn, przykładami takich działań jest omawianie ćwiczeń prowadzonych przez państwa NATO i np. interpretowanie obecności sojuszniczej w Polsce, jako prowokowanie Rosji, czy wzrost agresji NATO wobec Rosji, a ostatnio również Białorusi. Przypomniał, że tak było m.in, w przypadku opisywanego w mediach raportu "rosyjskiego magazynu wojskowego", którego opracowanie miało wykazywać, że NATO przygotowuje się do przeprowadzenia uderzeń na Rosję.

Czytaj także:

- Celem publikacji było wykazanie, że Rosja ma prawo czuć się zaniepokojona działaniami Sojuszu, który – gdyby zdecydował się na atak na Rosję – poniesie druzgocącą klęskę. W działaniach propagandowych media rosyjskie powoływały się również na opinię i materiały publikowane przez prasę chińską - powiedział.

Dodał, że w innej publikacji powołując się na chińskie media, rosyjska propaganda sugerowała, że NATO przygotowuje uderzenie na Rosję. Cytowani w tym kontekście w tekstach eksperci przekonywali, że "armię amerykańską czeka nieoczekiwana niespodzianka" - sugerowały, że spodziewana agresja krajów NATO wykaże wyższość militarną Rosji nad Zachodem.

Atak na Polskę i USA

Stanisław Żaryn wskazał, że bieżące wydarzenia Kreml wykorzystuje w realizowanych przeciwko Zachodowi działaniach - np. od wybuchu protestów na Białorusi - rosyjska i białoruska propaganda coraz agresywniej atakowała Polskę i USA, wskazując, że jesteśmy wrogami tych krajów.

putin 1200 pap.jpg
"Władimir Putin stracił rangę światowego przywódcy"

- W ostatnich tygodniach propaganda Mińska i Moskwy w swoich działaniach sięgnęła nawet po oskarżanie Polski i Stanów Zjednoczonych o przygotowywanie zamachu na Aleksandra Łukaszenkę - zaznaczył Stanisław Żaryn.

Jak ocenił te insynuacje mają na celu propagandowe wytworzenie "zewnętrznego wroga" oraz uzasadnienie coraz agresywniejszej postawy Mińska i Moskwy.

- W działaniach pokazujących nas jako stronę agresywną korzystano też m.in. z przylotu do Polski amerykańskich samolotów, opisywaną jako prowokację wobec Moskwy, lub przygotowanie ataku na Rosję, a nawet cytowanie wpisów internautów przekonujących, że Amerykanie okłamują Polskę i polski rząd i wciągają nas we własną agresję przeciwko Rosji - podkreślił.

Prowokacje Zachodu

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że rosyjska propaganda informacjami o rzekomych prowokacjach Zachodu przeciwko Rosji próbuje maskować własne realne działania.

Czytaj także:

- Jeden z portali prowadzących działania informacyjne na rzecz Kremla publikował tekst, który był próbą wskazania, że zacieśnianie kontroli Rosji nad Białorusią i zwiększanie liczby wojsk rosyjskich na Białorusi wynika z konieczności odpowiedzi na agresywne działania NATO - zaznaczył Stanisław Żaryn.

Jak dodał, chętnie komentowana i cytowana jest też prasa zagraniczna, jeśli tylko jej tezy są zbieżne z promowaną przez Kreml narracją, np. serbskich mediów przekonujących, że wojska NATO szykują się do uderzenia na Krym. Media rosyjskie przytaczały artykuły serbskiej gazety, dowodząc zasadności własnych tez, które próbują wykazywać, że USA i NATO chciałyby zaatakować Krym, ale nie odważyły się - bowiem nie dysponują odpowiednio silnym wojskiem. Propaganda oskarżała przy tym prezydenta USA Joe Bidena o przygotowywanie wojny.

Podsycania animozji i napięć między Polakami i Amerykanami 

Według Stanisława Żaryna stałym sposobem oddziaływania są próby podsycania animozji i napięć między Polakami i Amerykanami i pokazania, że Polacy na współpracy z USA jedynie tracą. W narracji Kremla powtarzają się próby wykorzystania m.in. obecności wojsk amerykańskich w Polsce do pokazania, że de facto to te wojska są zagrożeniem dla Polski i Polaków.

- W tych informacyjnych działaniach Kremla wojska USA stacjonujące w Polsce prezentowane są jako zdemoralizowane i skore do wywoływania awantur, ich obecność wywołuje obawy i opór Polaków oraz jest zagrożeniem dla naszego społeczeństwa, np. nagłaśniany jest niemal każdy incydent drogowy z udziałem żołnierzy z USA w Polsce, a media uczestniczące w działaniach informacyjnych prezentują wojsko USA jako sprawców bójek i innych incydentów, które zagrażają Polakom - mówił Stanisław Żaryn.

duda_1200.jpg
"Polska jest krajem spokojnym i bezpiecznym". Andrzej Duda podsumował 5 lat urzędowania

Jak podkreślił, w swoich działaniach rosyjskie portale internetowe sięgają również po kłamstwa - publikują zmyślone wydarzenia. Przykładem jest jeden z tekstów publikowanych przez portal prowadzący stałe działania informacyjne przeciwko Siłom Zbrojnym RP.

- Wykorzystano w nim wizerunek lekarza pracującego na jednym z SOR w Polsce - portale kłamliwie twierdziły, że odmówił on leczenia amerykańskiego żołnierza. Według propagandowej narracji powodem miała być negatywna ocena działań amerykańskiego wojska w Polsce. Teksty zawierały rzekomy cytat z lekarza, w którym wskazano, że wojsko USA prowadzi zbrodnicze działania, wykorzystuje Polskę i naraża Polaków" - powiedział Stanisław Żaryn.

- Tezy takie stale kolportuje propaganda rosyjska - zauważył.

Groźby i próby zastraszania

Dodał, że przykładem sięgania po groźby i próby zastraszania były publikacje zawierające tezy mające na celu wywołanie paniki wśród Polaków oraz niechęci wobec współpracy polsko-amerykańskiej.

Czytaj także:

- Po zawiązaniu nowego dowództwa USA w Polsce propaganda rosyjska wskazywała, że ten nowy etap współpracy Polski i USA oznacza, że "Polacy są celem numer jeden" - wskazał Stanisław Żaryn.

Zaznaczył, że podobnie ćwiczenia wojskowe NATO Defender-2021 są już prezentowane przez stronę rosyjską jako zagrożenie dla Polaków.

Rzecznik powiedział, że rosyjska propaganda sięga również po inne wątki, by podsycać napięcia między Polską i Stanami Zjednoczonymi, jak przy zeszłorocznych publikacjach o domniemanym przebiegu ćwiczeń ZIMA-20. W narracji rosyjskich mediów ww. ćwiczenia zakończyły się porażką polskiej armii, co – w przekazie rosyjskim – oznacza "koniec historycznych marzeń Polski" związanych z sojuszem z USA, a prowadzone w ostatnich latach wzmacnianie wschodniej flanki NATO nie ma sensu.

Manipulowanie obrazem polskiej debaty publicznej

Według Żaryna strona rosyjska do swoich działań wymierzonych w relacje Polska-USA używa często pojedynczych komentarzy internautów, które wykorzystuje do manipulowania obrazem polskiej debaty publicznej.

EPA Władimir Putin 1200.jpg
Dr Łukasz Adamski: wojna historyczna z Polską może przynieść Putinowi znacznie więcej strat niż korzyści

- Grupa publikacji powstałych w ten sposób sugerowała kilka tygodni temu, że "Polacy uznają", że Władimir Putin ograł Joe Bidena - publikacje odnosiły się do rozmowy telefonicznej obu prezydentów. Celem było rozbudzenie napięć między Polską i USA oraz szerzenie tez, jakoby Polacy popierali działania Rosji i Władimira Putina - mówił.

Kolejny raz w oparciu o komentarze pojedynczych internautów teksty propagandowe napisano, gdy rosyjska propaganda przekonywała, że "Polska ceni wyżej" rosyjskie MiGi niż amerykańskie F-16 - zauważył Żaryn. Jak dodał, pretekstem do publikacji były ćwiczenia lotnictwa, które miały miejsce w Polsce. W komentarzach po zakończeniu manewrów rosyjskie media promowały przekaz mający na celu osłabianie naszej współpracy wojskowej.

- W swoich działaniach wymierzonych w relacje Polski i USA kremlowska propaganda sięga również po zaskakujące motywy. W ostatnich miesiącach Polska została oskarżona o prowadzenie akcji przeciwko amerykańskiej walucie - powiedział.

Władze RP akceptują politykę Kremla?

Zwiększanie przez Polskę rezerw złota oznacza, że władze RP akceptują politykę Kremla wymierzoną w amerykańskiego dolara - przekonywał jeden z aktywnych w walce informacyjnej przeciwko Zachodowi portali, a temat podjęły również inne rosyjskie media - wskazał. Ocenił, że była to próba przekonania, że kupowanie złota przez Polskę i inne kraje Europy Środkowej wynika z akceptacji dla polityki od lat prowadzonej przez Rosję i jednocześnie jest dowodem na celowe uderzenie w amerykańską walutę.

Według Stanisława Żaryna próbą wskazania, że Polska nie jest poważnie traktowana przez USA, a dodatkowo jej znaczenie dla Stanów Zjednoczonych spada, były propagandowe informacje, systematycznie prezentujące Polskę jako amerykańskiego "wasala", wykorzystywanego przez administrację w Waszyngtonie.

Czytaj także:

Jak zaznaczył, w jednym z artykułów poświęconych Polsce można było przeczytać, że polityka władz RP jest "usłużna wobec USA", zaś Polska zawsze stawiała na "złych partnerów w polityce amerykańskiej"..

bf

Czytaj także

Paweł Mucha: pojednanie polsko-rosyjskie jest możliwe, mamy dobre wzorce

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 09:43
- Mamy wzorce, do których możemy dążyć - powiedział wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha, pytany o pojednanie polsko-rosyjskie. - Kto by przypuszczał po II wojnie światowej, że będzie możliwe realne pojednanie polsko-niemieckie, a ono moim zdaniem funkcjonuje - wyjaśnił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kuczyński: ze względów historycznych Polska jest wdzięcznym celem dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 13:45
- W Rosji jest próba wykazania rzekomego fałszu obowiązującej wersji historii. Jednak są tam dziennikarze i historycy, którzy doskonale zdają sobie sprawę, jaka jest prawda historyczna - powiedział Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Rosji. O echach wypowiedzi prezydenta Rosji mówiła również w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sakiewicz: Putin odwraca uwagę od bardzo złej sytuacji w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 10:06
- Mówi się, że Putin ma plan inwazji propagandowo-informacyjnej, za którą mogą pójść działania dyplomatyczne. Pokazuje swojemu społeczeństwu, że Rosja jest w uderzeniu i genialnie odwraca uwagę od bardzo złej sytuacji w kraju - powiedział w PR24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli także: Agaton Koziński ("Polska The Times") i Jakub Maciejewski ("Sieci").
rozwiń zwiń