X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nasz głos wewnątrz NATO brzmi znacznie silniej". Soloch o spotkaniu grupy B-9

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 09:54
- Stanowisko krajów wschodniej flanki NATO zorganizowanych jako Bukareszteńska Dziewiątka brzmi silniej. Szczyt w Rumunii przyczynił się do umocnienia więzi transatlantyckich, również z nową administracją USA - podkreślił szef BBN Paweł Soloch, podsumowując spotkanie prezydentów B-9.
Joe Biden przemawiający podczas szczytu B-9
Joe Biden przemawiający podczas szczytu B-9Foto: Twitter/prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda przebywał w Rumunii z oficjalną wizytą, podczas której w poniedziałek wziął udział w szczycie B9. Andrzej Duda był – obok prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa – jedynym przywódcą obecnym w Bukareszcie, pozostali uczestnicy, wśród nich prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg – brali udział w obradach zdalnie.

Oczekiwania przed szczytem NATO

Szef prezydenckiego BBN zauważył, że szczyt B9 "pokazał - zresztą nie pierwszy raz - że państwa regionu potrafią się zorganizować w taki właśnie format". Soloch zwrócił uwagę, że dzięki udziałowi prezydenta Stanów Zjednoczonych przywódcy krajów B9 mogli zaprezentować stanowisko i oczekiwania wobec najbliższego szczytu NATO, "mieli też możliwość pierwszy raz w oficjalny sposób spotkać się z głową najpotężniejszego z sojuszników".

- To korzyść, która wpisuje się w budowanie jedności wewnątrz Sojuszu, bo nasz głos jako dziewiątki brzmi wewnątrz NATO znacznie silniej. Jednocześnie przez udział prezydenta Stanów Zjednoczonych spotkanie wpisało się w budowanie relacji transatlantyckich nie tylko między B9, ale w ogóle między Europą a Stanami Zjednoczonymi – dodał.

Bukareszt szczyt 1200 PAP.jpg
PolskieRadio24.pl Świat Europa Szczyt B-9. Jarosław Guzy: dokonywany jest przegląd całej wschodniej flanki NATO

Defender-Europe

Podkreślił, że data spotkania została tak dobrana przez inicjatorów i obu gospodarzy tej imprezy – prezydentów Rumunii i Polski – że zbiegło się ono z Defender-Europe 21 – organizowanym przez USA wielonarodowym ćwiczeniem ze współdziałania z sojusznikami i partnerami, które odbywa się w Europie i Afryce i jest powiązane z kolejnymi ćwiczeniami wojsk. Jedno z nich to Swift Response, obejmujące desant z powietrzna w Estonii, Bułgarii i Rumunii. Soloch zwrócił uwagę, że ponad połowę z 700 spadochroniarzy ćwiczących w poniedziałek desant na poligonie Poboc w Rumunii stanowili spadochroniarze z polskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej.

- Dopełnieniem tego wydarzenia był udział obu prezydentów w ćwiczeniu Justice Sword" – dodał szef BBN, nawiązując do rumuńskiego ćwiczenia z udziałem Polaków ze stacjonującej w Rumunii wielonarodowej grupy bojowej dopasowanej wysuniętej obecności (tFP) NATO.

- Odbywało się z ono w ramach ćwiczeń odpowiedzi na zagrożenia. Udział polskich pododdziałów symbolizuje przyjaźń i sojusz polsko-rumuński, którego setną rocznicę obchodzimy. Teraz, po stu latach - oczywiście w innym kontekście: relacji transatlantyckich, budowania więzi między Europą a Stanami Zjednoczonymi - wiodąca inicjatywę wśród krajów B9 wykazują oba nasze państwa – powiedział Soloch.

Czytaj także:

- Polska na północnowschodniej i Rumunia na południowowschodniej flance NATO odgrywają wiodącą rolę w budowaniu wspólnego przekazu wszystkich krajów flankowych, zwłaszcza wobec Stanów Zjednoczonych, czyli – powtórzę - przyczyniają się do budowania więzi z USA, również z nową amerykańską administracją – dodał.

Głównym zagrożeniem "agresywne działania w sąsiedztwie"

Prezydenci B9 określili Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego jako podstawę stabilności i bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim w kontekście obecnych wyzwań i zagrożeń. "Znaczenie USA dla bezpieczeństwa Europy jest nieodzowne" – stwierdzili w deklaracji ze szczytu. Wyrazili poparcie dla strategicznego partnerstwa i głębszej koordynacji działań NATO i UE. Do głównych zagrożeń i wyzwań zaliczyli "agresywne działania i zwiększanie potencjału militarnego w bezpośrednim sąsiedztwie NATO, w tym niedawną eskalację na Morzu Czarnym, przy granicy z Ukrainą i nielegalnie anektowanym Krymem, a także agresywne działania hybrydowe".

1200 duda.jpg
Andrzej Duda: prezydenci krajów B-9 dostrzegają niebezpieczeństwo ze wschodu

Prezydenci potępili "dokonane przez Rosję akty sabotażu na terytorium Sojuszu". Wymienili eksplozje w składach amunicji w czeskich Vrbieticach w 2014 r., wyrazili również zaniepokojenie doniesieniami o podobnych wydarzeniach na terytorium Bułgarii, które są obecnie badane przez władze tego kraju.

Czytaj także:

Do zagrożeń zaliczyli także terroryzm, wojnę hybrydową i dezinformację, która przez sianie nieufności w społeczeństwach ma podważyć fundamenty demokracji i osłabić jedność. Zapewnili, że dbając o zdolności do odstraszania i obrony Sojusz pozostaje otwarty na dialog i "konstruktywne relacje z Rosją", kiedy postawa Rosji na to pozwala.

Przywódcy państw potwierdzili także deklarację przeznaczanie na obronność 2 proc. PKB, i jednej piątej wydatków obronnych na modernizację techniczną.

pg

Czytaj także

Prezydent: Polska wspiera zbliżanie się Mołdawii do UE i działania Rumunii w tym zakresie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 12:17
- Mam nadzieję, że bardzo trudny czas pandemii dobiega już końca, przechodzi w czas, w którym należy bardzo dynamicznie starać się zintensyfikować zarówno współpracę polityczną, jak i gospodarczą - powiedział w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chodzi o to, żeby Europa Środkowa mówiła jednym głosem". Prof. Grosse o szczycie B-9

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 16:39
- Chodzi o wzmocnienie wschodniej flanki NATO, przygotowanie się do szczytu NATO w czerwcu, chodzi o to, żeby Europa Środkowa mówiła jednym głosem. A ten głos jeszcze dodatkowo będzie wzmocniony, bo to będzie skonsultowane zarówno z sekretarzem generalnym, jak i prezydentem Stanów Zjednoczonych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z UW, komentując trwający szczyt tzw. bukareszteńskiej dziewiątki.
rozwiń zwiń