Historia

VI pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 00:00
- W tym momencie obejmuję myślą i sercem całą moją ojczyznę i wszystkich rodaków bez wyjątku – tymi słowami papież rozpoczął 31 maja 1997 roku pielgrzymkę do Polski.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Shutterstock

Na lotnisku w Starachowicach, niedaleko Wrocławia, Jana Pawła II witali przedstawiciele kościoła w Polsce, najwyżsi rangą urzędnicy państwowi i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

W katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu podczas nabożeństwa adoracji Najświętszego Sakramentu papież wygłosił medytację osnutą wokół "tajemnicy wiary zaspokajającej głód życia wiecznego". W czasie modlitw we wrocławskiej katedrze koronował także obraz Matki Boskiej Adorującej. Od prezydenta Wrocławia Jan Paweł II przyjął tytuł honorowego obywatela miasta i symboliczne klucze do bram.

Przeczytaj szczegółowy opis pielgrzymki na naszej specjalnej stronie.

Głównym punktem pielgrzymki był udział w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym. Wydarzenie to dawało okazję do spotkań ekumenicznych. Pierwsze odbyło się w Hali Ludowej, gdzie papież zachęcał chrześcijańskich uczestników nie tylko do tolerancji, lecz także do dawania świadectwa jedności. Spotkanie to przeszło do historii ze względu na dwukrotne kichnięcie Jana Pawła II. Kiedy rozległy się okrzyki "na zdrowie", papież z uśmiechem odpowiedział: - Okazuje się, że i kichnięcie może mieć sens ekumeniczny. Może służyć sprawie pojednania.

Czytaj także

Pierwsza wizyta w wolnej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 07:40
Dziękując Bogu za odzyskaną wolność papież dawał wskazówki jak mądrze ją wykorzystać, by jej nie zmarnować. W swoim przesłaniu wrócił do źródeł, czyli do dekalogu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnia pielgrzymka do ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 07:40
Ta pielgrzymka trwała tylko cztery dni. Bardzo schorowany i słaby papież przyjechał do Polski tylko po to, aby konsekrować sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
rozwiń zwiń