X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Konstantyn I Wielki. "Wszyscy jesteśmy jego spadkobiercami"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 05:30
Postać Konstantyna I Wielkiego kojarzona jest przede wszystkim z przyznaniem wyznawcom Jezusa Chrystusa wolności wyznania. Dzięki niemu ustały prześladowania, a specjalny edykt proklamował swobodę wyznawania tej religii.
Konstantyn Wielki - mozaika w Hagia Sofia, Istambuł
Konstantyn Wielki - mozaika w Hagia Sofia, IstambułFoto: Wikipedia/domena publiczna

Krwawe walki o władzę, rozpad cesarstwa na rywalizujące prowincje, coraz silniejsze tendencje odśrodkowe podbitych ludów, wyniszczające wojny z potężnymi sąsiadami, to w wielkim skrócie dzieje Rzymu przed objęciem panowania przez dwóch wybitnych władców: Dioklecjana i Konstantyna.

Konstantyn I Wielki (Caius Flavius Valerius Constantinus), urodzony 27 lutego 272 roku, objął władzę cesarza rzymskiego w 306 roku. Okazał się godnym spadkobiercą  Dioklecjana, był jednym z najwybitniejszych polityków w dziejach świata. Swoje rządy sprawował do 337 roku.

- Wszyscy jesteśmy jego spadkobiercami. Chcemy, czy nie chcemy, musimy się z jego dokonaniami liczyć, bo one trwały przez wieki i do dzisiaj pośrednio działają - mówił o Konstantynie I Wielkim w audycji z cyklu "Prawdy i mity o dawnych władcach" historyk prof. Aleksander Krawczuk.

Epokowe rządy

W czasie swojego panowania Konstantyn przeprowadził wiele reform: administracyjną i sądowniczą, rozbudował system podatkowy, rozdzielił władzę cywilną od wojskowej, podzielił wojsko na polowe i graniczne, zmienił system monetarny (wprowadził nową jednostkę - solidus). To Konstantyn pierwszy wprowadził ustawowo niedzielę jako dzień wolny od pracy. Postać tego cesarza kojarzona jest przede wszystkim z przyznaniem chrześcijanom wolności wyznania. Dzięki niemu ustały prześladowania, a chrześcijaństwo zostało uznane jako religia dopuszczona.

- Konstantyn, podejmując ten krok, decydował się na niezwykłe ryzyko, bo zmienił zupełnie prąd polityczny. Do czasów Dioklecjana włącznie chrześcijan prześladowano i nagle Konstantyn szuka oparcia właśnie w chrześcijaństwie - mówił prof. Aleksander Krawczuk.


Posłuchaj
19:43 konstantyn wielki___f 28107_tr_0-0_109497210d76d56e[00].mp3 Konstantyn Wielki - audycja Polskiego Radia z cyklu "Prawdy i mity o dawnych władcach"

 

Władca Rzymu występował przeciw herezjom, w 325 roku zwołał pierwszy w dziejach chrześcijaństwa sobór powszechny w Nicei.  - Uchwalono tam credo (wyznanie wiary), które w gruncie rzeczy obowiązuje do dnia dzisiejszego, niemal w tych samych sformułowaniach - dodał historyk.

Do najbardziej kontrowersyjnych decyzji Konstantyna należała ta o przeniesieniu swojej siedziby daleko od Rzymu. W 330 roku nową stolicą imperium i siedzibą cesarza stał się Konstantynopol.

Sam cesarz nie został od razu chrześcijaninem, chrzest przyjął dopiero na kilka dni przed swoją śmiercią w 337 roku.

mk

Czytaj także

Czy Romulus i Remus założyli Rzym?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 05:50
Według legendy ich ojcem był Mars, matką - kapłanka Westy, skazana na celibat. Za złamanie zakazu zakopano ją żywcem. Oni mieli zostać utopieni w rzece. Tak zaczyna się historia Romulusa i Remusa, o których legenda głosi, że dali początek Rzymowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka schizma wschodnia, czyli rozłam w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 05:40
Przyczyny rozłamu w Kościele powszechnym na rzymskokatolicki i prawosławny tkwią w odmiennych warunkach życia politycznego, ekonomicznego i religijnego zachodniej i wschodniej części dawnego Cesarstwa Rzymskiego. W głębokiej odmienności ducha rzymskiego i greckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Aureliusz - filozof na cesarskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 05:30
- Wolał studiować księgi filozoficzne, niż być cesarzem. Traktował to jako pewną uciążliwość. Mówił o sobie, że z zawodu jest cesarzem, a z zamiłowania filozofem – komentował na antenie Polskiego Radia Tomasz Mazur, założyciel Centrum Praktyki Stoickiej.
rozwiń zwiń