X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
katolicyzm

Kościół a Współczesność

W bieżącym roku przypada 175. rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Piusa IX. Jego pontyfikat naznaczony był konfliktem ze współczesnym mu światem. Jednak, na przestrzeni wieków, większość jego nauczania uległa dezaktualizacji, a dzisiejszy Kościół akceptuje odrzucane przez niego przekonania. W tym kontekście będziemy pytać o współczesne napięcia między Kościołem a współczesnością, a także o kwestię zmienności i niezmienności kościelnego nauczania.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Beatyfikaja ks. Jana Machy

„…jak to jest możliwe, aby mnie, brata ks. Jana Machy, ściętego 3.12.1942 r. w więzieniu w Katowicach za działalność antyhitlerowską, gestapo pisząc w nakazie mojego aresztowania cytuję „war in eine Polnische Geheimorganisation- był w polskiej tajnej organizacji”-  zwolnIono z obozu.” –pisał po wojnie Piotr Macha. Wydawałoby się, że młody ksiądz Jan Macha to historia jak wiele podobnych. Jednak dla Ślązaków to postać niezwykła, powód do dumy i przykład do naśladowania.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

KEP apeluje o zbiórkę pieniędzy dla migrantów. Abp Gądecki: potrzebują naszego wsparcia

"Bez względu na okoliczności przybycia migrantów, potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego" – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w apelu ws. pomocy migrantom. Poprosił też o zorganizowanie 21 listopada ogólnopolskiej zbiórki funduszy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia Kościół chrześcijaństwo katolicyzm granica imigranci w Europie imigracja emigracja Białoruś

"Jest nieludzka". Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia o eutanazji

- "Nie" dla eutanazji jest jasne i nieodwołalne, trzeba odkrywać prawdziwie ludzki wymiar umierania - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia na Międzynarodowym Kongresie Rycerzy Maltańskich w Rzymie pt. "Technologie i koniec życia: prymat towarzyszenia".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Rzym społeczeństwo śmierć choroba lekarz religia chrześcijaństwo katolicyzm eutanazja

Wykłady, konferencje oraz projekcje filmowe. Rusza Kongres Jezusa Chrystusa Króla

W Warszawie rozpoczyna się dziś Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla. Hasłem wydarzenia, które potrwa do niedzieli są słowa: "W diecezjach i parafiach: Króluj nam, Chryste! - realizacja Jubileuszowego Aktu Intronizacyjnego". Kongres jest związany jest z przeżywaną w rym roku piątą rocznicą proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki chrześcijaństwo Kościół katolicyzm społeczeństwo aktualności katolickie

"Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu". Procesja do grobów królewskich w Krakowie

Przy dźwiękach dzwonu Zygmunt do grobów królewskich w katedrze na Wawelu zeszła we wtorek uroczysta procesja, która tradycyjnie odbywa się w Zaduszki. - Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu. Nie traćmy nadziei - apelował podczas mszy św. kard. Stanisław Dziwisz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych święta śmierć religia Stanisław Dziwisz Kraków społeczeństwo Kościół katolicyzm

Szewek: niebo i świętość jest dla każdego człowieka, a nie tylko dla nielicznych

- To jest dzień dla tych wyniesionych na ołtarze oraz tych, którzy nigdy nie byli beatyfikowani, a żyli świętobliwie i na pewno osiągnęli niebo. Bóg wie, ile jest tych osób - mówił w Polskim Radiu 24 o. Jan Maria Szewek (franciszkanin). Gościem audycji była także Małgorzata Jaszczołt, kustosz Państwowego Muzeum Etnograficznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dzień Wszystkich Świętych aktualności katolickie religia Kościół katolicki katolicyzm

Uroczystość Wszystkich Świętych. Ks. Bartołd: oddajemy cześć tym, którzy weszli do chwały niebieskiej

- Kościół oddaje cześć tym wszystkim, którzy weszli do chwały niebieskiej, a nam, którzy jeszcze jesteśmy w tym świecie doczesnym, wskazuje drogę, która ma nas zaprowadzić do świętości. Jest to także przypomnienie prawdy o naszej wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych religia wiara duchowieństwo katolicyzm chrześcijaństwo Bogdan Bartołd Magdalena Ogórek

Poprowadzę ich do źródeł wód życia

Wielu zmarłym nie jest dane, by od razu po śmierci cieszyć się obecnością Boga. To ci, którzy potrzebują oczyszczenia, by osiągnąć pełnię miłości, do której nie zdołali dojść za życia. Sami sobie już pomóc nie mogą, ale my możemy dla nich zrobić bardzo dużo. Swoimi modlitwami, postami, jałmużnami i ofiarami jesteśmy w stanie przyspieszyć ich spotkanie z miłosiernym Bogiem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dzień Wszystkich Świętych aktualności katolickie religia Kościół katolicki katolicyzm

"Patron na trudne czasy". Ks. Jarosław Wąsowicz o Prymasie Tysiąclecia

Salezjanin Jarosław Wąsowicz powiedział Polskiemu Radiu, że uroczystość Wszystkich Świętych to ważny dzień w Kościele katolickim. Jak podkreślił, wierni oddają w nim cześć wszystkim chrześcijanom, którzy osiągnęli zbawienie. Jak dodał, w gronie przebywających w niebie jest już błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych Dzień Wszystkich Świętych Kościół prymas Polski Stefan Wyszyński niebo katolicyzm chrześcijaństwo wiara społeczeństwo

Święci uśmiechnięci

„Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”. Jak żyć, żeby umrzeć jako oryginał? Recepty nie znajdziemy, ale postaramy się podać przykłady takiego życia. Życia świętych? Dziś rozmawiamy o życiu nietuzinkowym, oryginalnym, z myślą o śmierci. I wieczności. Czy naprawdę trzeba się poświęcać, poświęcić -żeby być świętym? Czy można być szczęśliwym na ziemi i zostać świętym? Zapraszam na spotkanie z o. Markiem Wójtowiczem, autorem książki „Szczęśliwi święci”
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dzień Wszystkich Świętych aktualności katolickie religia Kościół katolicki katolicyzm