X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Historia Białorusi. Część 14: 17 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 17:00
17 września 1939 roku ziemie należące do Polski, a nazywane przez Sowietów Białorusią Zachodnią, zostały podstępnie zaatakowane przez Armię Czerwoną. Wielu z Białorusinów broniło swojego domu, służąc w szeregach Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza.
Spotkanie niemieckiego i sowieckiego oficera we wrześniu 1939 roku
Spotkanie niemieckiego i sowieckiego oficera we wrześniu 1939 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Związek Sowiecki pogwałcił ustalenia paktu o nieagresji, zawartego w 1932 roku. Celem sowieckiego ataku były m.in. tereny dzisiejszej Białorusi, na które Armia Czerwona wkroczyła rzekomo w obronie Białorusinów zagrożonych rozpadem państwa polskiego.

Posłuchaj
09:10 wrzesień 39 roku___229_99_iv_tr_0-0_1030786200031416[00].mp3 "Wrzesień '39" - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Białoruś" z udziałem prof. Adama Dobrońskiego. (PR, 22.01.1999)

17 września 1939

Wojsko Polskie, które było zaangażowane w walkę z Wehrmachtem, nie było w stanie prowadzić zorganizowanej obrony przed zdradzieckim atakiem Armii Czerwonej. W ramach Frontu Białoruskiego Sowieci rzucili do walki ponad 200 tysięcy żołnierzy i 2800 wozów pancernych. Polska mogła przeciwstawić się tej sile jedynie 36 tysiącami żołnierzy, w dużej mierze członkami Korpusu Ochrony Pogranicza.

Pomimo tego, w miarę możliwości starano się stawić skuteczny opór Sowietom. Jednym z symboli obrony Kresów są walki stoczone o Grodno w dniach 20-22 września.

PAP Kuropaty dziady.jpg
Historia Białorusi. Część 13: Kuropaty symbolem represji sowieckich

–  Bitwa w mieście pierwszego dnia została wygrana przez Polaków, zniszczono kilkanaście czołgów, drugiego dnia obrońcy musieli ustąpić – mówił prof. Adam Dobroński w audycji Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Białoruś".

22 września, w dniu kapitulacji Grodna, polscy kawalerzyści stoczyli zaciętą bitwę z sowieckimi oddziałami pancernymi pod Kodziowcami. Dłuższy opór był jednak skazany na nieuchronną porażkę z powodu przeważającej siły wroga.

– 28 września Niemcy i Sowieci podpisali nowy układ, który zadecydował o przyszłej granicy – powiedział prof. Adam Dobroński.

Zawarty wówczas traktat o granicach i przyjaźni pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Sowieckim rewidował wcześniejsze ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow. Nowy układ powiększał tereny należące do niemieckiej strefy wpływów. Białoruś weszła w całości w skład Związku Sowieckiego.

Białoruskie Gimnazjum w Wilnie.jpg
Historia Białorusi. Część 12: Ruch białoruski w II Rzeczpospolitej

Białorusini w Wojsku Polskim

Wśród żołnierzy broniących II Rzeczpospolitą przed sowiecką agresją we wrześniu 1939 roku, znajdowało się wielu Białorusinów.

– Dowódcy wspominali, że Białorusini w Wojsku Polskim do końca zachowywali się bardzo lojalnie. W zasadzie nie dezerterowali, nawet w pobliżu swoich stron rodzinnych – mówił prof. Adam Dobroński w audycji Polskiego Radia z 1999 roku.

Białoruscy żołnierzy wzięli udział także we wcześniejszych walkach z Niemcami. Jako polscy obywatele podlegali służbie wojskowej. Szacuje się, że aż 70 tysięcy Białorusinów mogło służyć w szeregach Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku.

Szczególnie wielu z nich służyło w 20. Dywizji Piechoty, która przed 1939 roku stacjonowała w Słonimie i Baranowiczach. W marcu, w obliczu coraz większego zagrożenia ze strony III Rzeszy, dywizja została przerzucona pod Mławę, gdzie wzięła udział w budowie betonowych schronów i umocnień, strzegących granicy z Niemcami.

W pierwszych dniach września 1939 roku Białorusini z 20. Dywizji Piechoty bronili polskich granic w bitwie pod Mławą. Po przełamaniu oporu na granicach jednostka wycofała się w głąb kraju i dołączyła do wojsk broniących Warszawy, w której walczyła do kapitulacji stolicy, która nastąpiła 28 września 1939 roku.

***

POLSKIE RADIO dla Bialorusi.jpg
Polskie Radio - Serwisy specjalne dla Białorusi

Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o pilnym zmodyfikowaniu obowiązującej ramówki i wprowadzeniu na antenie Programu 1 Polskiego Radia specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które będą poświęcone obecnej sytuacji w tym kraju. Dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim Program 1 jest dostępny z "powietrza" na falach długich o częstotliwości 225 kHz na terenie prawie całej Europy i pokrywa zasięgiem całe terytorium Białorusi.

Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy są emitowane 3 razy dziennie: rano po godzinie 6.30, w magazynie "W samo południe" po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie "Polska i Świat".

sa

Czytaj także

17 września 1939. Unikatowe nagranie - Polskie Radio o wkroczeniu Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 05:56
Polskie Radio informowało słuchaczy o wkroczeniu Sowietów, a szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy Wacław Lipiński wypowiedział się na antenie o sytuacji politycznej. – Rosja po prostu uwierzyła, że my jesteśmy już wykończeni przez Niemców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak Polacy bronili się przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 05:48
– Agresja sowiecka przesądziła o klęsce Polski – oceniał historyk, prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia w 2004 roku. Pomimo rozpaczliwej sytuacji, zdradziecki atak Związku Sowieckiego z 17 września 1939 roku spotkał się ze zdecydowanym oporem Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Białorusi. Część 7: Białoruś w koncepcji federacyjnej Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 05:55
Białoruś po wyzwoleniu z bolszewickiej okupacji w 1919 roku stała się elementem koncepcji ładu Europy Środkowo-Wschodniej według Józefa Piłsudskiego. W jego wizji niepodległa Białoruś miała być jednym z buforów, który oddzieli Polskę od Rosji sowieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Białorusi. Część 8: Niezłomny Bułak-Bałachowicz i powstanie słuckie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 05:58
Latem 1920 roku białoruskie wojsko pod dowództwem generała Stanisława Bułak-Bałachowicza było jednym z sojuszników Polski w wojnie z bolszewikami. Następnie Białorusini zawiedzeni postanowieniami traktatu ryskiego postanowili na własną rękę kontynuować walkę o niepodległość ojczyzny.
rozwiń zwiń