X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Powstanie Warszawskie. 8 sierpnia 1944. "Halo, tu radio Błyskawica!"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 06:00
Ósmy dzień powstania, wtorek. Po raz pierwszy w powstańczej Warszawie rozbrzmiewa radiostacja Armii Krajowej "Błyskawica": "Halo! Tu Błyskawica, stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie na fali 32,8 i 52,1 metra". 
Żołnierze z Batalionu Czata 49 na Woli, wyciągają z zasobników zrzutowe miotacze przeciwpancerne PIAT. Trzeci od lewej stoi kpr. pchor. Andrzej Maringe ps. Andrzej, w środku siedzi kpr. pchor. Stanisław Potworowski ps. Potwór Fot. autor nieznany, wiki dp
Żołnierze z Batalionu "Czata 49" na Woli, wyciągają z zasobników zrzutowe miotacze przeciwpancerne "PIAT". Trzeci od lewej stoi kpr. pchor. Andrzej Maringe ps. Andrzej, w środku siedzi kpr. pchor. Stanisław Potworowski ps. Potwór Fot. autor nieznany, wiki dpFoto: Autor nieznany/Wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj

02:07 A45092 9.08 Powstancze kalendarium_836265.mp3 - Po pięciu latach okupacji usłyszałam polskie słowa, z polskiej stacji. Trudno opisać to wrażenie. (PR, 2014)
Posłuchaj
14:26 Dni Walczącej Stolicy, 8.08.mp3 Fragment audycji powstańczej radiostacji "Błyskawica" oraz wspomnienia Stanisława Zadrożnego, komendanta radiostacji AK "Błyskawica" - o nadawaniu audycji (czyta lektor). Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984) 
Nad ranem podjęto nieudaną próbę zniszczenia pociągu pancernego, z którego Niemcy prowadzą ostrzał Woli. Przez cały dzień trwają ciężkie walki z siłami niemieckimi nacierającymi od zachodu i od południa w okolicach ul. Okopowej i cmentarzy. W nocy wycofany zostaje mocno wyczerpany batalion "Czata" ze stanowisk przy ul. Karolkowej i skierowany na ul. Stawki.
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Na Stare Miasto Niemcy nacierają z wielu stron: na Tłomackie, na Bielańską i bezpośrednio ku Ratuszowi, z gmachu Opery poprzez pl. Teatralny, na pl. Bankowym, na ul. Rybaki. Lotnictwo bombarduje całą dzielnicę. Podpalane są domy na Krakowskim Przedmieściu, a ludność cywilna jest rozstrzeliwana bądź używana do budowania barykad i osłaniania atakujących sił niemieckich.

W Śródmieściu nieprzyjaciel mocno naciska, z użyciem jednostek pancernych, na ul. Królewską, na zbieg Grzybowskiej, Granicznej, Skórzanej i Krochmalnej oraz na ul. Ciepłą.

Sytuacja na Ochocie staje się z godziny na godzinę coraz bardziej krytyczna. Wyczerpuje się amunicja i zapasy żywności izolowanych obrońców. W wyniku ran doznanych od pocisku artyleryjskiego umiera wybitny pisarz-prozaik Juliusz Kaden-Bandrowski.

Po raz pierwszy w powstańczej Warszawie rozbrzmiewa polska radiostacja foniczna. To radiostacja Armii Krajowej "Błyskawica" w budynku PKO w Śródmieściu. Pierwsza audycja Błyskawicy: "Halo! Tu Błyskawica, stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie na fali 32,8 i 52,1 metra".

Posłuchaj
02:18 A45062 8.09 Powstancze Kalendarium_836264_1.mp3 - Przez całą okupację zbierałem elementy, części, lampy do budowy radiostacji. (PR, 2014)

Posłuchaj

02:45 8 sierpnia Adam Drzewoski ps. Philips opowiada o audycjach radiostacji AK "Błyskawica". (PR)

 

Czytaj także

Rzeź Woli – tak Niemcy "oczyszczali" Warszawę z ludności cywilnej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 06:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze zrzuty aliantów - wspomnienia lotników znad powstańczej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 05:55
- Już z daleka widzieliśmy Warszawę, ponieważ było to jedno morze płomieni. To był lot szalenie szarpiący nerwy. Myśleliśmy ze współczuciem o ludziach, którzy byli pod nami – opowiadał Stanley Johnson, brytyjski lotnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 2 sierpnia 1944. "Warszawa walczy"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 05:57
Drugi dzień powstania, środa. W nocy w szpitalu polowym przy ul. Polnej umiera Krystyna Krahelska, ciężko ranna w godzinie "W" sanitariuszka, autorka pieśni "Hej chłopcy, bagnet na broń!".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 5 sierpnia 1944. "Warszawa stoi w płomieniach"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 05:57
Piąty dzień powstania, sobota. W nocy brytyjskie samoloty po raz pierwszy zrzucają broń na cmentarz Żydowski i Powązkowski i w okolice ul. Młynarskiej. 
rozwiń zwiń