X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Kazimierz Wielki czy rozbiorca?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 06:00
Historia nadała mu przydomek "Wielki". Czy słusznie? Zdaniem wielu na łożu śmierci oszalał. Napisał testament, który zniweczył cały dorobek jego życia.
Audio
  • Kazimierz Wielki - dyskusja historyków prof. Jadwiki Krzyżaniakowej i prof. Michała Tymowskiego. Audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". (PR, 03.08.1984)
Kazimierz Wielki i chłopi, obraz Marcello Bacciarelliego
Kazimierz Wielki i chłopi, obraz Marcello Bacciarelliego Foto: fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

649 lat temu, 5 listopada 1370 zmarł Kazimierz Wielki.

Ostatni król Polski z dynastii Piastów za swojego panowania trzykrotnie powiększył terytorium Polski. Doprowadził do normalizacji stosunków z Czechami i Zakonem Krzyżackim. Zawiązał bliski sojusz z Węgrami. W polityce wewnętrznej doprowadził do kodyfikacji prawa, reformy podatków i rozwoju miast. Budując murowane zamki i grody rozbudował system obrony państwa. Dał się poznać jako zwolennik tolerancji religijnej, a w 1364 roku ufundował Akademię Krakowską.

W powszechnej świadomości funkcjonuje wiele stereotypów o rządach ostatniego Piasta: król chłopów; król budowniczy; król, który uczynił Polskę silnym krajem; król, który nie lubił wojować.

Historia nadała mu przydomek "Wielki". Czy słusznie? Zdaniem wielu na łożu śmierci oszalał. Napisał testament, który zniweczył cały dorobek jego życia.

Stanisław Cat-Mackiewicz, chyba największy antagonista Kazimierza Wielkiego, napisał w książce "Herezje i prawdy": "Jak król, który rozdaje swoje państwo na prawo i lewo, który jeszcze na łożu śmierci darowuje ogromne terytorium, oddzielające Wielkopolskę od Małopolski, czyli rozbija jedność państwa, może być uważany za wielkiego".

- Podział ziemi zaprzeczył całej jego dotychczasowej działalności, kiedy robił wszystko, aby te ziemie zjednoczyć – mówiła na antenie Polskiego Radia prof. Jadwiga Krzyżaniakowa.

- Polityka się ocenia po skutkach jego działalności. W rezultacie swoich rządów scalił ziemie polskie i na tyle umocnił ideę korony Królestwa Polskiego, że jego akcja podjęta przed śmiercią zakończyła się niepowodzeniem – bronił króla prof. Michał Tymowski.

Posłuchaj sporu historyków o postać Kazimierza Wielkiego w audycji z cyklu "Na historycznej wokandzie".

mjm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeprowadzka króla z Krakowa do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 06:16
- Warszawa była wtedy skromnym miastem, w którym co najwyżej odbyło się kilka sejmów. Ale to tu przeniósł się z Wawelu król Zygmunt III Waza – mówił historyk, prof. Jarema Maciszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław III Krzywousty - mąż stanu i okrutnik

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 06:55
Swoim testamentem Bolesław określił zasady dziedziczenia i sprawowania władzy w państwie po swojej śmierci. Decyzja ta zapoczątkowała rozbicie dzielnicowe Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wincenty Kadłubek - pierwszy rodzimy kronikarz

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 06:00
Co wspólnego z historią Polski mieli Juliusz Cezar lub Aleksander Macedoński? Zdaniem krakowskiego dziejopisarza - wiele. To również w "Kronice" mistrza pierwszy raz wspomniana jest Wanda i smok wawelski.
rozwiń zwiń