X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Koronowo. Zwycięstwo w cieniu Grunwaldu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 05:45
"Wygrana pod Koronowem była mniejsza, niż pod Grunwaldem, ale wszelako ze względu na niebezpieczeństwo, wytrwałość i zapał walczących można ją wyżej kłaść nad grunwaldzką" – pisał o starciu Jan Długosz.
Krzyżacy w wyobrażeniu Wojciecha Kossaka, źr. Wikimedia Commonsdp
Krzyżacy w wyobrażeniu Wojciecha Kossaka, źr. Wikimedia Commons/dp

10 października 1410 roku doszło do zwycięskiej bitwy wojsk polsko-litewskich z Krzyżakami pod Koronowem.

- W świadomości zbiorowej, po zwycięstwie pod Grunwaldem, doszło do nieudanego oblężenia Malborka, a następnie zawarcia pokoju w Toruniu - wyjaśniał dr. hab. Grzegorz Myśliwski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska".

Tymczasem pomiędzy tymi wydarzeniami rozegrała się istotna dla dalszego przebiegu wojny bitwa.

- Władysław Jagiełło podróżował po ziemiach zakonnych, odwiedzał miasta, nadawał przywileje, czuł się jak pan terytoriów zakonnych. Pod koniec września król rozpuścił wojsko już na terenie Królestwa Polskiego - mówił historyk.


Posłuchaj
05:03 koronowo___630_01_iv_tr_0-0_112546743447ee12[00].mp3 O bitwie pod Koronowem w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska" mówi dr hab. Grzegorz Myśliwski. (PR 12.02.2001)

 

Tę nadmierną pewność siebie monarchy wykorzystali Krzyżacy, którzy natychmiast zorganizowali kontruderzenie i odzyskali wiele twierdz w swoim państwie. W kampanii kluczowa dla obu stron okazała się informacja. Rycerze spod znaku czarnego krzyża zorganizowali uderzenie wyprzedzające, bo ich szpiedzy dowiedzieli się o planowanej przez Jagiełłę wyprawie jesiennej. Z kolei wojskom polsko-litewskim udało się wciągnąć Krzyżaków w pułapkę dzięki przechwyceniu ich zwiadu. Rycerze Jagiełły zmusili jeńców do przekazania wojskom zakonnym, że ich przeciwnikiem jest tylko nieliczny zwiad.

Bitwa przebiegała według rycersko-turniejowych standardów średniowiecznych. Co to oznaczało? Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika polska".

Bitwa potwierdziła osłabienie Zakonu. Już cztery miesiące później podpisany został I pokój toruński kończący wielką wojnę z Krzyżakami.

bm


Czytaj także

Grunwald 1410. Bitwa krwawa i ryzykowna

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 05:49
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ulrich von Jungingen - mistrz krzyżacki, który zginął pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 05:35
Podobno umierający Konrad von Jungingen miał ostrzegać przed wyborem na wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego swojego brata Ulricha. Nazwał go głupcem. Krzyżacy jednak nie posłuchali jego rady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakon Krzyżacki był mistrzem dyplomacji. Dowiódł tego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 06:00
- Sprowadzenie Krzyżaków do Polski było czymś niesłychanie przełomowym w historii całej Europy Środkowo-Wschodniej. To było coś, co można by przyrównywać do Wielkich Odkryć Geograficznych - mówił prof. Henryk Samsonowicz.
rozwiń zwiń