X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Jacek Reginia-Zacharski: Jan Paweł II był częścią tercetu "jasnej strony"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 11:08
- Jeśli chodzi o motywowanie Polaków i nadzieję, roli Jana Pawła II można przecenić. Pewne słowa, które wypowiedział, pamięta się i cytuje się do dzisiaj - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego. - Nie bez przyczyny, mówiąc o końcu zimnej wojny, wskazuje się tercet tej "jasnej strony" i wymienia jego - argumentował prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. - Mimo, że był głową Kościoła Powszechnego, zachowywał się po polsku, tej polskości się nie wstydził - zauważał z kolei Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej.
Jan Paweł II i Ronald Reagan. Rzeczony tercet jasnej strony tworzyła też brytyjska premier Margaret Thatcher
Jan Paweł II i Ronald Reagan. Rzeczony tercet "jasnej strony" tworzyła też brytyjska premier Margaret ThatcherFoto: PAP/ Newscom/ Dennis Brack /Newscom

2 kwietnia przypadła 16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Pontyfikat papieża Polaka i jego znaczenie dla historii Polski i dla upadku komunizmu, przypominali goście Polskiego Radia 24.

jp ii pap arch 1200 .jpg
16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Prof. Żukowska-Gardzińska: podsumowanie pontyfikatu

Tercet "jasnej strony"

- Rola Jana Pawła II, jeśli chodzi o wyzwalanie się Polski i Polaków ze strachu i z komunizmu, jest trudna do przecenienia - przekonywał prof. Jacek Reginia-Zacharski. - Słowa "nie lękajcie się", odwaga do bycia sobą, do prawdy, do myślenia, była na gruncie polskim akceleratorem wszystkiego. Polacy są narodem bitnym, odważnym, niemniej - przywódca duchowy, jak Jan Paweł II, który mówi: nie bójcie się, bo są rzeczy ważniejsze niż strach, to był ogromny impuls - wskazał gość "Debaty PR24". 

Czytaj także: 

Rozmówca Jerzego Jachowicza podkreślił też, że pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była "kolejnym impulsem" w czasach komunistycznych, przepełnionych strachem i niepewnością. - Nie bez przyczyny, mówiąc o końcu zimnej wojny, wskazuje się tercet tej "jasnej strony": Jana Pawła II, Ronalda Reagan i Margaret Thatcher - podkreślił prof. Jacek Reginia-Zacharski. 

"Nie wstydził się polskości, polskość promował"

- Mimo, że był głową Kościoła Powszechnego, zachowywał się po polsku, tej polskości się nie wstydził, wprowadzał akcenty polskie do Watykanu - oczywiście, zachowując szacunek dla tamtejszych tradycji - zauważył Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej. Zwrócił także uwagę, że Jan Paweł II był pierwszym papieżem nie-Włochem po 455 latach, mimo to "polskości się nie wyrzekł".  - Wchodząc do takiej korporacji, "zwłoszczonej", w sposób naturalny, przystosowując się, mógłby dopasować się do niej - ocenił.

JP2 Jan Paweł II F.jpg
"Jedno z wielu działań przeciwko Janowi Pawłowi II". Dr Grajewski o operacji KGB pod kryptonimem "Kaplica"

Dodał, że takie zachowania są obserwowane m.in wśród Polaków, którzy wyjeżdżają za granicę. - Papież pozostał sobą, a wielu naszych rodaków rezygnuje z polskości i polskiej kultury - zaznaczył. - Papież Jan Paweł II nie tylko nie wstydził się polskości, on tę polskość promował - podkreślił Miłosz Manasterski. 

"Jego słowa cytuje się do dzisiaj"

- Nikt tyle nie zrobił dla promowania naszego kraju, regionu - zgodził się Artur Wróblewski. - Jan Paweł II jedną ze swoich encyklik poświęcił apostołom Słowian. Cała encyklika została poświęcona naszemu regionowi. To jest też ten aspekt, gdzie mamy kogoś, kto promuje nas. A często spojrzenie na Polskę, czy całą Europę wschodnią było stereotypowe - przyznał politolog. Gość "Debaty PR24" stwierdził też, że dzięki Janowi Pawłowi II "nastąpiło ożywienie kontaktów, ludzie byli zaciekawieni Polską, skoro tak mądry człowiek i o takiej duchowości stamtąd przybył, wprowadzając reformy i renesans na Zachodzie".

Posłuchaj
49:45 DebataJachowixcza -- PR24_AAC 2021_04_03-09-06-25.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski, Artur Wróblewski i Miłosz Manasterski o znaczeniu pontyfikatu św. Jana Pawła II dla Polski i Polaków ("Debata PR24")

- Jeśli chodzi o motywowanie Polaków i nadzieję - tego nie można przecenić. Pewne słowa, które wypowiedział, pamięta się i cytuje się do dzisiaj - zaznaczył. Przywołał pielgrzymkę papieską do Polski w 1987 roku, gdy Jan Paweł II na Westerplatte mówił do młodzieży o "znajdywaniu swojego Westerplatte". - Cytuję ten fragment, by pokazać uniwersalność tych słów. O nich do dziś się pamięta - podkreślił Artur Wróblewski. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata PR24"

ProwadzącyJerzy Jachowicz

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)

Data emisji: 3.04.2021

Godzina emisji: 9.06


mbl

Czytaj także

"16 lat temu odszedł największy Polak w historii". Premier oddał hołd Janowi Pawłowi II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 13:42
Premier Mateusz Morawiecki postawił znicze pod Krzyżem Papieskim na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. "16 lat temu odszedł największy Polak w historii" - powiedział szef rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest przed nami ogromna powinność". Ks. prof. Robert Skrzypczak o propagowaniu dorobku Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:26
- Powinniśmy nauczanie, charyzmę, ale i świadectwo tamtej epoki przekazywać następnym pokoleniom - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak w 16. rocznicę śmierci Jana Pawła II.
rozwiń zwiń