X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jedno z wielu działań przeciwko Janowi Pawłowi II". Dr Grajewski o operacji KGB pod kryptonimem "Kaplica"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 20:29
- Celem operacji "Kaplica" było zarówno zbieranie informacji, jak i dezinformacja - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Grajewski, autor książki "Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy "Kapella" 1979–1990".
Jan Paweł II w Częstochowie podczas swojej I pielgrzymki do Polski (1979 rok)
Jan Paweł II w Częstochowie podczas swojej I pielgrzymki do Polski (1979 rok) Foto: Archiwum fotograficzne Lecha Zielaskowskiego/Narodowe Archowum Cyfrowe

Publikacja "Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy »Kapella« 1979–1990" to unikatowy zbiór dokumentów jednej z operacji sowieckiego wywiadu, prowadzonej pod nadzorem Moskwy przez I Wydział KGB Litewskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej.

jan paweł II free 1200
16. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Ambasador RP w Watykanie: przywrócił nam godność

Dr Andrzej Grajewski zwracał uwagę, że jest to pierwsza na świecie publikacja dokumentów KGB niemal współczesnych. - Do tej pory jeśli mieliśmy do czynienia z publikowanymi w Rosji wyborami dokumentów, to sięgały one góra do 1945 r. (...) Unikalność tej dokumentacji polega na tym, że mamy praktycznie komplet materiałów, dotyczących jednej sprawy operacyjnej, która była konsekwentnie realizowana od 1979 do 1990 roku. (…) Jeśli chodzi o relacje sowiecko-watykańskie, jest to pozycja niemająca swojego odpowiednika - zauważył.

- W strukturach kościelnych Litwy i Łotwy KGB miała bardzo rozległą agenturę, pomysł był taki, by wykorzystać to, że jej przedstawiciele jeździli do Watykanu, do zbierania tam informacji lub uczestniczenia w działaniach dezinformacyjnych, podrzucania różnego rodzaju opracowań sugerujących sowiecki punkt widzenia, a były przedstawiane jako głos lokalnego Kościoła. Drogie ramię operacji "Kaplica" było bardziej wyrafinowane, to była agentura zwerbowana wśród litewskiej emigracji politycznej w Stanach Zjednoczonych - mówił gość audycji.

Gość audycji wyjaśniał, że celem operacji "Kaplica" było zarówno zbieranie informacji, jak i dezinformacja. Oczekiwano zdobywania informacji wyprzedzających na temat tego, co papież zamierza, jakie działania planuje wobec Związku Sowieckiego. Materiały dezinformacyjne miały natomiast wprowadzić Stolicę Apostolską w błąd co do celów i zamiarów polityki sowieckiej. Trzecim aspektem było sianie nieprawdy w mediach na Zachodzie, to miało powodować, że niewygodni ludzie byli oczerniani, a osoby dla KGB pożyteczne przedstawiane jako walczący antykomuniści, prawdziwi patrioci - tłumaczył dr Andrzej Grajewski. 

Posłuchaj
23:41 PR24_mp3 2021_04_02-19-06-54.mp3 Dr Andrzej Grajewski o działaniach KGB w czasie pontyfikatu Jana Pawła II (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)

Czytaj także: 

Więcej w zapisie audycji

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadząca: Rafał Dudkiewicz

Gośćdr Andrzej Grajewski

Data emisji: 2.04.2021

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Czytaj także

Abp Jędraszewski: bez rozważania życia i nauczania Chrystusa człowiek nie może do końca odkryć sensu swych cierpień

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 12:52
- Bez rozważania życia i nauczania Chrystusa, a zwłaszcza bez wnikania w Jego mękę i zmartwychwstanie, człowiek nie może do końca zgłębić i odkryć sensu swych cierpień, doznanych niesprawiedliwych osądów i krzywd, ale także siły nadziei w swym zdążaniu do wieczności - mówił w Wielki Piątek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
rozwiń zwiń